قزاقستان 2016؛ از انتخابات زودهنگام پارلمانی تا عضویت موقت در شورای امنیت

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸
Share/Save/Bookmark
 
انتخابات زودهنگام پارلمانی، اقدامات تروریستی در شهرهای «آکتوبه» و «آلماتی»، تظاهرات علیه قانون جدید زمین و عضویت موقت قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل از مهم‌ترین رویدادهای قزاقستان در سال 2016 میلادی است.
قزاقستان 2016؛ از انتخابات زودهنگام پارلمانی تا عضویت موقت در شورای امنیت
 
ایراس: انتخابات زودهنگام پارلمانی، اقدامات تروریستی در شهرهای «آکتوبه» و «آلماتی»، تظاهرات علیه قانون جدید زمین، 17 مدال قزاق ها در مسابقات المپیک ریو، تغییر ساختار دولت، عضویت موقت قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل و بازداشت رئیس سابق کمیته امنیت ملی از مهم ترین رویدادهای سال 2016 قزاقستان به شمار می رود.
 
تغییر ساختار دولت
در سال 2016 در ساختار دولت قزاقستان تغییر و تحول قابل توجهی به بار آمد. در 5 می به دستور «نورسلطان نظربایف» وزارت جدید اطلاعات و ارتباطات ایجاد شد.
در 13 سپتامر رئیس جمهور قزاقستان مصوبه ای را تحت عنوان «تکامل سیستم مدیریت دولتی قزاقستان» را به امضا رساند که بر اساس آن در این کشور وزارت دیگری با نام وزارت امور ادیان و جامعه مدنی ایجاد شد.
در 6 اکتبر رئیس جمهور قزاقستان  اقدام به ایجاد وزارت صنایع دفاعی و هوافضای کشورش کرد.
نظربایف 2 روز بعد «کریم ماسیم اف» را از سمت نخست وزیری برکنار و به عنوان رئیس سازمان امنیت ملی قزاقستان منصوب کرد و «باقتجان ساگنتایف» که تا این زمان مسئولیت معاونت نخست وزیری را بر عهده داشت، جانشین ماسیم اف شد.
نظربایف همچنین طی فرامینی افراد جدیدی را در سمت های معاونت نخست وزیری، وزارت خانه‌های دفاع، دادگستری، امور خارجه و اقتصاد ملی قزاقستان منصوب کرد.


عضویت غیر دائم در شورای امنیت سازمان ملل
در ماه ژوئن سال گذشته میلادی قزاقستان به نمایندگی از گروه کشورهای آسیا و اقیانوسیه برای سال های 2017-2018 عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شد. از 193 کشور عضو سازمان ملل که در رای دهی شرکت داشتند، 138 کشور از نامزدی قزاقستان حمایت کردند. 
قزاقستان نخستین کشور آسیای مرکزی است که به عضویت غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شده است. 
«آستانه» اعلام کرد که فعالیت های خود طی دو سال عضویت در شورای امنیت سازمان ملل را بیشتر بر روی مسائل مربوط به امنیت جهانی، خلع سلاح هسته ای و عدم اشاعه سلاح های کشتار جمعی متمرکز خواهد کرد.
تحلیلگران عضویت قزاقستان در شورای امنیت را موفقیت سیاست خارجی نظربایف عنوان کردند و همچنین بر این نکته اشاره داشتند که این موضوع اجازه می دهد تا آستانه بتواند بین منافع قدرت های جهانی و به خصوص روسیه، چین و آمریکا بهتر مانور دهد.


انتخابات زودهنگام پارلمانی
در ماه مارس انتخابات زودهنگام پارلمانی قزاقستان برگزار شد. از 6 حزب سیاسی که برای اشغال کرسی های پارلمانی مبارزه کردند فقط 3 حزب به موفقیت دست یافتند.
حزب حاکم «نور آتن» 82.15 درصد، حزب حزب دموکرات «آق ژال» 7.18 درصد و حزب کمونیست قزاقستان 7.14 درصد آرای انتخاب کنندگان را به خود اختصاص دادند.
«نورلان نگمتولین» که طی سال های 2012-2014 ریاست مجلس قزاقستان را بر عهده داشت دوباره این مسئولیت را بر دوش گرفت.
به اعتقاد کارشناسان یکی از اهداف اصلی برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی جلوگیری از احتمال داغ شدن فضای سیاسی با بهانه مبارزات انتخاباتی و مداخله برخی از کشورهای خارجی بود.


اصلاحات زمین و اعتراضات مردم
در ماه مارس سال گذشته «ایربالات داسایف» وزیر اقتصاد ملی قزاقستان  اعلام کرد که از اول جولای سال 2016 بیش از 1.7 میلیون هکتار زمین کشاورزی جهت اجاره بلندمدت (از 10 تا 25 سال) از طریق مناقصه به فروش گذاشته خواهد شد.
این خبر در شبکه های اجتماعی مباحث داغی را به میان آورد که در نهایت در 24 آوریل باعث اعتراضاتی در شهر «آتیرائو» شد. سپس در شهرهای «آکتوبه» و «سیمی» نیز اقدامات مشابهی صورت گرفت.
به اعتقاد تحلیلگران افت قیمت نفت (به یک سوم) و کاهش ارزش 85.2 درصدی «تنگه» (واحد پول ملی قزاقی) بخش های از جامعه این کشور را به شدت آسیب پذیر کرد که اعلام تصمیم فروش زمین بهانه خوبی برای بروز اعتراضات سیاسی را فراهم کرد.
البته روحیات ضد چینی در این تظاهرات به صراحت قابل مشاهده بود زیرا در شبکه های اجتماعی و برخی از رسانه های مستقل قزاقی به آن اشاره می‌شد که بخش قابل توجهی از میزان اعلام شده زمین در اختیار چینی ها قرار داده خواهد شد.
در پی اعتراضات مردمی بود که داسایف وزیر اقتصاد ملی و «اصیلجان مامتبیک اف» وزیر کشاورزی استعفای خود را اعلام کردند و «غیرت اوسکینبایف» معاون اقتصادی نخست وزیر قزاقستان نیز برکنار شد.
در 5 می نظربایف با صدور یک فرمان اجرای بندهای مربوطه قانون زمین را تا سال 2022 به حالت تعلیق درآورد و بعد از آن بود که از تلاش های برخی از احزاب سیاسی و سازمان های اجتماعی برای برگزاری تظاهرات و راهپیمایی در مناطق مختلف قزاقستان جلوگیری به عمل آمد
.

اقدامات تروریستی در «آکتوبه» و «آلماتی»
یکی از رویدادهای غم انگیز سال گذشته در قزاقستان حملات گروه های تروریستی در شهرهای «آکتوبه» و «آلماتی» این کشور به شمار می رود. در 16 خرداد سال گذشته تعدادی از گروههای تروریستی و افراطی به 2 فروشگاه اسلحه و یک واحد نظامی شهر «آکتوبه» حمله کردند که نتیجه آن تعداد زیادی از تروریست‌ها و شهروندان این کشور کشته و زخمی شدند.
رئیس جمهور قزاقستان از این رویداد به عنوان یک اقدام تروریستی یاد و 9 ژوئن را در این کشور عزای عمومی اعلام کرد.
علاوه بر این صبح 29 تیرماه گروهی از افراد مسلح به یک شعبه پلیس در شهر آلماتی این کشور حمله برده 8 مامور پلیس، 2 غیر نظامی را کشته و چند تن دیگر را به شدت زخمی کردند.
درپی این حملات در شهر آلماتی وضعیت شدید امنیتی «قرمز» اعلام و عملیات گسترده ای توسط مقامات ذیربط این کشور صورت گرفت.


بازداشت رئیس سابق کمیته امنیت ملی
«نورتای دتبایف» رئیس سابق کمیته امنیت ملی قزاقستان به اتهام افشای اسرار دولتی این کشور و سوءاستفاده از مقام خود بازداشت شد.
دتبایف به همراه «نورلن بالاتولی» و «نوربایف ارلان» 2 نفر دیگر از مقامات ارشد امنیت ملی قزاقستان 26 دسامبر سال جاری بازداشت شدند که پس از بازرسی از منازل این افراد تعدادی از مدارک محرمانه کشف و ضبط شد.
در حال حاضر این افراد در بازداشتگاه موقتی کمیته امنیت ملی قزاقستان قرار دارند و بازرسی علیه آنها ادامه دارد.
دتبایف از دسامبر سال 2001 تا فوریه سال 2006 به عنوان رئیس کمیته امنیت ملی قزاقستان فعالیت می‌کرد.
وی پس از دست داشتن کارمندان این مرکز در قتل «آلتین بیک سرسن بایف» رهبر مخالفان قزاقستان استعفا کرده بود.


17 مدال قزاق ها در مسابقات المپیک ریو
در بازیهای المپیک 2016 «ریو»، قزاقستان در میان کشورهای آسیای مرکزی با بدست آوردن 17 مدال بالاترین رتبه را بدست آورد.
در این پیکار جهانی قزاقستان 3 مدال طلا، 5 مدال نقره و 9 مدال برنز بدست آورد.
پس از قزاقستان، ازبکستان 13 مدال از جمله 2 مدال طلا،7 مدال نقره و 4 مدال برنز بدست آورد.
همچنین تاجیکستان در المپیک ریو اولین مدال طلا پس از استقلال این کشور و تنها مدال این دوره را بدست آورد.
قرقیزستان و ترکمنستان نیز در این دوره هیچ مدالی بدست نیاوردند.
در مجموع در این دوره از بازیهای المپیک ریو، کشورهای آسیای مرکزی توانستند 31 مدال کسب کنند.


انتهای خبر/


منبع: خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه،

 
کد مطلب: 2736