اتحاد روسیه، ترکیه و ایران نشانگر کاهش نفوذ امریکا در خاورمیانه است

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵
Share/Save/Bookmark
 
مارک وبر، تحلیلگر و مدیر مؤسسۀ "هیستوریکال ریویو"، در مصاحبه با شکبه پرس تی وی گفت: اتحاد ترکیه با روسیه و ایران بر سر مسئلۀ سوریه نشان‌دهندۀ "تغییری عمده" در مجموعۀ قدرت در خاورمیانه و کاهش نفوذ امریکا در منطقه است.
اتحاد روسیه، ترکیه و ایران نشانگر کاهش نفوذ امریکا در خاورمیانه است
 
ایراس: مارک وبر، تحلیلگر و مدیر مؤسسۀ "هیستوریکال ریویو"، در مصاحبه با شکبه پرس تی وی گفت: اتحاد ترکیه با روسیه و ایران بر سر مسئلۀ سوریه نشان‌دهندۀ "تغییری عمده" در مجموعۀ قدرت در خاورمیانه و کاهش نفوذ امریکا در منطقه است.

به گزارش ایراس: مارک وبر، یکشنبه (28 آذر) افزود، "این همکاری میان روسیه، ایران و سوریه و اکنون تا حدی ترکیه، بخشی از تغییر قابل‌توجهی است که در حال وقوع است و این (مسئله) نیز بخشی از فاجعه‌ای است که ایالات‌متحده به بار آورده ... و همچنین (ناشی از) اشتباه محاسباتی دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا، در سوریه است."

وی تأکید کرد راه‌حل سیاسی تنها از طریق همکاری با دولت سوریه امکان‌پذیر است، چراکه دولت دمشق مهم‌ترین عامل سیاسی در سوریه است.

وبر گفت این واقعیت که بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، باوجود لفاظی امریکا مبنی بر این‌که "اسد باید برود"، هنوز در رأس قدرت است، نشانگر تغییر مهمی است که در خاورمیانه در حال رخ دادن است.

به گفتۀ این تحلیلگر، ترکیه که پیش‌تر سیاست خود در قبال روسیه را در تلاش برای بهبود روابط با مسکو، کاملاً تغییر داده، اکنون به‌ناچار سیاست خود در قبال سوریه را نیز تغییر خواهد داد.

مسکو و آنکارا سه‎شنبه (23 آذر) تأیید کردند بر سر اعلام آتش‌بس و تخلیۀ حلب به توافق رسیده‌اند و قرار است تخلیۀ این شهر چهارشنبه (24 آذر) صورت بگیرد.

بر اساس توافق صورت گرفته میان ترکیه و روسیه، پس از برقراری آتش‌بس در شهر حلب، روند تخلیۀ غیرنظامیان و معارضان مخالف دولت دمشق آغاز شده است. شهر حلب طی ماه‌های گذشته صحنۀ جنگی تمام‌عیار میان نیروهای دولتی و گروه‌های تروریستی بوده است.

مسکو و آنکارا در جریان درگیری‌های سوریه از گروه‌های مختلفی حمایت می‎کنند؛ روسیه حامی نیروهای دولتی است و ترکیه از مخالفین دولت حمایت می‌کند. هردوی این کشورها در سوریه حضور نظامی دارند.

ایران نیز با اعزام مستشاران نظامی برای کمک به ارتش سوریه در مبارزه با تروریست‌ها، از عملیات ضد تروریستی این کشور حمایت کرده است.

تهران همواره تأکید کرده که درگیری‌های سوریه هیچ راه‌حل نظامی ندارد و تنها راه خروج از این بحران راهکار سیاسی و مشارکت سوریه در مذاکرات است.

انتهای متن/
 
کد مطلب: 2556