آسیای مرکزی در سال 2017؛ از 2 انتخابات مهم تا عرض اندام‌ در عرصه‌های جهانی

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۲
Share/Save/Bookmark
 
برگزاری نمایشگاه جهانی «اکسپو 2017» در قزاقستان، از سرگیری پروازها پس از 24 سال وقفه بین تاجیکستان و ازبکستان و انتخابات ریاست جمهوری در قرقیزستان و ترکمنستان از مهم‌ترین رویدادهای آسیای مرکزی در سال 2017 محسوب می‌شود.
آسیای مرکزی در سال 2017؛ از 2 انتخابات مهم تا عرض اندام‌ در عرصه‌های جهانی
 
ایراس: برگزاری نمایشگاه جهانی «اکسپو 2017» در قزاقستان، از سرگیری پروازها پس از 24 سال وقفه بین تاجیکستان و ازبکستان و انتخابات ریاست جمهوری در قرقیزستان و ترکمنستان از مهم‌ترین رویدادهای آسیای مرکزی در سال 2017 محسوب می‌شود.

سایت «آسیای‌باز» مجموعه‌ای از رویدادهای مهم احتمالی که انتظار می‌رود در سال 2017 میلادی در کشورهای آسیای مرکزی اتفاق بیافتد را جمع‌آوری کرده است که در ادامه با هم می خوانیم:
 
2017 مرحله‌ای جدید برای توسعه تاجیکستان
رویداد اصلی که در سال 2017 میلادی در انتظار تاجیکستان است (که البته روند شکل‌گیری آن از سال گذشته آغاز شده)، پیش از هر چیز، ازسرگیری روابط با ازبکستان همسایه است. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در آغاز سال جاری میلادی پروازهای مستقیم بین «تاشکند» و «دوشنبه» از سر گرفته خواهند شد. این پروازها در سال 1992 میلادی لغو شده بودند.
علاوه بر این، دوشنبه و تاشکند در حال انجام مذاکرات در خصوص تسهیل صدور روادید برای اتباع 2 کشور به طور مثال، امکان صدور ویزای فرودگاهی در محل ورود هستند. این مسئله از آنجا اهمیت دارد که تعداد زیادی از تاجیکان در ازبکستان و تعداد زیادی از ازبک‌ها در تاجیکستان زندگی می‌کنند و تسهیل رژیم ویزا برای شهروندان این جمهوری‌ها از ارزش زیادی برخوردار است. 
یکی دیگر از رویدادهای پیش‌بینی شده در سال 2017 میلادی، برگزاری نمایشگاه‌ کالاهای ازبکستان در شهر دوشنبه و همایش بازرگانی مشترک برای اولین بار در تاریخ 2 کشور است.


علاوه بر برقراری روابط با ازبکستان، توسعه بیش از پیش صنعت گردشگری یکی از اولویت‌های تاجیکستان در سال 2017 میلادی است. هرچند مدت زیادی است که در این کشور از لزوم اهمیت به صنعت گردشگری صحبت می‌شود ولی تاکنون اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است. اما با دستور رحمان یک سازمان دولتی در زمینه توسعه صنعت توریسم از اوایل سال 2017 میلادی فعالیت خود را آغاز می‌کند.
علاوه بر این، رئیس جمهور تاجیکستان پیشنهاد داده است که تمام شرکت‌های جدید گردشگری به مدت 5 سال از مالیات بر درآمد معاف شوند و تعداد کشورهایی که با دوشنبه رژیم بدون ویزا دارند، افزایش یابند.
همچنین رحمان وعده داده است که عوارض گمرکی برای واردات خودروهای جدید به تاجیکستان تا 50 درصد کاهش یابد.
در خصوص روزهای مهم سال 2017 میلادی نیز، در این سال بیستمین سالگرد پایان جنگ داخلی‌ را در تاجیکستان جشن می‌گیرند. این رویداد در تاریخ 27 ژوئن (6 تیر ماه سال 1396)، روز «وحدت ملی و آشتی» رخ می‌دهد. به این مناسبت قرار است مراسم جشنی در شهر «وحدت» در نزدیکی دوشنبه برگزار شود که برای برگزاری آن در حال حاضر ورزشگاهی با گنجایش 25 هزار تماشاگر و به ارزش تقریبا 7 میلیون دلار در دست ساخت است.
رحمان در پیام تبریک سال نو میلادی خود اظهار داشت: سال 2017 میلادی برای تاجیکستان و ملت تاجیک آغاز مرحله جدیدی از توسعه خواهد بود. در این سال باید با حس بالایی از میهن‌پرستی و خودآگاهی برای حفظ صلح، آرامش و ثبات سیاسی، تقویت وحدت، حسن‌تفاهم و حفاظت از منافع دولت و ملت تلاش کنیم.

2017 سال «گفت‌وگو با مردم و منافع انسان» برای ازبک‌ها
شاید، مردم ازبکستان به اتفاقات سال 2017 میلادی خوش بین‌تر از سال‌های گذشته باشند. رئیس جمهور جدید این کشور در حال حاضر با اظهارات جدی و امیدوارانه خود مردم کشور را تحت تأثیر قرار داده است و اکنون آنها اجرای این وعده‌ها را پیگیری می‌کنند.
میرضیایف در تبریک سال نو خود خاطرنشان کرد که سال 2017 میلادی در ازبکستان به عنوان سال گفت‌وگو با مردم و منافع انسان نام‌گذاری شده است. زیرا انسانیت مهمترین اصل در زندگی بشر می‌باشد. برای اجرای این اصل در این کشور سامانه مجازی رئیس جمهور در ارتباط با مردم راه‌اندازی شده است که از طریق آن شهروندان می‌توانند شکایات و پیشنهادات خود را به وی منتقل نمایند که طی یک ماه فعالیت این سامانه، 20 هزار نفر از شهروندان ازبک به آن مراجعه کرده‌اند.


با توجه به تعداد زیاد مراجعات مشخص است که مردم ازبکستان در سال 2017 میلادی از رئیس جمهور خود انتظارات زیادی دارند. به عنوان مثال، عملی شدن تبدیل آزاد ارزها در داخل کشور، با توجه به اینکه فروش آزاد ارز از سال 2003 میلادی ممنوع شده است، لغو برچسب‌های خروجی که حق خروج از کشور به خارج را می‌دهد، بهبود خدمات مسکن و معیشتی مردم با توجه به قطع دائمی برق که اکنون حتی در تاشکند هم مشاهده می‌شود و موارد دیگر از جمله آنها می‌باشد.
از روحیه رئیس جمهور جدید ازبکستان معلوم می‌شود که برای ایجاد این تحولات در کشور آماده است و در این مسیر دولت در پی تصویب اسنادی است که طبق ارزیابی‌های کارشناسان برای بازسازی اقتصاد این کشور مورد نیاز است. لغو تمام انواع بازرسی‌های اضافه بر فعالیت‌های کارآفرینان که از اول ژانویه سال جاری میلادی به اجرا گذاشته شد، گام‌های ابتدایی در این مسیر می‌باشد.
علاوه بر این، ازبکستان تصمیم گرفته است از اول آوریل سال 2017 میلادی، رژیم ویزا برای گردشگران 15 کشور جهان در تمامی سنین و همچنین اتباع 12 کشور با سن 55 سال و بالاتر را لغو کند.
«میرضیایف» در پیام خود به مناسبت سال جدید میلادی به مردم ازبکستان وعده داد که همه ما و در مرحله اول رهبران کشور، باید تمام تلاش و امکانات خود را برای اجرای وظایف برنامه‌ریزی‌شده در سال جدید میلادی بکار گیریم. وظیفه اولویت‌دار دولت در آینده نیز تحکیم فضای صلح و آرامش و تفاهم بین ملت‌ می‌باشد.   

2017 سالی مهم برای قزاق‌ها
به نظر می‌رسد که در سال آینده بیشتر، رویدادهایی در سطح بین‌المللی در انتظار قزاقستان است: این جمهوری از اول ژانویه 2017 برای اولین بار در شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان عضو غیردائم شروع به فعالیت کرد.
به گفته بسیاری از کارشناسان این مقام برای قزاقستان در سال 2017 میلادی، که «آستانه» می‌تواند برای برگزاری مذاکرات صلح سوریه یک میدان مهم باشد و به این ترتیب نفوذ خود در عرصه بین‌المللی را افزایش دهد، بسیار مهم می‌باشد.
در سال جاری میلادی در قزاقستان رویدادهای بین‌المللی دیگری نیز برنامه‌ریزی شده است. مهمتر از همه، نمایشگاه «اکسپو-2017» است که از 10 ژوئن تا 10 سپتامبر (از 20 خرداد ماه تا 19 شهریور ماه سال 1396) در آستانه برگزار می‌گردد و پایتخت این کشور میزبان نزدیک به 5 میلیون گردشگر از سراسر جهان خواهد بود.علاوه بر این، در قزاقستان در سال 2017 میلادی نشست «سازمان همکاری شانگهای»، اجلاس «سازمان همکاری اسلامی» در زمینه علم و فن‌آوری‌ها و همچنین مسابقات بین دانشگاهی زمستانی جهانی «یونیورسیاد- 2017» برگزار خواهد شد.
البته سیاست داخلی قزاقستان نیز در انتظار نوآوری‌های قابل توجهی است.
به عنوان مثال، سال 2017 میلادی برای قزاقستان سال «آسمان باز» و رژیم بدون ویزا خواهد بود. زیرا اولا، از آغاز این سال شهروندان 60 کشور جهان می‌توانند بدون ویزا به مدت 30 روز به این کشور سفر کنند. ثانیا، هواپیماهای حداقل 5 شرکت هواپیمایی پروازهای خود را در سال آینده در این جمهوری آغاز خواهند کرد.  


علاوه بر این، در سال 2017 میلادی سیستم آموزشی قزاقستان نیز با تغییراتی مواجه خواهد شد. قالب آزمون سراسری ملی تغییر خواهد کرد و به 2 مرحله، به شکل آزمون نهایی در مدرسه برای 5 رشته و امتحان ورودی به دانشگاه برگزار خواهد شد.
از اول سپتامبر سال 2017 میلادی (10 شهریور ماه سال 1396) امور رانندگی را به تمامی فارغ‌التحصیلان آموزش می‌دهند و در تمام مدارس ارائه کمک‌های اولیه پزشکی را به کودکان تدریس می‌کنند. علاوه بر این، دولت برنامه‌هایی برای تغییر روش آموزش زبان قزاقی را آغاز خواهد کرد.
نظربایف در پیام خود به مناسبت سال نو میلادی، اظهار داشت: اقدامات جدیدی در جهت ایجاد اشتغال برای بیش از نیم میلیون شهروند قزاق در دست اجرا است. همچنین دولت در نظر دارد برنامه جدیدی برای توسعه مجتمع‌های زراعی و صنعتی اجرا نماید که این برنامه نه تنها تولید مواد غذایی با کیفیت بالا را افزایش می‌دهد، بلکه درآمد روستائیان را نیز به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد داد. افزایش حقوق بازنشستگی، کمک هزینه و سایر پرداخت‌های اجتماعی نیز تقریبا به 3 میلیون نفر تعلق خواهد گرفت. همه این‌ اقدامات امید به آینده‌ را تقویت می‌کند.

انتخابات ریاست جمهوری در قرقیزستان
در سال جاری میلادی در قرقیزستان انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود و این رویداد سیاسی در عمل در تمام زمینه‌های زندگی در این کشور تأثیر خواهد گذاشت.
این انتخابات که در پائیز سال 2017 میلادی برگزار خواهد شد را می‌توان در بین جمهوری‌های آسیای مرکزی منحصر به فرد دانست زیرا بر خلاف دیگر کشورهای منطقه، نتیجه انتخابات در قرقیزستان غیرقابل پیش‌بینی است. خود آتامبایف نیز بارها اعلام نموده که پست ریاست جمهوری را ترک خواهد کرد و حتی از اینکه جانشین ندارد نیز ابراز خوشحالی کرده است.
گذشته از این، به عقیده کارشناسان برگزاری همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی در سال گذشته همراه با اعضای جدید ائتلاف پارلمانی و دولت، تا اندازه‌ای موقعیت احزاب طرفدار ریاست جمهوری را تقویت نموده است بنابراین، در سال 2017 میلادی ممکن است دایره جدید قدرت در قرقیزستان شکل گیرد.
در زمینه رویدادهای اقتصادی سال 2017 میلادی در این کشور آسیای مرکزی نیز، بنیاد توسعه روسیه و قرقیزستان برنامه‌ریزی کرده‌اند که در این کشور 20 کارخانه مختلف افتتاح نمایند.قرقیزستان همچنین برنامه‌ریزی کرده است که در سال 2017 میلادی بخش درآمدی بودجه‌ به حساب سرمایه‌گذاران را افزایش دهد. مقامات کشور تأکید دارند که اتحادیه اقتصادی اوراسیا این جمهوری‌ را برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌کند و این که تاکنون هنوز این اتفاق نیفتاده است، با پدیده‌های بحرانی در فضای این اتحادیه مرتبط می‌باشد. بنابراین مقامات امیدوارند که در سال 2017 میلادی همه چیز تغییر کند.
ایجاد تغییرات اساسی در سیاست خارجی قرقیزستان در سال 2017 میلادی، به روابط متقابل این کشور با ازبکستان بستگی دارد.
به اعتقاد کارشناسان، ابتکاراتی در جهت بازسازی روابط بین دولتی به احتمال قوی از طرف ازبکستان صورت خواهد گرفت و قرقیزستان در این مورد باید سریع و به طور موثر موقعیت خود را تثبیت نماید.
«آتامبایف» در پیام خود به مناسبت سال نو 2017 میلادی، گفت: اینکه فردا یا  سال آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، به خود ما، تلاش‌های ما، افکار ما، خواسته‌های ما و حتی لبخند در چهره‌های ما بستگی دارد.

2017 سال پیشرفت و دستاوردهای فوق‌العاده برای ترکمن‌ها
در ترکمنستان نیز در سال جدید میلادی انتخابات ریاست جمهوری (12 فوریه/ 24 بهمن) برگزار می‌شود. با این تفاوت که در مورد نتایج آن در حال حاضر کارشناسان با اطمینان اظهار نظر می‌کنند که رئیس جمهور فعلی، برنده انتخابات آینده می‌شود و خط مشی کشور تغییری نخواهد کرد.
کارشناسان ساخت خط لوله گاز فراملی ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند (تاپی) را که راه‌اندازی آن برای سال 2017 میلادی برنامه‌ریزی شده است، به عنوان مهمترین رویداد سال در ترکمنستان قلمداد می‌کنند.به گفته «بریکبال دوکییف» کارشناس ترکمنی، «عشق‌آباد» به تلاش‌های خود در جستجوی راه‌های توسعه همکاری‌های متقابل با اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد تا این اتحادیه از ساخت به موقع خط لوله گاز «تاپی» حمایت کند.
دوکییف ادامه داد: در عوض، ترکمنستان برای اتحادیه اروپا اصلاحاتی نمایشی‌ را اجرا خواهد کرد. به طور مثال، در سال 2017 میلادی قانونی در مورد دفاع از حقوق بشر را به مرحله اجرا خواهد گذاشت. عشق‌آباد با هدف دریافت کمک برای اجرای طرح «تاپی» به تحکیم روابط دوجانبه با افغانستان و پاکستان در زمینه‌های مختلف نیز ادامه خواهد داد.
بنابه اظهارات بردی‌محمداف، سال 2017 میلادی به عنوان «سال بهداشت و شور و شوق» اعلام شده است. طبق اعلام رسانه‌های ترکمنستان، شور و شوق یکی از ثروت‌های یک ملت سالم است.
ترکمنستان همچنین کنوانسیون سازمان بهداشت جهانی در زمینه کنترل دخانیات‌ را تصویب و قانون مربوطه‌ را تدوین کرده است. مطالعات نشان دادند که امروزه این کشور، کشوری با کمترین مصرف تنباکو در جهان است.


برگزاری پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا -2017 نیز از جمله مهمترین رویدادهای سال جاری میلادی برای ترکمنستان خواهد بود. این بازی‌ها در ماه سپتامبر سال جاری میلادی (شهریور ماه سال 1396) برگزار می‌شود و برای برگزاری آنها یک شهرک المپیک در عشق‌‏آباد به مساحت 157 هکتار به ارزش 5 میلیارد دلار در دست ساخت است.
بردی‌محمداف در پیام تبریک خود به مناسبت سال نو میلادی گفت: اعتقاد قلبی من این است که سال 2017 میلادی که از آن با امید و آرزوهای فراوان استقبال می‌کنیم، سال پیشرفت، شور و شوق و دستاوردهای فوق‌العاده خواهد بود. دولت در اجرای برنامه‌ها و طرح‌های بزرگ مبنی بر تأمین منافع کشور و مردم در سال نو میلادی، بر روی عملکرد فداکارانه و با غیرت هم‌میهنان حساب ویژه‌ای باز کرده است.

انتهای متن/


 
کد مطلب: 2758