"ما (روسیه) مدت زیادی در حال عقبگرد بوده ایم"

اُلگا فیلینا
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۶
Share/Save/Bookmark
 
 
ایراسجامعه روسیه در سال 2020 چه وضعیتی خواهد داشت؟

جامعه شناسان روس معتقد هستند که از سال ۲۰۱۲ مرحله جدید توسعه در روسیه آغاز شده که محرک اصلی آن تغییرات بنیادین در کشور بوده است. "ایگور زادورین" جامعه شناس روس در گفتگو با روزنامه کامرسانت به تبیین سناریوهای پیش روی جامعه روسیه تا سال 2020پرداخته و معتقد است:   "سناریوی بدبینانه در بین محققین رأی بیشتری کسب کرده که به موجب آن حکومت نمی‌تواند به تعهدات خود در قبال جامعه عمل کند و از عهده مدیریت مستقل کشور برنخواهد آمد؛ اما صحبت از سقوط حکومت نیست.

جامعه شناسان معتقد هستند که امروز دیگر تاریخ و گذشته نمی‌تواند عامل تحکیم کننده همبستگی مردم باشد؛ به همین خاطر باید در آینده به دنبال چیزی برای ایفای این نقش باشیم.

"ایگور زادورین" جامعه شناس روس در گفتگویی با روزنامه کامرسانت پیش­‌بینی­‌هایی درباره آینده روسیه تا سال 2020 عنوان کرده است.

به گفته وی جامعه شناسان روس معتقد هستند که از سال 2012 مرحله جدید توسعه در روسیه آغاز شده که محرک اصلی آن تغییرات بنیادین در کشور بوده است. به اعتقاد جامعه شناسان، امروز دیگر تاریخ و گذشته نمی‌تواند عامل تحکیم کننده همبستگی مردم باشد، به همین خاطر باید در آینده به دنبال چیزی برای ایفای این نقش باشیم. منظور این است که نگاه به گذشته ما را از توجه و برنامه ریزی درست برای آینده باز می‌دارد و یکی از اشکالات بزرگ نخبگان و روشنفکران روسیه در همین است. به گفته زادورین، قشر روشنفکر چنان درگیر مباحثات و مناظرات درباره گذشته بوده‌اند که از خیلی مسائل غافل مانده‌اند. تصور بر این بوده که با تحلیل گذشته می‌توان مسئله هویت را در کشور حل و فصل کرده و به نوعی همدلی جدید از نوع روسی دست یافت. در حالی که تاریخ و گذشته به جای ایفای نقش نامبرده، پیوسته باعث درگیری و اختلاف شده است.

زادورین در ادامه تأکید می‌کند که جای تأسف است که امروز تنها انستیتوی جامعه شناسی آکادمی علوم روسیه به پیش‌بینی برای آینده توجه نشان می‌دهند و سایرین برای آن هزینه‌ای نمی‌کنند. وی در ادامه توضیح می‌دهد که برای مشخص کردن جریانات در آینده هر کارشناس روی یک مسئله مشخص زمان زیادی را صرف کرده و لایه‌های مختلف جامعه را بررسی می‌کند. در این تحقیقات حتی باندهای مافیایی نیز از قلم نمی­افتند و جایگاهی مهمتر از نخبگان دارند. در حقیقت سیاستمداران، اعضای حزب­های سیاسی و گروه‌های مشابه آنها در انتهای فهرست قرار می‌گیرند.

برخلاف اخبار و اطلاعات رسانه‌های گروهی و بزرگنمایی مشکلات روسیه در سطح جهانی، مسائل داخلی کشور در دستور کار امروز کارشناسان برای پیش‌بینی آینده قرار گرفته است و به اعتقاد آنها جنگ اطلاعاتی و روانی، رقابت تسلیحاتی و اقدامات غرب برای تضعیف روسیه در زندگی امروز کشور تأثیر چندانی نخواهند داشت. مشکل امروز روسیه در حوادث و رویدادهای داخلی است که خوش‌بینانه به نظر نمی‌رسند.

زادورین در همین رابطه ادامه می‌دهد که با وجود اینکه امروز در روسیه مسئله بحران اقتصادی بسیار پررنگ شده و همه چیز با نام و برای رفع این بحران انجام می‌شود، اما در تحقیقات کارشناسان با نتیجه کاملاً متفاوتی روبرو شدیم. سه مشکل اصلی که محققین نام بردند، بحران مدیریتی یا بی‌کفایتی نهادهای کلیدی حکومت، بحران سیستم بهداشت و سلامت، آموزش و حمایت اجتماعی و در نهایت بحران اقتصاد بودند.

این سه مشکل فرصت­ها را در آینده محدود می‌کنند. حتی در محافل مدیریتی وابسته به ریاست جمهوری کسی نیست که بتواند مشکلات انباشته شده بر هم را حل و فصل کند.

در نهایت محققین چهار سناریو برای آینده روسیه تا سال 2020 پیش‌بینی کرده‌اند که به طور مشروط «سناریوی خوش‌بینانه»، «سناریوی بدبینانه»، «خوش‌بینانه تعدیل شده» و «بدبینانه تعدیل شده» نام‌گذاری شده‌اند. این سناریوها بر اساس دو معیار «تعاملات حکومت و جامعه (یا برتری حکمت، یا توازن قدرت) و توسعه (پیشرفت - پسرفت) طراحی شده‌اند؛ متأسفانه سناریوی بدبینانه در بین محققین رأی بیشتری کسب کرد. در این سناریو حکومت نمی‌تواند به تعهدات خود در قبال جامعه عمل کند و از عهده مدیریت مستقل کشور برنخواهد آمد. صحبت از سقوط حکومت نیست (احتمال تغییر ناگهانی قدرت یا وقوع انقلاب به شدت پایین است)، بلکه صحبت از روند نزولی برنامه‌های توسعه است.

با این حال وی تأکید می‌کند که پیشبینی‌های کارشناسی به معنای پیشگویی نیست و همیشه احتمال تغییر و تحول وجود دارد. امکان هر تغییر جهت یا چرخشی در جامعه وجود دارد.

- متن تلخیص شده است. 

----------
نویسنده/مصاحبه کننده: اُلگا فیلینا 

منبع: تسنیم، به نقل از کامرسانت / 4 ژوئیه 2016
لینک اصلی: 
http://kommersant.ru/doc/3023879
 
کد مطلب: 1679