کارشناسان آسیای مرکزی:

تغییر نخبگان سیاسی به بهبود روابط ازبکستان و تاجیکستان کمک می‌کند

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۹
Share/Save/Bookmark
 
کارشناسان آسیای مرکزی معتقدند: تغییر نخبگان قدرت در سیاست جهانی به بهبود روابط بین ازبکستان و تاجیکستان کمک می‌کند، اختلافات قدیمی فراموش می‌شوند و اقتصاد در این منطقه رونق پیدا خواهد کرد.
 
ایراس: به تازگی روابط ازبکستان با کشورهای همسایه خود از جمله قرقیزستان و تاجیکستان رو به بهبود رفته است.
سفر هیئت‌های تجاری کشورهای مذکور به خاک یکدیگر و به توافق رسیدن مقامات این کشورها در مورد موضوعاتی که درگذشته با آن اختلاف داشته‌اند باعث شد تا این موضوعات در سر خط خبرهای منطقه قرار گیرد و روزنه امیدی برای ملت‌های کشورهای مذکور به وجود آید.
کارشناسان آسیای مرکزی معتقدند: تغییر نخبگان قدرت در سیاست جهانی به بهبود روابط بین ازبکستان و تاجیکستان کمک می‌کند. اختلافات قدیمی فراموش می‌شوند و اقتصاد در این منطقه رونق پیدا خواهد کرد.
روابط بین ازبکستان و تاجیکستان حتما یک موضوع اساسی رسانه‌های گروهی منطقه‌ای و جهانی طی چند ماه آینده خواهد بود.
این کشورها غیر از نزدیکی راه دیگری ندارند. اختلافات باید از بین رود و تغییر نخبگان به ویژه در آمریکا و ازبکستان به این موضوع کمک خواهد کرد.

روسیه و تاجیکستان ازبکستان‌ را جذب خود می‌کنند
به گفته «الکسی بیچکوف» رئیس اداره کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، در آینده نزدیک ما شاهد مرحله جدیدی‌ از روابط بین آمریکا و دیگر کشورهای جهان هستیم.
بیچکوف افزود: «ترامپ» بارها در تبلیغات انتخاباتی خود عنوان کرد که تمرکز بیشتر وی در مسائل داخلی آمریکا خواهد بود و سیاست دخالت در دیگر کشورها مگر در مواردی که به منافع حیاتی آمریکا مربوط باشند و یا منافعی اقتصادی برای واشنگتن داشته باشند، شرکت نخواهد کرد.
کارشناس سیاس منطقه ادامه داد:با توجه به سیاست جدید آمریکا در قبال کشورهای خارجی در نتیجه ادامه سیاست «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور فقید ازبکستان برای تاشکند توجیحی ندارد و تنها را برای تاشکند نزدیک شدن به کشورهای همسایه و روسیه در منطقه می‌باشد.
وی افزود: ازبکستان برای رشد سیاسی و اقتصادی به خصوص برای پیدا کردن بازار فروش برای محصولات خود ناچار به ایجاد روابط خوب با کشورهای همسایه از جمله تاجیکستان است.
بیچکوف خاطرنشان کرد: امنیت و اقتصاد دو مقوله مهم برای ازبکستان می‌باشد که تنها با همکاری با کشورهای منطقه امکان پذیر است، حضور نیروهای  افراطی در مرزهای این کشور با افغانستان از مواردی می‌باشد که در صورت همکاری تاشکند با کشورهای منطقه از جمله روسیه امکان موفقیت وجود دارد و این موضوعی است که مقامات ازبکی به خوبی از آن مطلع هستند.

«راغون» در روابط ازبکستان و تاجیکستان
به گفته کارشناسان طی چند ماه اخیر روابط بین ازبکستان و تاجیکستان به خوبی پیش رفته است و به نظر می‌رسد که موضوع نیروگاه برق آبی«راغون» دیگر در درجه اول قرار ندارد، در دیدار «سلطان رحیم‌زاده» معاون اول وزیر انرژی و منابع آب تاجیکستان و «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه ازبکستان در تاریخ 16 نوامبر (26 آبان) هیچ گونه اعتراضی و یا اختلافی در این زمینه وجود نداشت.
بخش مطبوعاتی دو کشور در گزارش کوتاهی نوشتند، کامل‌اف و رحیم‌زاده در این دیدار در مورد بهره‌برداری عاقلانه از منابع انرژی آب در منطقه آسیای مرکزی مذاکراتی را صورت دادند. 
مقامات تاجیکستان بار دیگر تلاش کردند تا همتایان ازبکی خود را متقاعد کنند که ساخت نیروگاه برق آبی «راغون» هیچ خطری برای آنها ندارد.
در ماه اکتبر سال 2016 میلادی «شاه‌قاسم شاه‌اسلام‌اف» سفیر ازبکستان در تاجیکستان اظهار داشت: بازار فروش خودروهای این کشور در دوشنبه راه اندازی خواهد شد.
به گفته وی، برنامه‌ریزی می‌شود تا قطعات این خوردوها در خاک تاجیکستان ساخته و حتی صادرات این محصولات با تلاش 2 کشور به کشور ثالث صورت پذیرد.

برقراری خطوط هوایی بین ازبکستان و تاجیکستان
اگرچه در مورد خودرو هنوز موضوعات مورد بحث برانگیز بین ازبکستان و تاجیکستان زیاد است، ولی در خصوص ارتباطات هوایی طرفین به توافق رسیدند.
«والری تیان» رئیس شرکت ملی هواپیمایی ازبکستان گفت: این پروازها به احتمال قوی در نیمه اول سال 2017 میلادی برقرار شوند، پروازها بین تاشکند و دوشنبه در برنامه تابستانی شرکت ملی هواپیمایی ازبکستان قرار گرفته است.
رژیم لغو روادید نیز بین تاجیکستان و ازبکستان ممکن است بزودی برقرار شود هر چند هنوز گفتن زمان دقیق آن سخت است. در هر صورت در سال 2017 میلادی این مساله باید حل شود. این یک گام دیگر است که باید کشورها مذکور را از لحاظ اقتصادی به هم‌ نزدیک کند.
در رسانه های منطقه نیز عنوان شد که تاجیکستان خواستار برقراری ارتباط ریلی با ازبکستان است در چند سال گذشته دولت تاشکند نیز برای فشار بر مقامات دوشنبه مسیر ریلی این کشور را در قلمرو خود تخریب کردند و تلاش مجدد تاجیکستان برای برقراری این ارتباط مثمر ثمر نبود.
«الکساندر شوست‌اف» کارشناس آسیای مرکزی معتقد است: روابط بین دو کشور با کمک «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور موقت ازبکستان که قصد دارد با همسایه‌ها روابط دوستانه برقرار کند، بهبود خواهد یافت.

«شوست‌اف» اظهار داشت: اختلافات در بین کشوهای آسیای مرکزی پس از استقلال آنها همواره مشکلاتی را برای این کشورها به وجود آورده است که در صورتی که افکار مقامات این کشورها به هم نزدیک شود به حداقل خواهد رسید.

پایان خبر/

منبع: فارس به نقل از اسپوتنیک
 
کد مطلب: 2265