گزارش دیدار مدیران موسسه اوسمر ترکیه از ایراس

تاریخ انتشار : شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۷
Share/Save/Bookmark
 
به درخواست موسسه تحقیقاتی اوسمر ترکیه، موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)، میزبان ژنرال بایزید کاراتاش، از مدیران موسسه اوسمر در ازمیر و همچنین پرفسور جنید آکالین، استاد دانشگاه آرل، در روز دوشنبه 2 آذر 1395 بود. در این نشست که با حضور دکتر داوود کیانی، قائم مقام موسسه ایراس و آقای ولی گل محمدی، پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و تعدادی از کارشناسان موسسه برگزار شد، دو طرف در فضایی صمیمی به تبادل نظر در خصوص تحولات منطقه و همچنین گفتگو پیرامون همکاری های دوجانبه میان ایراس و اوسمر پرداختند.
گزارش دیدار مدیران موسسه اوسمر ترکیه از ایراس
 
ایراس: به درخواست موسسه تحقیقاتی اوسمر ترکیه، موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)، میزبان ژنرال بایزید کاراتاش، از مدیران موسسه اوسمر در ازمیر و همچنین پرفسور جنید آکالین، استاد دانشگاه آرل، در روز دوشنبه 2 آذر 1395 بود. در این نشست که با حضور دکتر داوود کیانی، قائم مقام موسسه ایراس و آقای ولی گل محمدی، پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و تعدادی از کارشناسان موسسه برگزار شد، دو طرف در فضایی صمیمی به تبادل نظر در خصوص تحولات منطقه و همچنین گفتگو پیرامون همکاری های دوجانبه میان ایراس و اوسمر پرداختند.
 
در ابتدای جلسه، پس از خوشامدگویی و معرفی اجمالی موسسه از سوی قائم مقام ایراس، ژنرال بایزید کاراتاش به معرفی موسسه اوسمر، فعالیت های بین المللی و تولیدات محتوایی این موسسه پرداخته و سپس دیدگاه خود نسبت به تحولات داخلی و منطقه ای ترکیه از جمله کودتای نافرجام در ترکیه، فراز و فرود روابط میان آنکارا و مسکو و نهایتا دخالت های ایالات متحده در منطقه مطرح نمود. ژنرال کاراتاش در اظهاراتی، تلاش برای کودتا در ترکیه را منسوب به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) دانسته و هدف از آن را تامین منافع فتح‌الله گولن، مخالف دولت ترکیه در آمریکا عنوان کردند. این مقام سابق ارتش ترکیه همچنین تاکید کرد که اگر فتح الله گولن به ترکیه بازگردانده نشود، این می‌تواند بدان معنا باشد که آمریکا هنوز قصد بهره برداری از وی را دارند.
 
ژنرال کاراتاش همچنین با تمایز نیروهای پ­ک­ک از مردم کرد، فعالیت این گروه را تروریستی خواند و نسبت به حمایت آمریکا از آن ها انتقاد کرد. وی اشاره داشت که تمامی گروه های کردی همچون پ­ک­ک، حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) و یگان های مدافع خلق کرد (YPG) فعالیت های تروریستی داشته، اما آمریکا رویکرد دوگانه نسبت به فعالیت های این گروه های کردی دارد، بطوریکه به اعتقاد آمریکا، یگان های مدافع خلق کرد در سوریه، گروه تروریستی نبوده، اما پ­ ک­ ک، در ترکیه گروه تروریستی به حساب می آید.
 


مدیر دفتر استانی موسسه اوسمر در ازمیر با غیرقابل قبول دانستن اظهارات اخیر رئیس جمهور ترکیه مبنی بر الحاق موصل به ترکیه، نقض تمامیت ارضی عراق را موضوعی غیرقابل بحث دانست و عراق متحد و واحد را در راستای منافع ترکیه و دیگر کشورهای منطقه عنوان نمود. وی دیدگاه خود نسبت به عراق را همسو با دیدگاه های رسمی مطرح­ شده از سوی روسیه و کشورهای آسیای مرکزی عنوان کرد و تجدیدنظر رئیس جمهور ترکیه نسبت به سیاست های مخرب علیه همسایه جنوبی این کشور را خواستار شد.
 

در ادامه جلسه، ژنرال کاراتاش به موضوع تیرگی روابط مقطعی میان ترکیه و روسیه پرداخت و وقوع این امر را فاجعه ای برای سیاست خارجی ترکیه عنوان کرد. وی اذعان داشت که در بررسی های همه جانبه ای که از سوی موسسه متبوع ایشان صورت گرفته، هدف قرار دادن جنگنده روسی از سوی ترکیه را اشتباهی محاسباتی عنوان کرد و اعتقاد داشت که هیچ فردی در آنکارا دستور ساقط ساختن جنگنده روسی را صادر کرده باشد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که بهبود مجدد روابط میان مسکو و آنکارا بر حل چالش های منطقه ای تأثیرگذار باشد.
 

پس از استماع دیدگاه های کارشناسان موسسه اوسمر، طرف ایرانی نیز به بیان دیدگاه ها و طرح پرسش در خصوص موضوعات مطروحه در این جلسه دوساعته پرداخته و نسبت به همکاری های مشترک و گسترش سطح تعاملات میان کارشناسان دو موسسه ابزار امیدواری نمودند.
 


پایان گزارش/
 
کد مطلب: 2351