آغاز نشست کار گروه مشترک «روسیه- ترکیه- ایران» درباره سوریه در قزاقستان

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۶
Share/Save/Bookmark
 
نشست کار گروه مشترک نمایندگان کشورهای روسیه - ترکیه - ایران درباره آتش بس در سوریه صبح امروز(دوشنبه) در آستانه پایتخت قزاقستان آغاز شد.
آغاز نشست کار گروه مشترک «روسیه- ترکیه- ایران» درباره سوریه در قزاقستان
 
ایراس؛ نشست کار گروه مشترک نمایندگان کشورهای روسیه - ترکیه - ایران درباره آتش بس در سوریه صبح امروز(دوشنبه) در آستانه پایتخت قزاقستان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از شهر آستانه، نشست کار گروه مشترک این سه کشور در حالی برگزار می شود که نمایندگان سازمان ملل متحد نیز در این نشست حضور دارند.

نمایندگان این کار گروه مشترک قرار است درباره رعایت آتش بس از سوی طرف های درگیر سوریه، تعیین اقداماتی برای کنترل و پیشگیری از نقض آتش بس، اعتماد سازی بین مقامات سوری و مخالفان و نیز مسائل مربوط به ارائه کمک های بشر دوستانه گفت وگو کنند.

نمایندگان اردن نیز در برای نخستین بار در این نشست حضور دارند.

انتظار می رود در نشست آستانه به طور ویژه به موضوع جدا سازی نیروهای مخالف میانه رو از گروه تروریستی جبهه النصره پرداخته شود.

قرار است نشست کار گروه ها در آستانه به طور منظم برگزار شود. نمایندگان دولت سوریه و مخالفان مسلح نیز در این نشست ها شرکت خواهند کرد.

این نشست درحالی برگزار می شود که پیشتر، در روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه جاری نخستین نشست آستانه، به ابتکار ایران و همکاری روسیه و ترکیه نمایندگان دولت و معارضین سوری برگزار شد و برای نخستین بار به صورت نمایندگان دولت قانونی سوریه به مذاکره رودررو و مستقیم با نمایندگان معارضان مسلح پرداختند.

در بیانیه‌ پایانی نشست آستانه بر حفظ تمامیت ارضی سوریه بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل و نیز ادامه مذاکرات سیاسی بین مخالفان و دولت سوریه بر مبنای قطعنامه 2336 شورای امنیت تاکید و هرگونه حل و فصل نظامی بحران سوریه منسوخ اعلام شده و آمده است: درگیری‌ها در سوریه باید براساس قطعنامه 2254 شورای امنیت و مصوبه‌های حاصل از نشست‌های کشورهای حامی سوریه، پایان یابد و راه برای امدادرسانی به مردم جنگ‌زده این کشور درچارچوب قطعنامه 2165 هموار شود.

پس از این نشست و ارزیابی مثبت از نتیجه این مذاکرات، حال قزاقستان باز هم تلاش می کند از این تجربه مثبت، تکراری ایجاد کند.

این در حالی است که «الکساندر لاورنیتف» فرستاده ویژه رییس جمهوری روسیه، روز گذشته هفدهم بهمن ماه به منظور رایزنی پیرامون بحران سوریه و تقریب دیدگاه ها وارد تهران شد. وی با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت و گو کرده است.

بحران در سوریه از سال 2011 با تهاجم گسترده گروه‎های تروریستی مورد حمایت عربستان، آمریکا و متحدانشان از جمله ترکیه برای سرنگون کردن دولت قانونی "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه آغاز شده است.

انتهای خبر/


 
کد مطلب: 2912