برجام از نگاه مقام های روسی از امضا تا یکسالگی

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳
Share/Save/Bookmark
 
امضای برجام در 23 تیرماه سال 94 پس از چندین دور مذاکرات فشرده گروه دیپلماسی هسته ای به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با همتایان 1+5 مورد توجه تمامی طرف ها و جامعه جهانی از جمله روسیه قرار دارد
 


ایراس: امضای برجام در 23 تیرماه سال 94 پس از چندین دور مذاکرات فشرده گروه دیپلماسی هسته ای به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با همتایان 1+5 مورد توجه تمامی طرف ها و جامعه جهانی از جمله روسیه قرار دارد.

به گزارش ایراس؛ روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل در گروه 1+5 که پیش از امضای برجام برای رسیدن مذاکرات به نتیجه تلاش می کرد، از 27 دی ماه 1394 که مراحل اجرایی آن آغاز شده است، بر ضرورت عملی شدن تعهدهای تمامی طرف ها شریک در این سند جهانی تاکید می کند.

** آذرماه 94:
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مستند به امضای برجام و تائید آن در شورای امنیت سازمان ملل در برگیرنده برنامه رفع تحریم های ضدایرانی، دستور همکاری هسته ای با ایران را صادر کرد.

رئیس جمهوری روسیه با امضای سند رفع محدودیت ها و ممنوعیت های همکاری های هسته ای با ایران که بخشی از آن برای عملیاتی کردن بندهای فنی برجام است، دستور اجرای اقدام های مورد نظر دو کشور را در این صنعت صادر کرد.

براساس این سند از آن زمان تاکنون افزون بر لغو ممنوعیت فروش تجهیزات، فناوری و کالاهای مربوط به واردات اورانیوم غنی سازی شده از ایران، فرصت همکاری دو کشور در زمینه سرمایه گذاری برای اجرای طرح های مشترک هسته ای نیز فراهم شده است.

**تیرماه 95:
معاون وزارت امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای با ایران در قالب گروه 1+5 اعلام کرد: این واقعیت را پنهان نمی کنیم که شرکای ایرانی منصفانه متذکر می شوند، روند همکاری های اقتصادی، تجاری و مالی (غرب) با تهران پس از لغو تحریم ها شتاب لازم را ندارد.
سرگئی ریابکوف تاکید کرد: ایران منصفانه یادآوری می کند که با وجود توافق ها انجام شده، همکاری مالی و تجاری با این کشور شتاب لازم را ندارد و در این زمینه از واشنگتن و اتحادیه اروپا انتقاد می شود که در روند کاری خود نواقصی دارند.

این مقام روسی همچنین در دیدار مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی در مسکو، انجام تعهدهای ایران در چارچوب روند اجرای برجام را تائید کرد.
وی همچنین با تاکید دوباره بر آمادگی روسیه برای گسترش فعالیت های مرتبط با استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و اجرای برجام، ضرورت تداوم همکاری ها با هدف ترسیم تصویر درستی از اجرای این پیمان را مورد اشاره قرار داد.

معاون وزیر خارجه روسیه ضمن اشاره به انجام تعهدهای ایران در اجرای برجام، اظهار کرد که «مسکو از لزوم اجرای تعهدهای طرف های دیگر مذاکرات اتمی حمایت می کند.»

**مرداد ماه 95
رئیس جمهوری روسیه گفت: کاهش تنش ها پیرامون موضوع هسته ای ایران پس از امضای برجام برای دو کشور سودمند است و در نخستین مرحله علاقه به همکاری های مشترک اقتصادی و بازرگانی بیشتر شده است.

پوتین تاکید کرد: اکنون همکاری های تهران و مسکو در برخی عرصه ها ماهیت راهبردی یافته است. این موضوع نخست به انرژِی هسته ای صلح آمیز مربوط می شود، زیرا براساس فناوری های روسی نیروگاه هسته ای بوشهر ساخته شده و احداث هشت بلوک دیگر نیروگاهی نیز مورد موافقت قرار گرفته است.

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: مسکو همچنان به طرف های ایرانی در اجرای برجام از جمله فرآوری اورانیوم و تغییر کاربری سایت هسته ای برای تولید ایزوتوپ های پایدار کمک خواهد کرد.

** شهریور 95:
ریابکوف معاون وزارت امور خارجه روسیه و عضو کمیسیون مشترک روند اجرای برجام در دیدار عباس عراقچی و مجید تخت روانچی همتایان ایرانی خود در تهران، گفت: ایران و روسیه تاکید دارند که اهمیت پایداری روند اجرای برجام، ضامن رعایت کامل تعهدهای تمامی طرف ها در چارچوب این سند است.

**مهر 95:
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: مسکو کمک به اجرای کامل برجام براساس توافق ها و تعهدهای طرفین را در دستور کار دارد.
وزیر خارجه روسیه افزود: اولویت مسکو ارائه کمک های لازم برای اجرای برجام است.

**آبان 95:
دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه از جمله نتایج همکاری های مسکو و واشنگتن در عرصه بین المللی را موفقیت در دستیابی به برجام به عنوان یک دستاورد بین المللی بین ایران و 1+5 بر شمرد.
همچنین معاون وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که موضع مسکو در قبال برجام با وجود انتقادهای دونالد ترامپ تغییری نکرده است.
ریابکوف مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه در جمع خبرنگاران گفت: بر این باوریم که توافق گروه 5+1 با ایران در مورد برنامه هسته ای این کشور (برجام) متوازن است و سهم جدی در تحکیم امنیت بین المللی دارد.
ریابکوف در باره اظهارات ترامپ که امکان خروج آمریکا از آن را مطرح کرده بود، تهدیدی برای این توافق می بیند؟ تاکید کرد که موضع روسیه در مورد برجام تغییری نکرده است.

به گزارش اسپوتنیک، وی همچنین در یک مصاحبه دیگر اعلام کرد: توافق هسته ای بین شش کشور و ایران پایدار بوده و نشانه مشارکتی مهم برای تقویت امنیت و ثبات در حوزه بین الملل است. ارزیابی ما درباره برجام هیچ تغییری نداشته است.

**آذر 95
در چارچوب اجرای دکترین جدید سیاست خارجی روسیه بر لزوم اجرای برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام تاکید شده است.
 در بند 94 متن دکترین سیاست خارجی روسیه که با امضای رئیس جمهوری این کشور در پایگاه اطلاع رسانی کاخ کرملین منتشر شده، آمده است: مسکو اجرای برجام را برای حل و فصل نهایی مسائل پیرامون برنامه هسته ای ایران پیگیری خواهد کرد.

در این متن همچنین آمده است: تلاش های روسیه در این زمینه بر مبنای قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و تصمیم های شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد.
همچنین در بخشی دیگری از بند 94 دکترین سیاست خارجی روسیه بر پشتیبانی و کمک همه جانبه به روند اجرای برجام تاکید شده است.
در این دکترین ضمن تاکید بر اولویت های منطقه ای روسیه در سیاست خارجی نیز آمده است: مسکو توسعه همه جانبه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران را اجرا خواهد کرد.

**دی ماه 95
معاون وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه گفت: کارنامه دیپلماسی سه سال گذشته ایران در رابطه با برجام و مراحل اجرای آن خلاقانه است و جز این ارزیابی عالی چیزی نمی توانم بگویم.
ریابکوف در آستانه سالگرد اجرای برجام یا توافق هسته ای بین ایران و1+5 در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در مسکو افزود: گروه دیپلماسی هسته ای ایران با اراده و عزم هوشمندانه توانست در یک مذاکره بین المللی به برجام دست یابد و اکنون شاهدیم همکاری های جمهوری اسلامی به ویژه در عرصه اقتصادی با کشورهای مختلف در حال گسترش فراگیر است.

وی با اشاره به حمایت قاطع ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از برجام و تلاش های سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور برای رسیدن به توافق بین تهران و 1+5، تاکید کرد: برجام دستاورد بی نظیری در صحنه جهانی بود. به عنوان یکی از طرف های اصلی مذاکره کننده منجر به برجام اعلام می کنیم، رسیدن به برجام و توافق برای همه یک هدف لازم بود و اکنون نیز شاهد یکساله شدن آن و اجرای مراحل مختلفی از این پیمان هستیم.

ریابکوف ادامه داد: اجرای برجام نه تنها برای ایران و روابط با روسیه بلکه برای منطقه نیز دستاوردهای زیادی داشته است که از جمله آن می توان به نتایج همکاری های اقتصادی برای جمهوری اسلامی و تمامی طرف های برجام اشاره کرد.


انتهای گزارش/


منبع: ایرنا 
کد مطلب: 2802