سخنرانی دکتر مهدی سنایی، سفیر ج. ا. ایران در فدراسیون روسیه در کنفرانس "دین بر علیه تروریسم" در مسکو

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۸
Share/Save/Bookmark
 
دکتر مهدی سنایی: جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با درک صحیح و به موقع از تحولات منطقه و طرح جدید خاورمیانه بزرگ آمریکائی در منطقه، وارد عمل شدند و امروزه در صف مقدم مبارزه با افراط گرائی و تروریسم قرار گرفته و تاکنون تلاشهای مشترک و قابل توجهی در جهت ایجاد ثبات و بازگشت امنیت و صلح به منطقه خاورمیانه بعمل آورده اند.
سخنرانی دکتر مهدی سنایی، سفیر ج. ا. ایران در فدراسیون روسیه در کنفرانس "دین بر علیه تروریسم" در مسکو
 
ایراس: دانشگاه دوستی ملل روسیه با همکاری سفارت قزاقستان در مسکو کنفرانس بین المللی علمی و کاربردی «دین بر علیه تروریسم» را در 6 اکتبر برگزار کرد. در این کنفرانس پیام ولادیمیر پوتین، همچنین رئیس شورای فدراسیون روسیه و اسقف اعظم کریل نیز قرائت شد. در پیام پوتین به نقش علمای دین و نخبگان جوامع در ترویج فرهنگ صلح و مبارزه با افراط گرائی تاکید شده و در این راستا بر ضرورت گفتگو همکاری میان ادیان نیز اشاره شد. دکتر مهدی سنایی سفیر ج. ا. ایران در فدراسیون روسیه نیز یکی دیگر از سخنرانان این کنفرانس بود که در سخنان خود به مسائل ذیر اشاره کرد:

متن سخنرانی دکتر مهدی سنایی در کنفرانس بین المللی علمی و کاربردی «دین بر علیه تروریسم» در دانشگاه دوستی ملل مسکو:

جناب آقای پروفسور ولادیمیر فیلپف، ریاست محترم دانشگاه دولتی دوستی ملل روسیه، اساتید محترم دانشگاه و پژوهشگران محترم؛
بسیار خوشحالم از این که امروز در همایش گفتگوی بین المللی علمی و کاربردی « دین بر علیه تروریسم» سخنرانی می نمایم. امید می رود این نشست بتواند نقش خود را در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط گرائی در منطقه و جهان ایفا کند.


آقایان، خانم ها؛
 ادیان الهی و آسمانی وحدت دارند. روح آنها توحید و اخلاق است. گفته می شود در طول تاریخ نزاع های بزرگ به بهانه های دینی درگرفته و اکنون نیز چنین به نظر می رسد که درگیری های خونین به نام دین به ویژه به نام اسلام شعله ور شده است. این در حالی است که ادیان الهی عموما، انسان را به عدالت و صلح ترغیب می کنند. به نظر می رسد در دوران معاصر دوری از دین، اخلاق و معنویت دینی در میان دین گریزان اواخر قرن بیستم و عدم فهم آموزه های حقیقی ادیان در میان دین گرایان قرن بیست و یکم عامل اصلی گسترش خشونت ،جنگ و کشتار شده است.

بشریت امروز باید به جوهر مشترک تمام ادیان الهی که همان یکتاپرستی و اخلاق مداری است، توجه ویژه ای داشته باشد که این امر با دو روش محقق می گردد؛ یکی، پیشتازی و ترغیب علمای دینی به آموزه های اصیل دینی و مشترکات ادیان و دیگری، ایجاد گفتگوهای حقیقی میان گروه های دینی و سیاسی در جهت فهم مشترکات دینی، اجتماعی با هدف ایجاد همزیستی مسالمت آمیز و صلح می باشد.

جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران در سال 2014 در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد کرد ائتلاف بین المللی علیه خشونت و تروریسم شکل گیرد.


استادان و پژوهشگران محترم ؛
جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با درک صحیح و به موقع از تحولات منطقه و طرح جدید خاورمیانه بزرگ آمریکائی در منطقه، وارد عمل شدند و امروزه در صف مقدم مبارزه با افراط گرائی و تروریسم، قرار گرفته و تاکنون تلاشهای مشترک و قابل توجهی در جهت ایجاد ثبات و بازگشت امنیت و صلح به منطقه خاورمیانه بعمل آورده اند. مرکز هماهنگی و تبادل اطلاعات برای مبارزه با تروریسم و افراط گرائی در بغداد با حضور فعال چهار کشور ایران، روسیه، عراق و سوریه از مدتها پیش راه اندازی شده است که اگر این همکاری های مشترک در کنار همراهی برخی نیروهای مردمی و سیاستمداران دلسوز نبود، ما امروز باید شاهد انتشار گسترده گروه های تروریستی در بسیاری از پایتخت های کشورهای منطقه بودیم. ما اطمینان داریم که اگر تحرکات این جریان های افراطی در سوریه، عراق و شمال آفریقا، مهار نشوند در آینده نزدیک باید با آنها در آسیای مرکزی و قفقاز مواجه شویم.

 سیاست ج. ا. ایران درباره راه حل درگیری های کنونی در خاورمیانه و غرب آسیا همواره تاکید بر ایجاد گفتگو و راهکارهای مسالمت آمیز بوده است. ولی متاسفانه برخی از بازیگران منطقه ای و بین المللی با استفاده ابزاری از تروریسم در جهت رسیدن به اهداف و منافع خاص خود هستند و گروه های تروریستی را به خوب و بد تقسیم می کنند. آنها به دنبال تغییر دولتها و مرزهای قانونی کشورها بوده و شیوه تغییر رژیم های منطقه را به عنوان یک شیوه ناصحیح در جامعه بین المللی پایه گذاری کردند که آثار و پیامدهای این رویکردها بجز رواج هرج و مرج و نابسامانی در داخل  برخی کشورهای و منطقه نبوده است.


امیدوارم نتیجه گفتگوها و بحث های این همایش بتواند سهم ارزشمندی در مسیر تقویت صلح و ثبات در منطقه و تحکیم دوستی میان ملت ها و دولتهای ایفا نماید.

برای برگزار کنندگان و همچنین شرکت کنندگان در این کنفرانس آرزوی موفقیت دارم .متشکرم

پایان متن/
 
کد مطلب: 2036
مولف : دکتر مهدی سنایی