سخنرانی دکتر مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو، در تالار اجتماعی جوانان روسیه

تاریخ انتشار : جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۴
Share/Save/Bookmark
 
 
ایراس: مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکودر تاریخ 2/ 9/ 95 با حضور در تالار اجتماعی جوانان روسیه ضمن دیدار با نخبگان جوان روسیه در میزگردی که به بررسی روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه اختصاص داشت شرکت کرد.
 
دکتر سنایی در ابتداء طی سخنانی با اشاره به تاریخ روابط دو کشور و همکاریهای گسترده  در عرصه های دو جانبه، منطقه ای و بین المللی بر سطح عالی این روابط تاکید نمود.
 
وی، وجود اعتماد بین رهبران ایران و روسیه و عدم امکان تاثیر گذاری فاکتور سوم از جمله برخی از کشورهای غربی و بویژه آمریکا در این روابط را از دلایل سطح بالای همکاری های دو کشور دانست.
 
سنایی سپس به سئوالات شرکت کنندگان در این میزگرد در زمینه همکاری های اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، منطقه ای و بین المللی ایران و روسیه پاسخ داد. ولی درخصوص کریدور شمال و جنوب گفت: عملی شدن این کریدور هیچ قت به اندازه زمان حاضر به واقعیت نزدیک نبوده وامور مربوط به آن در دست اقدام می باشد.
 
وی با اشاره به اینکه ایران و روسیه بسیار به یکدیگر نزدیک شده  و روابط بسیار خوبی بین رهبران دو کشور حاکم است، وضعیت روابط را تثبیت شده ارزیابی نموده و وجود روابط همه جانبه بین دو کشور را دلایل پایداری آن دانست.
 
تالار اجتماعی جوانان روسیه مرکزی است که در سال 2006 تشکیل شد و  رهبران جوان نخبه روسیه را در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، رسانه ای و غیره متحد می کند. نمایندگان جوان  دوما، وکلا، تجار، پزشکان، پیشاهنگان، اساتید و سیاستمداران از اعضای این تالار می باشند. در ادامه، متن سخنرانی دکتر مهدی سنایی تقدیم علاقمندان شده است.
 
سخنرانی دکتر مهدی سنایی، سفیر ایران در مسکو، در تالار اجتماعی جوانان روسیه:
 
«در ابتدا مایلم توصیف کوتاهی از روابط ایران و روسیه داشته باشم. نکات مختلفی در مورد روابط ایران و روسیه وجود دارد. ما در روابط دو کشور نکات منفی و مثبت داریم. در ایران نکته منفی در مورد روسیه آن است که ایرانی ها اعتقاد دارند روسیه طی قراردادهای مختلف اراضی مختلف ایران را به دست آورده است. در روسیه نیز نکته منفی در مورد ایران آن است که گریبایدف سفیر روسیه در ایران کشته شد.
 
نکات مثبت بسیاری نیز وجود دارد. نکته مثبت در مورد روسیه آن است که در ایران وقتی در مورد روسیه صحبت می کنند، فرهنگ و ادبیات غنی کلاسیک روسیه را بیاد می آورند. در کتاب فروشی های ایران ترجمه کتاب های تولستوی، چخوف، گورکی و سایر نویسندگان روسیه را مشاهده می کنید. نکته مثبت ایران در روسیه آن است که روس ها با ادبیات فارسی بخوبی آشنا هستند و شعرائی، چون خیام، حافظ و سایر شعرای ایرانی را بخوبی می شناسند.
این نکات منفی و مثبت که در مردم ایران نسبت به روسیه و در مردم روسیه نسبت به ایران وجود دارد، بهرحال تاثیر گذار است.
 
نکته قابل توجه آن است که مردم دو کشور اطلاعات کمی در مورد یکدیگر دارند. ایران قبلاً نامش "پرشیا" بود و در روسیه ایران را بیشتر به نام "پرشیا" می شناسند.
 
در دوران شوروی نیز روابط عادی نبود. شوروی از ایران متنفر بود، زیرا ایران در مدار غرب بود، ایران نیز از شوروی وحشت داشت و احزاب کمونیست در ایران بسیار قوی بودند. در آنموقع حزب توده در ایران فعالیت می کرد.
 
وقتی خاطرات سفرای ایران را می خوانیم، می بینیم که رادیو شوروی همیشه در مورد ایران اخبار بد را پخش می کرد. سفیر شوروی در ایران نیز به حاکمان شکایت می کرد که چرا حزب توده را در ایران سرکوب می کنید.
 
حدوداً یک میلیون و سیصد هزار نفر ایرانی در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در مناطق جنوبی روسیه در حاشیه دریای خزر، آستراخان، قزاقستان و مناطق جنوبی قفقاز زندگی می کردند. در اوایل قرن نوزدهم حدوداً دویست نفر ایرانی در کرملین آستراخان غرفه داشتند و فعالیت می کردند.
 
در روسیه اطلاعات کمی در مورد ایران معاصر وجود دارد. در ایران نیز اطلاعات کمی در مورد روسیه معاصر وجود دارد.
دوران فعلی روابط ایران و روسیه را می توان بی سابقه نامید. از سال 2014 روابط ایران و روسیه شروع به توسعه کرد. در سه سال گذشته شاهد گرمترین دوران روابط ایران و روسیه بودیم.
 
ایران و روسیه تلاش می کنند از نفوذ غرب رهائی یابند. ایران در روابط خود با شوروی و روسیه غرب را مد نظر داشت و روسیه نیز در سال های 1990 تحت تاثیر نفوذ غرب در روابط خود با ایران بود. یکی از نمونه های آن، پیمان گور و چرنومردین است.
 
در سفر وزرای آمریکا به روسیه همیشه مسئله ایران مطرح بود.
 
در حال حاضر هر دو طرف علی رغم برخی اختلاف نظرات علاقمند به توسعه روابط هستند.
 
مسئله مهم اعتمادی است که بین روسای جمهور وجود دارد. روسای جمهور دو کشور در عرض سه سال گذشته 9 بار با یکدیگر ملاقات کردند و بارها نیز گفتگوی تلفنی داشتند.
 
در حال حاضر روسای جمهور دو کشور روابط ایران و روسیه را تحت کنترل شخصی خود دارند.
 
ما الان مشاهده می کنیم روسیه سمت و سوق بیشتری به کشورهائی که در شرق و جنوب واقع شده اند، دارد. روسیه در حال حاضر به کشورهای اسلامی توجه می کند. البته این نتیجه تحریم ها علیه روسیه نیز است، ولی خوب به هرحال توجه روسیه به شرق را مشاهده می کنیم. روابط ایران و روسیه را می توان راهبردی نامید. البته سخت است بگوئیم که روابط روسیه با کدام کشورها راهبردی است، بلاروس، قزاقستان یا چین.
 
روابط ایران و روسیه در سال های گذشته واقعاً حالت راهبردی داشته است.
 
در حال حاضر ایران و روسیه در سطوح بالا با یکدیگر تبادل هیأت می کنند. در نیمه دوم سال 2015 بیش از ده وزیر روسیه به ایران سفر کردند. رئیس جمهور روحانی به روسیه سفر کرد و رئیس جمهور پوتین نیز به ایران سفر کرد.
 
روسای پارلمان ها ایران و روسیه به دو کشور سفر می کنند. ما در تمامی سطوح نظامی، امنیتی و تجاری تبادل هیأت در سطح بالا داریم.
 
تبادل تجاری رشد کرده است. در سالهای گذشته متاسفانه ساختارهای تجاری و بانکی روسیه تمامی تحریم ها را رعایت می کردند، ولی خود غربی ها اینقدر پایبند به تحریم ها نبودند. این در حالی است که ساختارهای چینی و ترکیه ای این کار را نکرده و با ایران کار می کردند.
 
رئیس جمهور پوتین در ملاقات با رئیس جمهور روحانی در باکو گفت روابط تجاری دو کشور 70 درصد افزایش داشته است. البته روابط تجاری دو کشور همانند روابط سیاسی دو کشور نیست و انطباقی با یکدیگر ندارند.
 
در سال 2015 مهمترین اسناد دوجانبه امضاء شد. سه سند اصلی که خیلی برای تحکیم و توسعه روابط مهم بودند، همانند موافقتنامه اجتناب از مالیات مضاعف، حمایت از سرمایه گذاری متقابل و همکاری گمرکی امضاء شدند.
 
تعداد پروازهای متقابل به دو کشور افزایش یافت. در حال حاضر شانزده و هفده پرواز از ایران به روسیه انجام می گیرد. چهار شرکت هواپیمائی ایران به روسیه پرواز می کنند. اینها فقط پروازهای منظم است. پروازهای چارتر نیز وجود دارد.
 
تعداد توریست ها نیز افزایش یافته است. در سال 2015 ما 150 درصد افزایش جهانگردی داشتیم و پیش بینی می شود در سال 2017 این مقدار به 400 درصد برسد.
 
دو کشور در زمینه های علمی و آموزشی نیز با یکدیگر همکاری خوبی می کنند. ما در سال گذشته اتحادیه روسای دانشگاه دو کشور را تاسیس کردیم. در سال گذشته اولین جلسه این اتحادیه در مسکو برگزار شد و در سال جاری جلسه دوم این اتحادیه در تهران برگزار شد.
 
امیدوارم این روند حفظ شود و حتی تعمیق یابد. دو کشور ایران و روسیه در مورد مسائل منطقه ای و جهانی نقطه نظرات مشترک دارند. نارسائی که وجود دارد آن است که هر دو کشور صادر کننده مواد هیدروکربور هستند که برخی افراد می گویند ایران و روسیه در این زمینه رقیب یکدیگر هستند. من اطمینان دارم در این زمینه نیز ظرفیت های بسیاری برای همکاری وجود دارد. نارسائی بعدی که وجود دارد، آن است که روابط دو کشور دولتی است. بهتر است مردم و بخش های خصوی دو کشور با یکدیگر همکاری کنند و دیپلماسی عمومی را توسعه داد که امری بسیار مهم است.
 
من در همین جا سخنرانی مقدماتی خود را به پایان می رسانم و به سوال های شما گوش فرا می دهم».
 
پایان/
 
کد مطلب: 2315