سفیر روسیه در تهران، در نشست علمی ایراس:

موضوعات دردناک از مناسبات ایران و روسیه کنار گذاشته شده است

تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۴
Share/Save/Bookmark
 
موضوعات دردناک از مناسبات ایران و روسیه کنار گذاشته شده است و طرفین دیگر از این مسائل نگرانی ندارند. این بخشی از اظهارات «لوان جاگاریان» سفیر روسیه در ایران بود که در نشست علمی موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) بیان شد ... جاگاریان در سخنان خود، بر این نکته تاکید کرد که چالش هایی نظیر به پایان رساندن نیروگاه اتمی بوشهر و تحویل سامانه دفاعی اس 300 اکنون دیگر مشکلی در راه توسعه روابط مسکو و تهران محسوب نمی شود ... سفیر روسیه در تهران در ادامه افزود، اطمینان بین مقامات ایران و روسیه بر سر مسائل مختلفی نظیر سوریه در سطح بالایی وجود دارد و طرفین نه تنها از طریق وزارت امور خارجه بلکه با شیوه های دیگری نیز در ارتباط هستند ...
 
ایراس: موضوعات دردناک از مناسبات ایران و روسیه کنار گذاشته شده است و طرفین دیگر از این مسائل نگرانی ندارند. این بخشی از اظهارات «لوان جاگاریان» سفیر روسیه در ایران بود که در نشست علمی موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) بیان شد. تردیدی نیست که تحولات منطقه ای و بین المللی طی چند سال گذشته موجب شده است تا زمینه برای گسترش روابط سیاسی - امنیتی  و اقتصادی بین ایران و روسیه فراهم شود. این امر تا جایی پیش رفته است که برخی تحلیل گران و حتی تصمیم گیران ایرانی را به این باور رسانیده است که منافع و تهدیدات مشترک سبب شده اند تا دو کشور برای نخستین بار نوعی از همکاری استراتژیک را تجربه نمایند. البته در کنار این مطلب؛ تحلیل گران دیگری نیز هستند که معتقدند زمینه های گسترش مناسبات دو کشور کماکان با محدودیت های قابل توجهی مواجه است. این مسائل باعث شد تا موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)، از لوان جاگاریان، سفیر فدراسیون روسیه در تهران به منظور ایراد سخنرانی در نشست علمی این موسسه و پاسخ دهی به برخی از پرسش ها در خصوص چشم انداز روابط ایران و روسیه دعوت نماید.

 
جاگاریان در سخنان خود، بر این نکته تاکید کرد که چالش هایی نظیر به پایان رساندن نیروگاه اتمی بوشهر و تحویل سامانه دفاعی اس 300 اکنون دیگر مشکلی در راه توسعه روابط مسکو و تهران محسوب نمی شود و به عبارت دیگر، موضوعات دردناک از مناسبات ایران و روسیه کنار گذاشته شده است.
 
سفیر روسیه در تهران در ادامه افزود، اطمینان بین مقامات ایران و روسیه بر سر مسائل مختلفی نظیر سوریه در سطح بالایی وجود دارد و طرفین نه تنها از طریق وزارت امور خارجه بلکه با شیوه های دیگری نیز در ارتباط هستند. سفیر روسیه در ایران این نکته را نیز یادآور شد که مقامات نظامی ایران و روسیه نیز ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. به گفته جاگاریان، در جریان بحران روسیه، نیاز به انعطاف پذیری قابل انکار نیست و طرفین صاحب نفوذ در سوریه اعم از روسیه و آمریکا باید با انعطاف بیشتر به سمتی بروند که سبب ساز حل مناقشه شود.
 

جاگاراین با بیان این که رهبران ایران و روسیه در دورانِ جدیدِ روابط خود، بر روی مناسبات دو کشور تمرکز می کنند، عنوان کرد: در جدیدترین رویداد رخ داده در مناسبات دو کشور نیز، مراسم کلنگ زنی واحدهای 2 و 3 نیروگاه بوشهر برگزار شده است و چنین رویدادهایی، مناسبات رو به جلویی را بین دو کشور نوید می دهد. سفیر ایران در روسیه این نکته را مورد تاکید قرار داد که توافق اخیر صورت گرفته در زمینه نیروگاه بوشهر حاصل مذاکراتی بوده است که اخیرا بین ولادیمیر پوتین و حسن روحانی در باکو انجام شده بود.

 
وی با مثبت ارزیابی کردن چشم انداز روابط ایران و روسیه در تمامی زمینه ها تاکید کرد که اکنون و با تسهیل شرایط صدور ویزا برای دانشجویان و تجار، این امیدواری وجود دارد که روز به روز شاهد پیشرفت در روابط تهران-مسکو باشیم. سفیر روسیه در عین حال که مبادلات اقتصادی بین ایران و روسیه را بسیار پایین تر از انتظار طرفین ارزیابی کرد، گفت: با اقدامات صورت گرفته از جمله زیرساخت های انجام شده تردید نیست که این مهم نیز به زودی عملی خواهد شد و تهران و مسکو به سطح بالایی از مبادلات اقتصادی دست خواهند یافت.

 
سفیر روسیه در تهران در رابطه با نگرانی موجود در ایران در خصوص توافق احتمالی بین روسیه و آمریکا در موضوع سوریه عنوان کرد، هماهنگی های ایران و روسیه بر سر سوریه آنچنان بالا است که ما در تهران هفته ای یک بار با وزارت امور خارجه ایران مسائل موربط به سوریه را مورد بحث و ارزیابی قرار می دهیم. جاگاریان معتقد است مسکو آخرین نظران و دیدگاه های خود را در زمینه سوریه به مقامات ایرانی منتقل می کند.
 

سفیر روسیه درتهران در خصوص فرصت ها و محدودیت های روابط استراتژیکی بین تهران و مسکو نیز گفت: خوش بینی بالایی نسبت به روابط ایران و روسیه وجود دارد و طرفین در این زمینه تمام کوشش خود را به کار می بندند. وی در زمینه پرسش های اخیر به وجود آمده در زمینه استفاده روسیه از پایگاه نوژه نیز تصریح کرد، روسیه هیچ گاه در ایران خواهان پایاگاه نظامی نبوده و نیست چرا که به خوبی از قانون اساسی ایران آگاهی دارد و به آن احترام می گذارد.
 
به زودی، مشروح این سخنرانی نیز از طریق سایت ایراس تقدیم حضور علاقمندان خواهد شد.

 
کد مطلب: 1957