آغاز جشنوار بین المللی فیلم مسکو

تاریخ انتشار : شنبه ۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۱
Share/Save/Bookmark
 
مراسم افتتاحیه 38 مین جشنواره بین المللی فلم مسکو در سالن تئاتر «روسیه» به پایان رسید.
 
ایراس: ولادیمیر مدینسکی وزیر فرهنگ روسیه به مهمانان و شرکت کنندگان در این مراسم خوش آمد گفته و پیام رییس جمهور ولادیمیر پوتین را قرائت کرده و گفت: «در طول سالیان متمادی، جشنواره بین المللی فیلم مسکو توانسته جایگاهی شایسته در میان رویدادهای مهم سینمایی دنیا کسب کند. این جشنواره یک جشن واقعی برای مهمانان مسکو و اهالی شهر است. این جشن جوانان بااستعداد و افراد باتجربه را در یک جا جمع کرده و مکاتب مختلف سبک ها و محورهای هنر معاصر را به نمایش می گذارد. رضایت خاطر علاقه مندان سینما با برگزاری این جشنواره همیشه جلب شده است. من اطمینان دارم که این جشنواره رضایت خاطر هیات ژوری و تماشاچیان را نیز جلب کرده و خاطرات بیادماندنی در ذهن آنها باقی بگذارد. این جشنواره باید در خدمت توسعه همکاری های ثمربخش و مسیری برای تقویت ارتباطات حرفه ای و شخصی باشد».

به گفته ولادیمیر مدینسکی، جشنواره بین المللی فیلم مسکو یکی از قدیمی ترین جشنواره های دنیاست که بیش از 80 سال از اولین دور برگزاری آن می گذرد. این برنامه اولین بار در سال 1935 با حضور سرگی ایزنشتیاین کارگردان اسطوره ای به عنوان عضو هیات ژوری برگزار شد.

در سال سینمای روسیه در 38 مین جشنواره بین المللی فیلم مسکو نزدیک به 200 فیلم نمایش داده می شوند. از طرف روسیه فیلم های «راهب و شیطان» اثر نیکلای داستال به نمایش در می آید که با حمایت وزارت فرهنگ روسیه ساخته شده است. امسال ایوایلو خریستوف برنده جایزه این جشنواره در سال گذشته به خاطر ساخت فلم «لوزری» در هیات ژوری حضور خواهد داشت. از طرف روسیه نیز ویکتوریا ایساکوا هنرپیشه روس و برنده جایزه دولتی فدراسیون روسیه، برنده جایزه «مرغ دریایی»، «تری اومف» و «عقاب طلایی» در هیات ژوری حضور دارد.

کارلوس سائورا و استیون فریرز سینماپردازان برجسته سبک کلاسیک مهمانان این جشنواره هستند. ناتالیا اورِیرو جهت معرفی فیلم «ناتاشای ما» نیز در چارچوب برنامه «ردپای روس» حضور خواهد داشت.

بای لین هنرپیشه هالیوود می گوید: «من خود را یک بچه احساس می کنم که از حوادث اطرافش به هیجان آمده».

پل فیگ هنرپیشه و کارگردان امریکایی که میهمان جشنواره نیز هست می گوید: «من همیشه آرزو داشتم به مسکو بیایم، اما هیچ وقت فرصت پیدا نمی کردم. مسکو واقعا جذاب است: همه جا تمیز است و ساختمان ها درذهن نقش می بندند، حتی ممکن است همین جا بمانم».

فیگو در شرایطی به این جشنواره در مسکو امده که همکارانش به خاطر مسایل سیاسی از این سفر خودداری کردند.

وی در ادامه می گوید: «سینما چیزی است که به ما کمک می کند تا بر اختلاف نظرها غلبه کرده و موضوعاتی را انتقال دهیم که برای همه ما و همه مردم یک موضوع واحد را دنبال می کند، نه اینکه به دنبال اقوامف اشخاص و یا گروه های اجتماعی مشخص باشیم… ما سعی داریم از هنرمان برای کمک به یکدیگر استفاده کنیم تا نگاه ما به مسایل یکی شود و مشکلات را درک کنیم».

امسال فیلم "دختر" رضا میرکریمی، کارگردان ایرانی در بخش مسابقه ای این جشنواره شرکت خواهد داشت.

فیلم "دختر" درباره زندگی یک خانواده شهرستانی ایرانی است که نظم زندگیش را دخترشان برهم می زند. این دختر ناگهان تصمیم می گیرد در جشن نامزدی خواهر کوچکترش شرکت نکرده و به جای آن بهترین دوست دخترش را که تصمیم به ترک ایران برای همیشه گرفته در سفر به تهران همراهی کند.

این اولین بار نیست که آقای میرکریمی به مسکو سفر می کند. در سال 2008 فیلم دیگر وی به نام" به همین سادگی" به عنوان بهترین فیلم جایزه "گئورگی مقدس طلایی" 30 ـ مین جشنواره بین المللی سینمایی مسکو را دریافت کرد.


کادری از فیلم « دختر» به کارگردانی رضا میر کریمی. ستاره به جای شرکت در مراسم نامزدی خواهرش به تهران پرواز میکند تا دوستش را ببیند که برای همیشه به خارج از کشور می رود.


کادری از فیلم « 37»که بر اساس حادثه ای واقعی ساخته شده است: 13 ماه مارس سال 1964 دختر جوانی در بروکلین مورد تجاوز قرار گرفت و کشته شد.
سی و هفت نفر شاهد این عمل فجیع بودند.کادری از فیلم « از دست دادن حافظه»
در این فیلم پیرمردی که خافظه خود را از دست داده است خود را در جوانی می بیند.هر دوی آنها پیام عجیبی دریافت می کنند.کادری از فیلم دفتر خاطرات راننده لوکوموتیو. بر طبق آمار بطور متوسط طی سال های کار راننده لوکوموتیو چند تن قربانی می شوند. فیلم درباره قربانیان قطار است.


کادری از فیلم « آدم های عجیب و غریب» به کارگردانی یانوش مایفسکی.


کادری از فیلم « اسیران» به کارگردانی رالستون جوورا. این فیلم در باره بچه های بی سرپناهی است که هرگز شادی کودکی را تجربه نکرده اند.


کادری از فیلم « صدای اشیاء» به کارگردانی آریئل اسکالانته. این فیلم در باره زندگی متشنج یک پرستار است.


جشنواره بین المللی فیلم مسکو روز 30 ژوئن به کار خود خاتمه می دهد. فیلم «زندگی غیردینی» ساخته وودی الن پایان بخش این جشنواره است.


انتهای متن/

 
کد مطلب: 1503