اختلافات شدید میان روسیه و امریکا بعد از حملات

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۵
Share/Save/Bookmark
 
ایالات متحده امریکا درمورد حملات هوایی بر سربازان حکومت سوریه، ابراز "تاسف" کرده و گفته است که این حملات پیامد یک اشتباه بوده است. به این ترتیب آتش بس مورد توافق در جنگ سوریه در برابر شکست قرار دارد.
 
ایراس: امید ها برای خاموش شدن سلاح ها و رساندن کمک های سریع بشری در شهر های محاصره شده سوریه به سرعت از میان رفت: تشدید وخامت اوضاع نشان می دهد که تا چه حدی رابطه میان واشنگتن و مسکو در منازعه سوریه شکننده است. بمباران های اخیر  و کشته و زخمی شدن سربازان حکومت سوریه توسط ائتلاف علیه ترور به رهبری ایالات متحده امریکا، تمام توافقات میان این کشور و روسیه را زیر سوال برده است.

جار و جنجال بزرگ در سازمان ملل

بعد از نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، ویتالی چورکین سفیر روسیه در این سازمان توضیح داد که در ارتباط با توافق میان امریکا و روسیه برای پایان دادن عملیات جنگی در سوریه، حالا "یک علامت سوالیه بزرگ" قرار دارد.

او به صورت مجادله برانگیزی افزود که او شک دارد که ایالات متحده امریکا اصلاً خواهان مبارزه علیه شبکه تروریست "دولت اسلامی" باشد.

سمانتا پاور سفیر ایالات متحده امریکا در سازمان ملل متحد به نوبه خود روسیه را به دو رویی، تظاهر و حیله گری متهم کرد، زیرا این کشور تقاضای یک نشست ویژه را در شورای امنیت سازمان ملل کرده است. او افزود که به عوض آن باید حکومت روسیه روی این مساله تمرکز کند که چگونه می توان عملی کردن خواست های نیک مشترک در توافقات را به پیش برد. بعد از آن چورکین سفیر روسیه سالون را ترک کرد.

وزارت خارجه روسیه در مسکو انتقاد کرد که حمله هوایی که بر اثر آن 80 سرباز سوریه کشته شده اند، توافقنامه میان حکومت های این کشور را با ایالات متحده امریکا برای برخورد مشترک در سوریه به خطر مواجه می کند و این امر حتی این گمانه زنی ها را افزایش داده است که ایالات متحده امریکا از افراط گرایان "دولت اسلامی" حمایت می کند.

اشتباهات سنگین اردو و استخبارات

مقامات بالارتبه اردوی ایالات متحده امریکا اعتراف کرده اند که بمباران بر سربازان حکومت سوریه توسط ایتلاف به رهبری ایالات متحده امریکا صورت گرفته است و این حمله بعد از نظارت های چندین روزه بر اهداف احتمالی توسط سازمان استخبارات امریکا صورت گرفته است. مقامات امریکایی افزوده اند که این حمله فوراً متوقف شده است، بعد از آنکه روسیه اشاره کرده است که مواضع مورد حملات به "دولت اسلامی" تعلق ندارد.

این حمله هوایی در ساعات بعد از ظهر در نزدیکی میدان هوایی دیر الزور در شمال شرق سوریه رخ داد. سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که با ازمیان بردن سربازان سوریه، افراط گرایان "دولت اسلامی" موفق شده اند تا سربازان سوریه را از جبال تردا عقب بزنند.

وقوع حمله در زمان حساس

حمله اشتباهی هوایی در یک زمان بسیار نامساعد رخ داده است که فقط چند روزی از توافق روی یک آتش بس می گذرد که به زحمت میان ایالات متحده امریکا و روسیه صورت گرفته است. هردو جانب همدیگر را متهم می کنند که این توافق را رعایت نکرده اند.

ایالات متحده امریکا و روسیه توافق کرده بودند که آتش بس برای هفت روز رعایت شود و این دو کشور به حملات هوایی علیه جنگجویان افراط گرا مشترکاً اقدام می کنند.

طرح مورد مذاکره میان هردو کشور باید راه را برای یک حل صلح آمیز در منازعه سوریه همواره کند که بیش از پنج سال به شدت ادامه دارد.

انتهای متن/


 
کد مطلب: 1958