رونمایی از کتاب «روسیه؛ جامعه، سیاست و حکومت»؛ اثر دکتر مهدی سنایی

تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۴
Share/Save/Bookmark
 
مراسم رونمایی از کتاب «روسیه؛ جامعه، سیاست و حکومت»؛ نوشته دکتر مهدی سنایی، دانشیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران؛ با حضور دکتر احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان سمت، اساتید و مسئولان دانشکده مطالعات جهان، سرگی کایکین، رییس نمایشگاه های فرهنگی روسیه و گروهی از اصحاب رسانه در سرای اهل قلم بین الملل نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.
 
ایراس: مراسم رونمایی از کتاب "روسیه جامعه، سیاست و حکومت"؛ نوشته دکتر مهدی سنایی، دانشیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با حضور دکتر احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان سمت، اساتید و مسئولان دانشکده مطالعات جهان، سرگی کایکین، رییس نمایشگاه های فرهنگی روسیه و گروهی از اصحاب رسانه در سرای اهل قلم بین الملل نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.
 
دکتر بهرام امیراحمدیان، استاد دانشگاه تهران، با بررسی ویژگی های کتاب "روسیه جامعه، سیاست و حکومت" یکی از این ویژگی ها را تسلط نویسنده به زبان روسی دانست و این اثر را حاصل چهار سال چالش فکری و اندیشه ای او معرفی کرد. وی با بیان جمله ای از "فیودر تیوتچف"، شاعر و سیاستمدار قرن نوزدهم با این مضمون که "روسیه را نمی توان با منطق و استدلال فهمید و با معیارهای عمومی سنجید، بلکه باید آن را حس کرد و دریافت!" به تاکید لزوم شناخت و آگاهی نویسنده و حس او از فضای روسیه پرداخت. وی همچنین کتاب مذکور را به عنوان یکی از کتب درسی دانشگاه معرفی کرد.
 

كتاب "روسیه جامعه، سیاست و حکومت" به خوبی به مسایل پایه ای مربوط به حوزه های تاریخی، دینی، فرهنگی، هویتی، اقتصادی، سیاسی، تجاری، دفاعی و امنیتی پرداخته و همچنین مساله ی اوراسیاگری در روسیه را مورد تحلیل قرار داده است. دکتر سنایی برای تالیف این اثر از 303 منبع استفاده کرده که از جمله مزیت های این کتاب می توان به بهره گیری گسترده از منابع روسی در کنار سایر منابع انگلیسی و فارسی نام برد.

مباحث اين كتاب شامل موارد زير است: در فصل نخست تاریخ روسیه مورد بررسي قرار گرفته و نیز بخشی به بنیان های هویت روسی اختصاص یافته است. یک فصل نیز به موضوعات اجتماعی، جامعه، تحولات دینی، اسلام و مسلمانان و نقش رسانه ها در تحولات اجتماعی و سیاسی روسیه اختصاص یافته است. به این ترتیب تلاش شده است در این کتاب زیرساخت های اجتماعی و فکری نیز مورد توجه قرار گیرد. اگر چه نگارنده معتقد است جای یک پژوهش گسترده در زمینه جریانهای فکری و فلسفی روسیه معاصر در ایران هنوز خالی است. فصل سوم کتاب بطور کامل به فرهنگ سیاسی و احزاب، انتخابات و گروههای ذی نفوذ اختصاص یافته که بیانگر اهمیت این دست مباحث در روسیه معاصر است.موضوعات توسعه ی اقتصادی، سیاست خارجی و نظام سیاسی نیز هر یک فصل جداگانه ای را به خود اختصاص داده اند که تلاش شدهاست آخرین تحولات در این عرصه ها با همه گستردگی و پیچیدگی آن مورد توجه و اشاره قرار گیرند.

دکتر جهانگیر کرمی، مدیرگروه مطالعات روسیه دانشگاه تهران، نیز ضمن بررسی پیشینه ی تاریخی شناخت ایران از روسیه و بیان اشتراکات گذشته های دور این دو کشور، لزوم شناخت هر چه بیشتر ما از کشور روسیه را برای گسترش روابط سیاسی، تجاری، اقتصادی و فرهنگی دو کشور ضروری دانست و کتاب "روسیه جامعه، سیاست و حکومت" را مرجعی برای این شناخت، معرفی نمود.
 

همچنین دکتر سید حسن زهرایی، عضو هیات علمی دانشکده زبانها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران و مسئول بنیاد روسکی میر، در ادامه ی صحبت های دکتر کرمی به ارزش سفرنامه ها در تاریخچه ی مطالعات روسیه پرداخت و کتاب مذکور را به نوعی سفرنامه دانست، چرا که این کتاب علاوه بر اینکه حاصل تخصص نویسنده در حوزه ی امور بین الملل است، همچنین نتیجه ی سال ها حضور وی در کشور روسیه و مشاهدات عینی او از شرایط موجود در این کشور می باشد.
 

وی کتاب "روسیه جامعه، سیاست و حکومت" را به عنوان یک دایره المعارف و سرفصل برای کتاب های بعدی دانست و به اهمیت این کتاب و تاثیری که می تواند بر دنباله ی مطالعات منطقه ای داشته باشد، پرداخت. وی در ادامه ی صحبت های خود، با خواندن پیامی از دکتر مهدی سنایی، از تمام دست اندرکاران تهیه و نشر این کتاب تشکر کرد.


دکتر احمد احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس سازمان سمت نیز، ضمن اعلام حمایت از آثار فرهنگی روسیه به اهمیت توسعه و گسترش این آثار پرداخت.

در پایان این مراسم، کتاب "روسیه جامعه، سیاست و حکومت" نوشته ی دکتر مهدی سنایی؛توسط دکتر احمدی و سرگی کایکین رونمایی شد.

دکتر مهدی سنایی که وظیفه نمایندگی مردم نهاوند در دوره نهم مجلس شورای اسلامی را نیز برعهده داشته است، هم اکنون سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه می باشد. عضویت در هیات علمی گروه مطالعات روسیه دانشکده مطالعات جهان، ریاست موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) و عضویت افتخاری در آکادمی فلسفه فدراسیون روسیه، به عنوان بخشی از سایر سوابق ایشان قابل ذکر است.

لازم به یادآوری است، با وجود اشتغالات رسمی قبلی و فعلی مولف، کتاب مذکور یک اثر دانشگاهی بوده و صرفا در بردارنده بررسی علمی تحولات از دیدگاه های مختلف است؛ بنابراین حاوی هیچگونه موضع رسمی و سیاسی نمی باشد.

گزارش تصویری این مراسم نیز در بخش چندرسانه ای ایراس قابل مشاهده است.

----------
تهیه کننده: مرضیه موسوی
 
کد مطلب: 1214