"بیابان چارا"؛کویر یخبندان روسیه

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۲
Share/Save/Bookmark
 
"بیابان چارا" (سحر آمیز) شمالی ترین بیابان جهان و پدیده ای منحصربفرد است که در مناطق شرقی سیبری در روسیه واقع شده است. بر خلاف تصویر عمومی که از سیبری در اذهان مردم نقش بسته است، این منطقه فقط از جنگل ها، توندراها و تایگا های یخ زده و همچنین رودخانه های بزرگ و سلسه جبال منجمد تشکیل نیافته است بلکه در سیبری بیابان های شنی نیز وجود دارند.
 
ایراس: "بیابان چارا" (سحر آمیز) شمالی ترین بیابان جهان و پدیده ای منحصربفرد است که در مناطق شرقی سیبری در روسیه واقع شده است. بر خلاف تصویر عمومی که از سیبری در اذهان مردم نقش بسته است، این منطقه فقط از جنگل ها، توندراها و تایگا های یخ زده و همچنین رودخانه های بزرگ و سلسه جبال منجمد تشکیل نیافته است بلکه در سیبری بیابان های شنی نیز وجود دارند.

بیابانی واقعی در دل کوه های یخ زده با تپه های شنی تا ارتفاع ۱۵ متر که نظیر آن در هیچ کجای جهان دیده نمی شود. در کنار کوهای برفی و تکه های عظیم یخ، بیابان "چارا" با کوه هائی احاطه شده است که دایماً بر روی آنها حتی در تابستان نیز برف وجود دارد. در زمستان بیابان "چارا" مملو از برف است.

امتداد بیابان حدوداً ۱۵ کیلومتر است و عرض آن به ۵ کیلومتر می رسد. در کنار تایگاهائی که از درختان برگ سوزنی تشکیل یافته اند، در کنار کوه های عظیم یخی و تپه های شنی، مشاهده بیابان خیلی عجیب و زیبا است.

در داخل این بیابان حتی واحه های نه چندان بزرگی نیز مشاهده می شوند و فقط بجای درخت نخل در آن درختان برگ سوزنی و کاج رشد می کنند و بجای شتر و جانوران بیابانی، گاهی اوقات گوزن های شمالی وارد این صحرای سحر آمیز می شود. در دوران بسیار قدیم مردمی در کنار این بیابان زندگی کرده اند و در آبادی هائی که در میان این تپه ها وجود دارند، حتی اجساد انسانهائی که در این محل ها زندگی می کردند نیز کشف شده اند.

شن های این بیابان حتی در دوران یخ بندان نیز توانست به حیات خود ادامه دهد. شن های این بیابان حتی وقتی که فاصله زیادی با آن دارید را می توان از دور مشاهده کرد.

این نظر وجود دارد که شن های سحر آمیز این بیابان حدوداً ۵۵-۱۰۰ هزار سال پیش تشکیل یافته و در ابتدا این شن ها دلتای دریاچه ای در کنار کوه های عظیم یخی بودنده اند.

انتهای گزارش تصویری/

 
کد مطلب: 1916