«روز اتحاد ملی» در فدراسیون روسیه

تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۷
Share/Save/Bookmark
 
«روز اتحاد ملی» جشنی است که در سال 2004 توسط دولت روسیه و به نشان یادبود حوادث سال 1612 در روسیه رخ داده، تصویب گردید واز تاریخ 4 نوامبر 2005 جشن گرفته می شود که البته در سراسر کشور تعطیل نیز می باشد.
«روز اتحاد ملی» در فدراسیون روسیه
 
ایراس: «روز اتحاد ملی» جشنی است که در سال 2004 توسط دولت روسیه و به نشان یادبود حوادث سال 1612 در روسیه رخ داده، تصویب گردید واز تاریخ 4 نوامبر 2005 جشن گرفته می شود که البته در سراسر کشور تعطیل نیز می باشد.

اما در این روز در تاریخ معاصر روسیه چه حادثه ای رخ داده است؟ در روز 4 نوامبر 1612 نیروهای مردمی به رهبری دو فرمانده روس «مینین کوزما» و «دمیتری پاژارسکی» شهر مسکو را از دست نیروهای لهستانی آزاد کردند. این عید از نظر تاریخی با دورانی که از آن در تاریخ روسیه با عنوان «دوره آشوب» یاد می شود و مربوط به قرن هفده می باشد، مرتبط است.«دوران آشوب» در تاریخ روسیه به فاصله زمانی 1584 (مرگ ایوان مخوف) تا 1613 (تاجگذاری میخائیل فئودورویچ رومانف) گفته می شود که در آن سالها بدلیل عدم وجود حکومتی مقتدر پس از «ایوان مخوف»، مشکلات و توطئه های فراوانی در تاریخ روسیه رخ داده است. در این سالها طی بروز یک سلسله حوادث مختلف بخشی از مرتبطین با دربار روسیه به قدرت می رسند به پادشاه وقت لهستان اعلام وقاداری می کنند که این از نظر مردم روسیه بسیار ثقیل و برخلاف میل ایشان بوده است.این امر باعث ایجاد حرکتهای مردمی در نقاط مختلف روسیه بر علیه این تصمیم می شود که نقطه عطف آن در سال 1611 در شهر «نیژنی نووگوراد» کلید می خورد. نیروی بسیج مردمی در این شهر به ریاست «کوزما مینین» و شاهزاده «دیمیتری پاژارسکی» ایجاد شد. نیروی مردمی نیژنی نووگوراد-زِمسکی در 4 نوامبر 1612 توانست منطقه «کیتای گوراد» در شهر مسکو را تسخیر کند که این عامل خروج نیروهای متعهد به پادشاه لهستان از مسکو گردید.این پیروزی در آینده به منزله نیروی قدرتمند ملی در جهت احیای دولت روسیه بود که در نتیجه آن میخائیل فئودورویچ ،اولین تزار از خاندان رومانف به قدرت رسید. در سال 1613 میخائیل فئودورویچ 4 نوامبر (22 اکتبر در گاهشماری قدیم) را بعنوان جشن ملی برای اولین بار برپا داشت. در سال 1649 مجسمه دو فرمانده روس به دستور تزار آن زمان در کنار کاخ کرملین در مسکو ساخته می شود.سپتامبر 2004 شورای «بین ادیان» روسیه پیشنهاد داد که 4 نوامبر به عنوان روز عید شمرده شده و از آن تحت عنوان «روز وحدت ملت» یاد شود که با موافقت رئیس جمهوری روسیه روبرو می شود.
منبع: صفحه فیسبوک دکتر مهدی سنایی، سفیر ج.ا.ایران در فدراسیون روسیه
انتهای خبر/

 
کد مطلب: 2174