سخنگوی وزارت خارجه پاکستان خبر داد

برگزاری نشست پاکستان، روسیه و چین با موضوع افغانستان در مسکو

تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۳
Share/Save/Bookmark
 
سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت: معاون وزیر امور خارجه این کشور هفته آینده برای شرکت در نشست سه جانبه با روسیه و چین به مسکو سفر خواهد کرد.
برگزاری نشست پاکستان، روسیه و چین با موضوع افغانستان در مسکو
 
ایراس: «نفیس‌زکریا» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد: معاون وزیر امور خارجه این کشور هفته آینده برای شرکت در نشست سه جانبه با روسیه و چین هفته آینده در تاریخ 27 دسامبر مصادف با 7 دی به مسکو سفر خواهد کرد.

مذاکرات سه جانبه پاکستان، روسیه و چین در سطح معاون وزیر امور خارجه و با محور افغانستان در مسکو برگزار می‌شود.

به گزارش دیلی اکسپرس، روسیه از نفوذ داعش در افغانستان نگران است و سعی دارد با کمک پاکستان و چین ضمن حل این مشکل نقش فعال در مذاکرات صلح ایفا کند.

به گزارش وزارت امور خارجه پاکستان تهدید داعش برای کشورهای آسیای مرکزی از دیگر محورهای مهم نشست مسکو خواهد بود.

«اعزاز احمد چودهری» معاون وزیر امور خارجه پاکستان،«ضمیرکابلوف» نماینده ویژه روسیه در خصوص افغانستان و «دینگ شی جن» نماینده ویژه چین در نشست مسکو شرکت خواهند کرد.

به گفته مقامات پاکستانی بعد از اینکه نشست‌های چهارجانبه برای برقراری صلح در افغانستان ناکام ماند اکنون پاکستان،‌ روسیه و چین تصمیم دارند در این خصوص به فرمولی منهای قدرت‌های فرامنطقه‌ای دست پیدا کنند.

یک مقام پاکستانی به شرط فاش نشدن نامش به دیلی اکسپرس گفت: اولین بار است که مذاکره برای صلح در افغانستان در مسکو برگزار می‌شود و این موضوع اهمیت زیادی دارد.
 
وی افزود: ماه گذشته میلادی پاکستان و روسیه با برگزاری رزمایش مشترک نظامی درباره بسیاری از موارد از جمله صلح در افغانستان به توافقاتی دست یافتند.
 
با اینکه هند از روسیه درخواست کرده بود با پاکستان رزمایش مشترک برگزار نکند اما این کشور در اوج درگیری مرزی در کشمیر این مانور نظامی را برگزار کرد.
 
وی افزود: اوضاع وخیم افغانستان کشورهای دیگر را از بابت گسترش تروریسم نگران کرده است و آنها می‌ترسند که برخی عناصر خارجی تروریست‌ها را علیه پاکستان، روسیه و چین تحریک کنند.
 
زکریا تأکید کرد: اجلاس مسکو تشکیل بلوک جدید در منطقه و تغییر سیاست بازیگران منطقه‌ای به ویژه پاکستان را به دنبال دارد.
 
یک مقام دیگر پاکستانی گفت: پاکستان، روسیه و چین علاوه بر افغانستان درباره بسیاری از موارد با یکدیگر تفاهم دارند که منجر به اجرای سیاست‌های مشترک آنها در منطقه خواهد شد.

نقش آمریکا، به عنوان تنها عضو فرامنطقه‌ای گروه چهارجانبه صلح افغانستان درناکام ماندن این تلاش‌ها کاملا مشخص و غیر قابل انکار می‌باشد که مقامات پاکستانی نیز بر این موضوع تأکید دارند.

در طول کمتر از یک سال گروه چهارجانبه صلح افغانستان پنج نشست مختلف در اسلامآباد و کابل برگزار کرد اما تمام این نشست‌ها، در عمل هیچ گونه خروجی و نتیجه ای برای افغانستان نداشت و نه تنها موجب تحقق صلح نشد بلکه بی‌اعتمادی بین طرفین را بیشتر کرد.

نخستین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان، تابستان سال جاری به میزبانی اسلام آباد برگزار شد اما نزدیک به یک ماه بعد از آغاز این مذاکرات، اعلام ناگهانی خبر مرگ «ملا عمر» رهبر سابق طالبان افغانستان، باعث توقف روند مذاکرات صلح شد.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 2631