تلاش روسیه برای دلجویی از افغانستان

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۳
Share/Save/Bookmark
 
وزارت خارجه روسیه در آستانه سفر صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان به مسکو با صدور بیانیه‌ای از گسترش نفوذ و فعالیت گروه تروریستی داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد.
تلاش روسیه برای دلجویی از افغانستان
 
ایراس؛ وزارت خارجه روسیه در آستانه سفر صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان به مسکو با صدور بیانیه‌ای از گسترش نفوذ و فعالیت گروه تروریستی داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه آمده است، روسیه اوضاع امنیتی افغانستان را از نزدیک زیر نظر دارد و از افزایش فعالیت‌های گروه‌های مخالف مسلح به ویژه داعش نگران است.

وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرد مسکو به روند صلح افغانستان در چارچوب مشاوره‌ در مورد مسائل این کشور کمک می کند و برای ارائه کمک های فنی و نظامی و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان هم آماده است.

پس از خشم شدید دولت کابل از برگزاری نشست سه جانبه در مسکو با حضور نمایندگان روسیه، چین و پاکستان درباره صلح در افغانستان و بدون دعوت از دولت کابل، مقامات  کرملین درصدد برآمده اند از دولت افغانستان دلجویی کنند.

واکنش کابل به نشست سه جانبه مسکو

دولت افغانستان برگزاری نشست سه جانبه مسکو درباره صلح در افغانستان بدون این کشور را مداخله آشکار روسیه در امور داخلی افغانستان خوانده بود. دولت کابل این گونه اقدامات را موجب مخدوش شدن برنامه افغانستان برای برقراری آشتی ملی می دانند. از نظر دولت افغانستان، صلح در این کشور نیازمند حمایت منطقه ای و بین المللی است، اما مداخله دیگر کشورها که جایگاه دولت کابل در رهبری مذاکرات صلح را مخدوش کند، قابل پذیرش نیست.

پس از واکنش تند دولت و مجالس نمایندگان و سنای افغانستان به نشست سه جانبه مسکو و بروز تردیدهای جدی در این کشور درباره نیات روسیه در قبال تحولات افغانستان، این نگرانی در مقامات روسیه به وجود آمده که تصحیح نشدن این اشتباه ممکن است موجب تنش در روابط دو جانبه و کاهش همکاری دو کشور شود.

تلاش روسیه برای جبران نگرانی مقامات افغانستان

روسیه در سال های اخیر با انتصاب نماینده ویژه در امور افغانستان تلاش کرده است با استفاده از قدرت نرم و گسترش سیاست های حمایتی، نفوذ خود را در افغانستان افزایش دهد. روسیه اما پس از نشست پرحاشیه سه جانبه مسکو و عدم دعوت از دولت کابل، دستاوردهای خود در افغانستان را به یک باره بر باد رفته می بیند. به همین دلیل صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان به مسکو می رود تا این فرصت برای روسیه فراهم شود که اشتباه راهبردی خود را در برگزاری نشست سه جانبه بدون حضور دولت کابل، اصلاح کند. به خصوص آنکه پیشتر هم روس ها اعتراف کردند که در چارچوب برخی ملاحظات، با گروه طالبان افغانستان ارتباط داشته اند که این مسئله به شکل گیری موجی از اعتراض ها در دولت کابل به سیاست غیرشفاف مسکو منجر شد. در این شرایط، مسکو نگران آن است که اشتباهات راهبردی در ارتباط با طالبان و برگزاری نشستی سه جانبه بدون حضور نمایندگان دولت افغانستان ، فرصت را برای رقبای روسیه فراهم کند.

انتهای متن/

 
کد مطلب: 2913