مانع‌تراشی ترکیه در نشست صلح سوریه در قزاقستان

تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۱
Share/Save/Bookmark
 
منبع نزدیک به هیأت سوریه در نشست آستانه با اشاره به تلاش ترکیه برای ایجاد مانع در این نشست، تأکید کرد آنکارا نسخه‌ای از بیانیه پایانی این نشست منتشر کرده که درباره آن توافق نشده است.
 
ایراس؛ منبع نزدیک به هیأت سوریه در نشست آستانه با اشاره به تلاش ترکیه برای ایجاد مانع در این نشست، تأکید کرد آنکارا نسخه‌ای از بیانیه پایانی این نشست منتشر کرده که درباره آن توافق نشده است.

به گزارش ایراس؛ یک منبع نزدیک به هیئت سوریه در نشست آستانه اعلام کرد که رایزنیها ادامه دارد تا موانعی که ترکیه در راه دستیابی به نتایج مثبت ایجاد کرده، برداشته شود.

این منبع به خبرگزاری «سانا» گفت که ترکیه در این نشستها کارشکنی می‌کند تا تعابیر و اصطلاحاتی را در خارج از روند، وارد اصل نشست آستانه وارد کند که همان آتش بس در سوریه است.

وی همچنین تأکید کرد، احتمالا در نشستی که ترکیه، روسیه و ایران با «استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه خواهند داشت توافق نهایی بر سر بیانیه پایانی افزایش آتش بس و مکانیزم معین برای نظارت بر اجرای این توافق بررسی خواهد شد.

این منبع اظهار داشت که ترکیه نسخه ای از بیانیه پایانی را منتشر کرده است که بر سر آن توافق نشده است.

وی با اشاره به تداوم نشستهای غیر رسمی میان هیئتهای روسی، سوریه و ایران، تصریح کرد که این هیئتها خواهان به دست آمدن نتایج مثبتی از این نشست هستند؛ هر چند که ترکیه در این زمینه مانع تراشی میکند.

به گفته این منبع، هیئت سوریه اطمینان دارد که در صورت اراده گروههای مسلح شرکت کننده در این نشست، به نتایج مثبتی دست خواهند یافت.

نشست آستانه از دوشنبه (روز گذشته) در این شهر با حضور هیئت سوریه و سایر هیئتها آغاز شد.


ملاحظات گروههای معارض در خصوص بیانیه پایانی آستانه

در همین راستا، شبکه خبری «الجزیره» اعلام کرد که معارضان سوری در خصوص بیانیه آستانه نکاتی دارند و مصر هستند که اصلاحاتی در آن صورت گیرد.
این شبکه همچنین ادعا کرد، در صورتی که ملاحظات و نکات مد نظر معارضان در بیانیه پایانی اعمال نشود، آنها یک بیانیه مستقل صادر خواهند کرد.

بنا بر این گزارش، معارضان همچنین سکولار بودن حکومت سوریه را قبول ندارند و خواستار نظام دموکراتیکی هستند که ملت سوریه آن را تعیین کند.
شبکه خبری المیادین نیز اعلام کرد که ایران، روسیه و ترکیه بر سر ایجاد یک مکانیزم سه جانبه برای اجرا و نظارت بر آتش بس در سوریه به توافق رسیده‌اند.

انتهای خبر/


 
کد مطلب: 2860