روسلان ایلمامبتوف، رئیس بخش کنسولی سفارت روسیه در مصاحبه با ایراس:

جزئیات موافقتنامه تسهیلات أخذ روادید بین ایران و روسیه

تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۳
Share/Save/Bookmark
 
موافقتنامه تسهیلات أخذ روادید بین ایران و روسیه، یکی از موضوعات جالب توجه برای علاقه مندان به روابط ایران و روسیه چه در زمینه گردشگری و چه عرصه سیاسی و بین المللی است.
جزئیات موافقتنامه تسهیلات أخذ روادید بین ایران و روسیه
 
ایراس: موافقتنامه تسهیلات أخذ روادید بین ایران و روسیه، یکی از موضوعات جالب توجه برای علاقه مندان به روابط ایران و روسیه چه در زمینه گردشگری و چه عرصه سیاسی و بین المللی است. جزئیات محتوای این موافقتنامه، به رغم این علاقه مندی و اهمیت آن، گاه، آمیخته با برداشت های رسانه ای و تفسیرهای شخصی بوده و زمینه ایجاد پرسش های بسیاری را برای مخاطبان ایرانی فراهم کرده است. با این مقدمه، به سراغ جناب آقای «روسلان ایلمامبتوف» رئیس بخش کنسولی سفارت روسیه در ایران رفته ایم تا درباره جزئیات این موافقتنامه با وی به گفت و گو بنشینیم. در این بخش، ماحصل این گفت و گو تقدیم حضور شده است.
 
ایراس: مایل هستیم تا درباره توافقی که در جریان ورود آقای ولادیمیر پوتین به ایران در رابطه با لغو روادید برخی از اتباع ایرانی به امضا رسید، پرسش هایی را مطرح کند. برای شروع، آیا ممکن است، توضیحاتی را با ذکر جزئیات پیرامون مفاد موافقتنامه مذکور که شامل تسهیلات ورود برخی اتباع ایرانی اعم از دانشجویان و افرادی که اقدام به سفر علمی می کنند، تجار و بازرگانان و نیز اشخاصی از این قبیل می شود، ارائه نمایید؟
 
روسلان ایلمامبتوف: در ابتدا باید بیان شود که فعلا بحثی درباره لغو ویزا وجود ندارد. صحبت هایی در مسکو در حال انجام بوده و این موضوع در حال بررسی است. اما فعلا نتیجه ای گرفته نشده و هنوز زمان ابلاغ نتیجه در رابطه با موضوع مربوطه مشخص نیست. ولی طی سفر اخیر رئیس جمهور روسیه به ایران، موافقتنامه ای در مورد تسهیل شرایط اخذ روادید و تسهیل شرایط سفر برای اتباع هر دو کشور امضا شد و از تاریخ ششم فوریه 2016 این موافقتنامه اجرایی شده است.
 
این موافقتنامه تسهیل شرایط اخذ ویزا، بیشتر برای تجار و بازرگانان دو کشور و نمایندگان شرکت های صنعتی، دانشجویان، علما و متخصصین علمی در نظر گرفته شده. پیش از این روال رایج به این شکل بوده که بازرگانان دو کشور برای اخذ ویزای تجاری یک ساله یا چند ساله مجبور به درخواست دعوتنامه از شرکت دعوت کننده بودند. به عنوان مثال شرکتی در روسیه به پلیس مهاجرت روسیه مراجعه می کرد و درخواست صدور دعوتنامه برای تاجران ایرانی را ارائه می کرد و این رویه بسیار زمان بر بود. به این معنا که روند ارسال اصل دعوتنامه توسط پلیس مهاجرت روسیه به شرکت دعوت شونده فرآیند زمان بری بود که در حدود ده روز تا دو هفته به طول می انجامید.
 
در حال حاضر این امکان فراهم شده تا نهاد های رسمی روسیه، من جمله اتاق بازرگانی و چند نهاد دیگر بتوانند با نامه نگاری اقدام به ایفاد دعوتنامه هایی برای اتباع ایرانی کنند. و این امکان فراهم شده است تا ویزای یک بار ورود و دوبار ورود در یک فرآیند سه روزه و ویزاهای چند بار ورود (مولتی) در طی زمان ده روز صادر شود. علاوه بر این در صورتی که فردی طی یک سال اخیر اقدام به اخذ ویزای یک بارورود به روسیه کرده باشد، می تواند اقدام به اخذ ویزای یک ساله (چند بار ورود یا مولتی) کند و در صورتی طی دو سال اخیر از ویزای چند بار ورود (مولتی/ یک ساله) استفاده کرده باشد، می تواند اقدام به اخذ ویزای پنج ساله کند که از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که برای تاجرانی که به طور منظم با روسیه کار می کنند، این امری طبیعی است که چند بار در سال به رفت و آمد بین دو کشور اقدام کنند.
 
ایراس: بنابراین، این امتیازی است که برای افرادی که تردد بالایی بین دو کشور دارند در نظر گرفته شده است؟
 
روسلان ایلمامبتوف: بله، همینطور است. یعنی اگر یک بار به قصد سفر تجاری اقدام به اخذ روادید کرده باشند، امکان صدور روادید یک ساله و اگر قبلا از ویزای یک ساله استفاده کرده باشند، می توانند برای اخذ ویزای پنج ساله اقدام کنند. فلذا این امکان بستگی به مهلت گذرنامه این افراد دارد.
 
ایراس: پیش از امضای این توافقنامه و در نظر گرفتن تسهیلات مربوطه، تردد بین دو کشور با صدور دعوتنامه امکان پذیر بود که این روش به خودی خود هزینه و صرف زمان قابل توجهی را تحمیل می کرد. با توجه به این تسهیلات، در صرف هزینه و زمان مسافران بین دو کشور صرفه جویی خواهد شد. این تسهیلات تا چه حد می تواند بر رفت و آمد افراد تاثیرگذار باشد؟
 
روسلان ایلمامبتوف: طبق مفاد این موافقتنامه، دو طرف ظرف سه روز کاری موظف اند اقدام به صدور روادید کنند. این یعنی هرگاه یک تبعه ایرانی به ما مراجعه کند، باید ظرف سه روز کاری برای وی روادید تجاری صادر کنیم. هیئت های رسمی که از سوی نهادهای رسمی ایران معرفی شوند و قصد سفر به روسیه را داشته باشند، می توانند اقدام به اخذ روادید رسمی کنند و از این امکان بهره مند شوند. لازم به ذکر است که چنین خدماتی تا به حال امکان پذیر نبوده است. یعنی برای رفت و آمد نمایندگان و هیات های رسمی، روادید کاری به صورت رایگان صادر می شود.
 
ایراس: طبق مفاد این تسهیلات، آیا کاهش هزینه ها و یا رایگان بودن سفرها برای دانشجویان دو کشور نیز صدق می کند و این افراد از چنین خدماتی بهره مند می شوند؟
 
روسلان ایلمامبتوف: متاسفانه کاهش هزینه ها برای دانشجویان در نظر گرفته نشده است. اما روال اخذ روادید سهولت پیدا کرده است. این افراد می توانند با استفاده از دعوتنامه دانشگاه میزبان، از روادید تحصیلی بهره مند شوند.
 
ایراس: یعنی بر اساس نگارش دعوتنامه ای که دانشگاه روسی اقدام به صدور آن می کند، امکان برخورداری از این خدمات وجود دارد؟
 
روسلان ایلمامبتوف: بله. یعنی دانشگاه روسی مستقیما به ما نامه می فرستد و بر اساس این نامه، امکان صدور روادید تحصیلی برای دانشجویان فراهم می شود. پیش از این، دانشگاه دعوت کننده می بایست به پلیس مهاجرت روسیه مراجعه می کرد و آن ها می بایست دعوتنامه رسمی صادر می کردند و بر اساس اصل این دعوتنامه ما اقدام به صدور روادید می کردیم که با امضای این توافقنامه، شرایط برای صدور روادید آسان تر شده است.
 
ایراس: پس این تسهیلات برای دانشجویان صرفا باعث کاهش زمان در صدور روادید تحصیلی شده و تاثیری در تراکنش های مالی ندارد؟
 
روسلان ایلمامبتوف: بله. متاسفانه همین طور است. هیات های رسمی و هیات هایی که از شهرهایی که قرارداد خواهرخواندگی با یکدیگر (با یکی از شهرهای روسیه) امضا کرده باشند از این خدمات برخوردار می شوند. هیات هایی که به این شهرها رفت و آمد می کنند نیز از روادید کاری رایگان بهره مند می شوند.
 
ایراس: اخیرا، دولت ایران برای 130 کشور، اقدام به صدور ویزای فرودگاهی را آغاز کرده است،آیا روسیه نیز قصد دارد برای ایرانی ها خدمات ویزای فرودگاهی ارائه دهد؟
 
روسلان ایلمامبتوف: فعلا چنین صحبتی را نشنیده ام. سفارت ایران در مسکو در حال رایزنی با برخی از نهادهای روسیه است و این مساله در حال بررسی است. اما در حال حاضر بررسی این موضوع نیاز به رایزنی های بیشتری بین دو طرف دارد.
 
ایراس: فکر می کنید که چشم اندازی وجود دارد که روزی به لغو روادید میان ایران و روسیه برسیم؟ در صورت وجود نداشتن، بفرمایید چه مشکلاتی باعث شده است که در انجام این امر موانعی ایجاد شود و این اتفاق صورت نپذیرد؟ در حال حاضر دو قرار داد مشابه با ترکیه و مصر صورت پذیرفته و تنها گزینه باقی مانده رژیم صهیونیستی است. ولی ایران هم نزدیک به شما است و هم مکان های دیدنی زیادی دارد. لطفا خیلی مختصر در این مورد توضیح بفرمایید.
 
روسلان ایلمامبتوف: گردشگران روسی برای آمدن به ایران خیلی علاقه مند شده اند و اتفاقا اخیرا هم مراسمی در کنسولگری روسیه در تهران برگزار شد که در آن، هیات بزرگی از روسیه حضور داشتند و رئیس سازمان گردشگری روسیه، آقای سافانوف هم در آن شرکت داشت. وی برای شرکت در افتتاحیه یک دفترملی Visit Russia وارد تهران شده بود. قرار است امسال تعداد گردشگران روسی رو به افزایش باشد و متقابلا انتظار این وجود دارد که تعداد گردشگران ایرانی نیز رو به افزایش برود. سال میلادی گذشته نیز ما شاهد رشد آمار مسافران ایرانی به روسیه بودیم، به طور ویژه به شهرهایی مانند سن پترزبورگ، مسکو و سوچی. شرکت هواپیمایی ماهان نیز در حال حاضر پروازهای دائمی به مقصد مسکو و به صورت چارتر به مقصد سن پترزبورگ و سوچی راه اندازی کرده است. در سه ماه تابستان سال گذشته، یعنی در ماه های ژوئن، جولای و اوت، چیزی بالغ بر 20 هزار روادید صادر کرده ایم که نسبت به سال پیش از آن، افزایش دو برابری داشته است. درباره کم و کیف تحقق لغو روادید میان دو کشور، بنده اطلاعات کافی در اختیار ندارم. اما می دانم که در حال حاضر این موضوع در مسکو در دست بررسی است.
 
ایراس: فکر می کنید چه مواردی زمینه تشویق لغو روادید میان ایران و فدراسیون روسیه را فراهم می کند؟
 
روسلان ایلمامبتوف: در صورتی که این روند رو به رشد آمار گردشگران، به همین نحو ادامه پیدا کند، فکر می کنم بتواند باعث تشویق این موضوع شود.
 
ایراس: در حوزه گردشگری چند ماه پیش شاهد انتخاب ایران به عنوان میزبان کنوانسیون جهانی گردشگری در سال 2017 بودیم. فکر می کنید موارد این چنینی که باعث می شود ایران در منطقه از نظر گردشگری برجسته تر شود، چه تاثیراتی می تواند بر صنعت گردشگری میان ایران و فدراسیون روسیه داشته باشد؟
 
روسلان ایلمامبتوف: همان طور که عرض کردم، گردشگران روسی نیز برای سفر به ایران بیش از پیش علاقه مند شده اند. به این دلیل که در گذشته برای گردشگران روس، ایران یک کشور ناآشنا به حساب می آمد و گردشگران روسی بیشتر برای سفر به کشورهایی مثل ترکیه و مصر تمایل داشتند. اما الان شاهد این هستیم که ایران نیز قابلیت پذیرش گردشگران خارجی، به ویژه روسی را دارد و هم از امکانات و زیرساخت های لازم نظیر هتل ها، خدمات دریایی و ... در سطح مناسبی برخوردار است.
 
ایراس: در پایان، ضمن سپاسگزاری از پذیرش انجام این گفت و گو و پاسخ گویی به پرسش ها، اگر ذکر توضیحات دیگری در خصوص جزئیات مفاد موافقتنامه تسهیلات صدور روادید بین ایران و فدراسیون روسیه را لازم می دانید، بفرمایید.
 
روسلان ایلمامبتوف: به دلیل اینکه این موافقتنامه به تازگی امضا شده، چیزی حدود دو هفته پیش، هنوز این موافقتنامه از جانب هر دو طرف در حال بررسی است که چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم برای تسهیل بیشتر و نیل به اهداف این موافقتنامه. ممکن است نیاز به امضای قرارداد الحاقی باشد.


پایان/

 
کد مطلب: 955