ازبکستان 2016؛ از مرگ «کریم‌اف» تا نشست سران شانگهای در تاشکند

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۱
Share/Save/Bookmark
 
برگزاری شانزدهمین نشست سازمان همکاری شانگهای در تاشکند، مرگ «اسلام کریم‌اف» و تصدی پست ریاست جمهوری این کشور توسط «شوکت میرضیایف» از مهم‌ترین رویدادهای ازبکستان در سال 2016 میلادی است.
 
 
ایراس: افتتاح راه‌آهن «انگرن – پاپ» با حضور روسای جمهور چین و ازبکستان، برگزاری شانزدهمین نشست سازمان همکاری شانگهای در تاشکند، برگزاری جشن بیست و پنجمین سالگرد استقلال ازبکستان، درگذشت «اسلام کریم‌اف» نخستین رئیس جمهور ازبکستان از جمله مهم‌ترین رویدادهای داخلی و بین المللی سال 2016 میلادی ازبکستان است.
 
برگزاری سی و نهمین نشست کمیسیون اسلامی به ریاست ازبکستان
در تاریخ 23 و 25 ژوئیه سال 2016 میلادی (2 و 4 مرداد ماه سال 1395) در شهر جده عربستان سعودی به ریاست ازبکستان سی و نهمین در نشست کمیسیون اسلامی در مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برگزار شد.
شرکت‌کنندگان این نشست مسائل مربوط به تحکیم همکاری‌های متقابل چندجانبه در چهارچوب سازمان همکاری اسلامی از جمله در زمینه‌های بازرگانی، سرمایه‌گذاری، گردشگری، کشاورزی، حمل‌ونقل و دیگر عرصه‌ها را بررسی کردند.
همچنین در مورد مسائل نشست آینده شورای وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تبادل نظر شده است.
سازمان همکاری اسلامی در ماه سپتامبر سال 1969 میلادی با هدف تأمین همبستگی اسلامی در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ایجاد شده است.

 
اجرای موافقت‌نامه آسیای مرکزی و خلیج فارس
موافقت‌نامه ایجاد کریدور حمل و نقلی «آسیایی مرکزی و خلیج فارس» (موافقت‌نامه عشق آباد) در تاریخ 23 آوریل سال 2016 میلادی ( 4 اردیبهشت ماه سال 1395) به مرحله اجرا درآمد.
موافقت‌نامه در مورد ایجاد این کریدور را دولت‌های ازبکستان، ترکمنستان، جمهوری اسلامی ایران، عمان و قطر در ماه آوریل سال 2011 میلادی در عشق‌آباد ترکمنستان به امضا رساندند. در سال 2013 میلادی قطر تصمیم گرفت از این طرح خارج شود.
در ماه آگوست سال 2014 میلادی در شهر «مسقط» وزرای امور خارجه ازبکستان، ترکمنستان، ایران و عمان در مورد به مرحله اجرا درآوردن موافقتنامه در ایجاد کریدور یادشده یادداشت تفاهم امضا کردند.
تاکنون موافقتنامه و یادداشت تفاهم‌ را تمام چهار کشور حاضر در این طرح به تصویب رساندند. این سند ساخت کریدور حمل و نقلی مطمئن‌ را برای حمل و نقل و ترانزیت بدون وقفه بین کشورهای آسیای مرکزی و بنادر خلیج فارس و دریایی عمان‌ را در نظر دارد.
موافقت‌نامه فوق برای افزایش سرعت انتقال کالاها با هدف اقتصاد هزینه‌های حمل و نقلی و همچنین ساده‌تر و هماهنگ کردن اسناد و تدابیر رسمی کمک می‌کند.   
پیشتر اعلام شده است که بخشی از کریدور حمل‌ونقلی و ترانزیتی از طریق راه آهن پیوند دهنده ازبکستان، ترکمنستان و ایران و بخشی دیگر از طریق دریا از بنادر بندرعباس و چابهار ایران تا بنادر عمان عبور می‌کند.


افتتاح راه‌آهن «انگرن – پاپ» با حضور روسای جمهور چین و ازبکستان
خط راه‌آهن «انگرن – پاپ» در ازبکستان در تاریخ 22 ژوئن سال 2016 میلادی (2 تیر ماه سال 1395) با حضور  «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور این کشور و «شی جین پینگ» همتای چینی وی افتتاح شد.
این مراسم از طریق ویدئو کنفرانس و با دستور روسای جمهور ازبکستان و چین افتتاح شد.
این خط آهن در یکی از مناطق کوهستانی و صعب العبور ازبکستان  قرار دارد که در این مسیر تونل‌های مختلفی ایجاد شده است.
رئیس جمهور ازبکستان پس از افتتاح این خط راه‌آهن گفت: اجرای این طرح بزرگ یک رویداد تاریخی برای مردم ازبکستان است، این خط آهن از طریق تونل «کامچیک» 3 استان «فرغانه»،«نمنگان» و «اندیجان» واقع در قلمرو وادی فرغانه‌ را با مرکز کشور و مراکز صنعتی ازبکستان متصل می‌کند.
کریم‌اف افزود: به دلیل کوهستانی بودن این مسیر همواره رفت و آمد به آنجا سخت بود و در پاره‌ای از مواقع از طریق کشورهای همسایه به این منطقه ورود و خروج میسر بود.
وی تاکید کرد: امروز آرزوی چندین ساله ما تحقق یافت و وادی فرغانه با بیش از 10 میلیون نفر حمعیت با بخش اصلی ازبکستان متصل شد.
طول کلی خط راه آهن «انگرن – پاپ» 123 کیلومتر و صد متر و طول تونل در این مسیر 19 کیلومتر و 200 متر است.
این تونل از لحاظ صعب العبور در مقام هشتم و از لحاظ طولی در مقام 13 در جهان قرار دارد.
ارزش کل این طرح معادل یک میلیارد و 769 میلیون دلار است. این طرح توسط بودجه دولت، هزینه‌های شرکت سهامی راه آهن ازبکستان و وام‌های نهادهای مالی بین المللی تامین مالی شده است.
بانک «اکسیم بانک» چین برای طراحی و ساخت تونل معادل 350 میلیون دلار وام اختصاص داده است.
بر اساس برآوردها، پس از راه‌اندازی خط جدید راه آهن سالانه 10 میلیون تن کالا از طریق حمل‌ونقل ریلی جابجا خواهد شد. انتظار می‌رود در سال اول بهره‌برداری از این خط جدید 600 هزار مسافر جابه‌جا شود.
همزمان با این خط جدید در کریدور راه آهن «چین و آسیای مرکزی و اروپا» یک حلقه مهم خواهد بود و برای رشد بیش از پیش اقتصاد ازبکستان کمک خواهد کرد.


شانزدهمین نشست سازمان همکاری شانگهای در تاشکند
شانزدهمین نشست سازمان همکاری شانگهای در روزهای 23 و 24 ژوئن سال 2016 میلادی (3 و 4 تیر ماه سال 1395) در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار و در آن «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حضور داشت.
در این نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از آغاز اجرای عملی برنامه جامع مشترک اقدامات جهت حل و فصل برنامه هسته‌ای ایران که به نفع صلح، امنیت، ثبات در منطقه و فرامنطقه در راستای گسترش بیش از پیش همکاری‌های بین‌المللی است، استقبال کردند.
همچنین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در این نشست تاکید کردند که این سازمان برای پذیرش اعضای جدید مطابق با معیارهای این سازمان از آمادگی لازم برخوردارند و از آن استقبال می‌کنند.
روسای جمهور بر ضرورت گسترش همکاری‌های همه‌جانبه در زمینه حمل و نقل و ایجاد کریدورهای حمل و نقل بین‌المللی که آسیا را با اروپا متصل می‌کند، اجرایی طرح‌های مشترک سرمایه‌گذاری مبنی بر توسعه امکانات حمل و نقلی و اجرایی پتانسیل ترانزیتی منطقه تاکید کردند.
200 نفر از نمایندگان رسانه‌های گروهی جمهوری اسلامی ایران، چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان، هندوستان، پاکستان، بلاروس، مغولستان و دیگر کشورها و از ازبکستان نزدیک به 200 نفر روزنامه‌نگار در فعالیت پوشش نشست سازمان همکاری شانگهای شرکت کردند.


ازبکستان بیست و پنجمین سالگرد استقلال خود را بدون کریم‌اف جشن گرفت
جشن بیست و پنجمین سالگرد استقلال ازبکستان در تاشکند بدون حضور رسمی «اسلام کریم اف» برگزار شد.
جشن بیست و پنجمین سالگرد استقلال ازبکستان در باغ‌های مختلف تفریحی شهر تاشکند با حضور انبوه مردم و بدون سخنرانی مقامات رسمی این کشور برگزار شد.
در این جشن ملی، غذاهای سنتی از جمله آش‌پلو میان مردم شرکت کننده توزیع شد.
ازبکستان با بیش از 31 میلیون نفر جمعیت هر سال اول سپتامبر را به عنوان روز استقلال جشن می‌گیرد و این روز در تقویم این کشور به عنوان روز تعطیل رسمی ثبت شده است.


خستین رئیس جمهور ازبکستان درگذشت
«اسلام کریم‌اف» نخستین رئیس جمهور ازبکستان در تاریخ دوم سپتامبر سال 2016 میلادی (12 شهریور سال 1395) در شهر تاشکند به وقت محلی ساعت 20 و 55 دقیقه بر اثر سکته مغزی دار فانی‌را وداع گفت.
بنابه وصیت رئیس جمهور کریم اف وی در تاریخ 3 سپتامبر سال 2016 میلادی (13 شهریور ماه سال 1395) در شهر سمرقند محلی که پدر و مادرش مدفون شده است، به خاک سپرده شد.
مراسم خداحافظی با رئیس جمهور ازبکستان روز 3 سپتامبر سال 2016 میلادی (13 شهریور ماه سال 1395) در شهر سمرقند برگزار شد.
به مناسبت درگذشت اسلام کریم اف در ازبکستان 3 روز عزای عمومی اعلام شد.


نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در تاشکند
چهل و سومین نشست شورای وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی روزهای 18 و 19 اکتبر سال 2016 میلادی (27 و 28 مهر ماه سال 1395) در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شد.
در این نشست «سید عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و «بهمن آقا رضی» سفیر ایران در ازبکستان حضور داشتند.
در مراسم افتتاحیه این نشست «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور موقت ازبکستان گفت: از اینکه برای برگزاری چهل و سومین نشست شورای وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی شهر تاشکند را انتخاب کردید، صمیمانه کمال تشکر را دارم.
میرضیایف افزود: اطمینان داریم که این نشست برای حفظ سنن مقدس اسلام، تحکیم همکاری‌های متقابل بین کشورهای اسلامی، افزایش سطح زندگی و رشد کشورهای عضو سازمان مهم خواهد بود.
وی اظهار داشت: شعار «آموزش و معارف – راهی برای صلح و سازندگی» موضوع اساسی این نشست است که توسط «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور فقید ازبکستان پیشنهاد شده است.
میرضایف تاکید کرد: انتخاب موضوع شعار «آموزش و معارف – راهی برای صلح و سازندگی» برای این نشست بی دلیل نیست چون این نشست در سرزمین دانشمندان و علمای بزرگ و نامداری همچون «امام بخاری، بهاالدین مرغلانی، حکیم الترمذی، قفال ششی، بهاءالدین نقشبند و خواجه احرار ولی، محمد الخوارزمی و احمد الفرغانی، ابوریحان بیرونی و ابو علی ابن سینا، میرزا الغبیک و علیشیر نوایی» برگزار می‌شود.  
وی تاکید کرد: ما باید از ارزشها و فرهنگی واقعی اسلامی حمایت کنیم و کسانی‌ را که از اسلام در راه خونریزی و کشتار مردم بیگناه استفاده می‌کنند را محکوم می‌کنیم.
سخنرانان دیگر نیز در این نشست بر این تاکید کردند که تمام اعضای کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی مخالف تروریسم هستند و ارتباط بین اسلام‌ و پدیده شوم تروریسم یک ادعای دروغین است.
دین اسلام تمام اشکال تروریسم‌ را شدیدا محکوم می‌کند. اسلام یک دین بزرگ و مقدس است که انسان‌هارا برای دوستی، گذشت ، صلح و تسامح دعوت می‌کند.
آنها همچنین خاطرنشان کردند: همه ما اطمینان داریم که باید به هرگونه اشکال تروریسم خاتمه داد.
سخنرانان این نشست همچنین برای احقاق حقوق فلسطینیان و فشار آوردن بر رژیم صهیونیستی تاکید کردند.


برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان و پیروزی «میرضیایف»
روز یکشنبه 4 دسامبر سال 2016 میلادی (14 آذر ماه سال 1395) انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان برگزار و شوکت میرضیایف رئیس جمهور موقت ازبکستان با کسب 88.61 درصد آرا پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد.
«میرزا اولغ‌بیک عبدالسلام‌اف» رئیس ستاد مرکزی انتخابات اعلام کرد: در این دوره انتخابات میرضیایف با کسب 88.61 درصد  آرا به عنوان رئیس جمهور ازبکستان انتخاب شد.
 وی ادامه داد: در این دوره همچنین «حاتمجان کتمان‌اف» 3.73 درصد (669 هزار و 187)، «نریمان عمراف» 3.46 درصد (619 هزار و 972) و «سرور آتامراداف» 2.35 درصد (421 هزار و 55 آرا) را از آن خود کردند.
به گفته رئیس ستاد مرکزی انتخابات، در این انتخابات 20 میلیون و 461 هزار و 861 نفر واجد شرایط رأی حضور داشتند که بیش از 17 میلیون و 911 هزار نفر از رأی‌دهندگان (88/61 درصد) میرضیایف‌را برای ریاست جمهوری ازبکستان انتخاب نموده‌اند و در واقع وی موفق به کسب 88/61 درصد آرای شهروندان گردیده است.


سوگند «میرضیایف» در اجلاس مشترک مجالس عالی و سنای ازبکستان
«شوکت میرضیایف» رئیس‌جمهور منتخب ازبکستان با حضور در اجلاس مشترک مجالس عالی و سنای این کشور ضمن ادای سوگند، «عبدالله عارف‌اف» را برای سمت نخست‌وزیری معرفی کرد که رأی موافق نمایندگان پارلمان را به دست آورد.
«شوکت میرضیایف» رئیس‌جمهور منتخب ازبکستان روز 24 آذر ماه سال 1395 در اجلاس مشترک مجلس عالی و سنای این کشور، سوگند وفاداری یاد کرد.
در مراسم افتتاحیه این اجلاس مشترک، «میرزا اولغ‌بیک عبدالسلام‌اف» رئیس ستاد مرکزی انتخابات ازبکستان گزارشی از برگزاری شفاف و علنی انتخابات ریاست جمهوری این کشور به نمایندگان مجالس عالی و سنا ارائه کرد.
رئیس ستاد مرکزی انتخابات در سخنان خود، با اشاره به حضور بیش از 600 نفر از ناظران خارجی، بر نقش مهم رسانه‌های گروهی تأکید کرد.
به گفته وی، در این انتخابات 20 میلیون و 461 هزار و 861 نفر واجد شرایط رأی حضور داشتند که بیش از 17 میلیون و 911 هزار نفر از رأی‌دهندگان (88/61 درصد) میرضیایف را برای ریاست جمهوری ازبکستان انتخاب نموده‌اند و در واقع وی موفق به کسب 88/61 درصد آرای شهروندان گردیده است.
رئیس جمهور ازبکستان نیز در این جلسه ضمن ادای سوگند وفاداری در برابر نمایندگان ملت، «عبدالله عارف‌اف» را برای سمت نخست وزیری معرفی کرد که توسط نمایندگان مجالس عالی و سنای این کشور مورد تأیید قرار گرفت.


دیدار روسای جمهور ازبکستان و قرقیزستان
«الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان پس از  ورود به شهر سمرقند با «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.
روسای جمهور دو کشور در این دیدار بهبود گفت‌وگوهای سیاسی و توسعه مناسبات اقتصادی‌ را بررسی و همچنین در مورد موضوعات منطقه‌ای و بین المللی تبادل نظر کردند.
طرفین به چالش‌ «نفوذ خزنده» افراط گرایی و رادیکالیسم در منطقه اشاره کرده و تاکید کردند: برای مقابله با چنین تهدیدات و ستیزه‌جویی‌ها باید همکاری‌های متقابل‌ در زمینه امنیت تشدید شود.
میرضیایف و آتامبایف با اشاره به مسائل حل و فصل اوضاع افغانستان خاطرنشان کردند: دسترسی به صلح و ثبات در این سرزمین رنج‌دیده، شرط مهم حیاتی برای تامین امنیت تمام منطقه و اجرای طرح‌های بلندمدت حمل و نقلی و ارتباطاتی است.   
روسای جمهور 2 کشور بر عزم قاطع پایبندی به تحکیم حسن همجواری و همکاری‌های متقابلا سودمند بین تاشکند و بیشکک تاکید کردند.
«میرضیایف» و «آتامبایف» ضمن بررسی همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی دو کشور عنوان کردند: با وجود رشد 23 درصدی در این زمینه طی مدت گذشته سال 2016 میلادی شاخص‌های مبادلات بازرگانی در سطح مطلوب نیست و با امکانات واقعی 2 کشور مطابقت ندارد.
روسای جمهور بر لزوم انجام اقدامات مشترک جهت توسعه کلی اقلام و افزایش حجم تجارت متقابل تا 500 میلیون دلار در 2 سال آینده تاکید کردند.
میرضیایف و آتامبایف اظهار امیدواری کردند: توافقات به دست آمده باعث بالا بردن سطح همکاری های 2 کشور در همه زمینه ها خواهد بود.
در این سفر همچنن رئیس جمهور قرقیزستان با نثار گل بر مزار «اسلام کریم اف» رئیس جمهور متوفی این کشور به مقام وی ادای احترام کرد.
میرضیایف و آتامبایف همچنین از نمایشگاه کالاهای نساجی، صنایع خودروسازی ازبکستان، کالاهای مصرف عمومی تولید شده در ازبکستان بازدید کردند.

انتهای گزارش/


منبع: خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند،
 
کد مطلب: 2726