سفره افطاری ایرانی در مسجد مسکو

تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۲
Share/Save/Bookmark
 
مسجد یادبود واقع در پارک پیروزی مسکو یکی از مراکز اصلی عبادی مسلمانان این شهر بویژه در ایام ماه مبارک رمضان است و هر شب نیز یکی از کشورها میزبان افطاری روزه داران می شود که جمعه شب نیز سفره افطاری ایرانی در آن پهن شد.
 
ایراس: مسجد یادبود واقع در پارک پیروزی مسکو یکی از مراکز اصلی عبادی مسلمانان این شهر بویژه در ایام ماه مبارک رمضان است و هر شب نیز یکی از کشورها میزبان افطاری روزه داران می شود که جمعه شب نیز سفره افطاری ایرانی در آن پهن شد.

کشورهای اسلامی علاقه مند به مشارکت در طرح سفره افطاری ملل مسجد یادبود پایتخت روسیه براساس برنامه ریزی انجام شده یک شب را در خیمه رمضان میزبان روزه داران هستند که تا 400 نفر را شامل می شود.

جمعه شب مصادف با روز جهانی قدس، روزه داران مسلمان مقیم مسکو که در این مسجد حضور داشتند، پس از ادای نماز جماعت با حضور در خیمه افطاری ملل، میهمان ایران بوند که پذیرایی شدند و نکته جالب اینکه با توجه به مجاورت یک کلیسا و کنیسه، شماری از شهروندان روسی نیز میهمان مسلمانان می شوند.

در این افطاری که با همکاری سفارت جمهوری اسلامی و رایزنی فرهنگی سفارت در مسکو برگزار شد، مسلمانان روزه دار از روسیه و کشورهای آسیای میانه همزمان با پخش تلاوت آیات قرآن کریم و سخنرانی در باره ماه مبارک رمضان، روزه خود را افطار کردند.

درخواست برای میزبانی افطاری از روزه داران در خیمه رمضان مسکو بگونه ای گسترده است که بسیاری از کشورها مجبور می شوند به صورت مشترک همکاری کنند.سفره افطاری ملل در مسکو پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 به عنوان نماد ماه رمضان و با هدف همگرایی و آشنایی بیشتر مسلمانان با هم شکل گرفت که هر ساله برگزار می شود و شب نشینی روزه داران نیز از افطار تا سحری و ادای نماز جماعت که در این ماه حدود سه ساعت است، ادامه می یابد.

حضور مسلمانان از روسیه و جمهوری های سابق شوروی در این مراسم سبب شده است تا آیین نماز جماعت و افطاری در مسجد یادبود و مساجد دیگر مسکو حالت بین المللی و چند ملیتی پیدا کند.

افزون بر مسکو، سفره افطاری رمضان در مناطق مختلف دیگر مسلمان نشین روسیه مانند قفقاز شمالی از جمله چچن، اینگوش، داغستان، تاتارستان، باشقیرستان، کاراچایوو چرکسیا و مناطق مرکزی میزبان زنان و مردان مسلمان در سفره های افطاری هستند.

جامعه اسلامی روسیه که بیش از 25 میلیون نفر از جمعیت حدود 147 میلیون نفری این کشور را تشکیل می دهد، مرکب از بخش اصلی اهل سنت و همچنین شمار قابل توجه شیعیان همگرایی دارند که در ماه مبارک رمضان بویژه ادای نماز جماعت و افطار جمعی این وحدت بیشتر نمایان می شود.

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 1546