ابعاد مهم سفر وزیر دفاع هند به ایران

هند به ایران نگاه بلندمدت دارد

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۹
Share/Save/Bookmark
 
هند به ایران نگاه بلندمدت دارد
 
ایراس: روز یکشنبه هفته جاری راجنات سینگ وزیر دفاع هند در سفر کاری به تهران با مقام های نظامی و سیاسی ایران به مذاکره پرداخت. محور اصلی این مذاکرات طبق اعلام رسمی، بررسی راه‌های پیشبرد همکاری‌های دو جانبه و گفت‌وگو و در مورد مسائل امنیتی منطقه‌ای، از جمله صلح و ثبات در افغانستان، بوده است. پس از این مذاکرات  وزرای دفاع هند و ایران براین موضوع تاکید کردند که حفظ امنیت در منطقه فقط با کشورهای خود منطقه امکان پذیر است.

ابراهیم رحیم پور معاون پیشین اسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در گفت و گو با ایراس براین باور است که هند و ایران می توانند تعاملات خوبی در عرصه نظامی داشته باشند. وی حتی براین باور است که این دو کشور می توانند منافع امینتی افغانستان را نیز تامین کنند.
 
شاهد حضور وزیر دفاع هند به ایران بودیم مهمترین دلیل این سفر چیست و این سفر چه دستآوردی برای ما خواهد داشت؟
آقای سینگ وزیر دفاع هند در کابینه نقش مهم و تاثیرگذاری دارد و اگر قرار بر توسعه شورای امنیت باشد می توان گفت هند جزو مهمترین کشورها در عرصه نظامی بشمار می اید. اشاره به پتانسیل بالای هند در این زمینه نکته حائز اهمیت است. هند در چند ماه آینده عضو شورای امنیت خواهد شد. از این نظر وقتی این کشورها عضو شورای امنیت می شوند و صحنه گردانی می کنند نیاز است با کشوری چون ایران نشست و برخاستی داشته باشد و نظرات را در مورد موضوعات مختلف بدانند. از جمله درباره مساله آمریکا و ایران و در مورد ایران و افغانستان، هند می تواند نقش آفرینی در این زمینه داشته باشد.
 هند علاقمند است راه ترانزیتی خود را از طریق چابهار به اروپا باز کند و بار مالی ترانزیتی خود را که از مسیر دریا انجام می شود کاهش دهد. از این منظر در صدد سرمایه گذاری در چابهار بود و علاقه شدیدی داشت تا سرمایه بیشتری در چابهار به کار بگیرد. با دیدن این صحنه متوجه می شویم که هند با نگاهی بلندمدت به ایران امده است. البته چنین رفت و آمدهای نظامی بین دو کشور سابقه دارد و قبلا نیز وجود داشته است. وزیر دفاع هند در جلسه وزرای دفاع شانگهای در روسیه شرکت کرده بود. این سفر مستقیم و دو جانبه ای نبود و سفری کاری بود ولی این سفر برای هند اهمیت ویژه ای دارد و برای ما نیز مفید است. در شرایط فعلی و تحولات اخیر این سفر اهمیت دارد.

 یکی از مواردی که در جلسه بین وزیر دفاع ایران و هند صورت گرفت بحث امنیت افغانستان بود تحلیل شما در این باره چیست؟
متاسفانه دولت مرکزی در افغانستان قوی نیست و ما از این بابت خوشحال نیستیم، چون در چنین شرایطی سایر گروه ها در این کشور نقش پیدا می کنند. این طبیعی است که ما در چنین شرایطی به دلیل امنیت با گروههایی که در کنار مرزهای ما قدرت دارند بده بستانی داشته باشیم و این قابل کتمان نیست. ما این مساله را به افغانستان اطلاع داده ایم و از مدت ها پیش با طالبان گفتگوهایی داشته ایم ولی هیچ کاری برخلاف دولت رسمی افغانستان انجام نداده ایم. تحولات داخلی افغانستان برای ما اهمیت دارد. هند همسایه افغانستان نیست هرچند که قرابت های تاریخی و فرهنگی وجود دارد و طبیعتا ما نیز علاقمند نیستیم مشکلات بین هند و پاکستان به داخل افغانستان کشیده شود. ما در زمینه اقتصادی آمادگی کاملی برای همکاری داریم ولی امنیت بحث شده در گفتگوها به معنای چراغ سبز ایران به هند برای دخالت در افغانستان نیست. قاعدتا خروج آمریکایی ها از افغانستان فعل و انفعالاتی ایجاد خواهد کرد و قدرت های اطراف افغانستان نباید اجازه سوءاستفاده به قدرت جدید و دیگری بدهند. همچنین چهارچوب مذاکرات تهران در این موضوع قاعدتا باید همین مساله باشد. هیچ کشوری در دنیا نیست که هند با آن ارتباطی نداشته باشد. محدودیت های این کشور با محدودیت های ما تفاوت دارد. امروز بیش از 6 میلیون هندی در خلیج فارس به کار اشتغال دارند. هندی ها و پاکستانی ها در مورد کار با منطقه و خصوصا کار در عربستان علاقمندی نشان می دهند. هند به نفع هیچ کسی به مشکلات ایران ورود نمی کند. حتما هند به همکاری با ایران علاقمند است ولی محدودیت ها و معذوریت های این کشور مشخص است و توقع ایران از هند با توجه به این موارد شکل می گیرد. در بحث میانجیگری و کمک از این زاویه قاعدتا پاکستان شانس بیشتری دارد.

 تاثیر تحریم ها در روابط ایران و هند چگونه است؟
تحریم ها تاکنون موثر بوده و ما اثر تحریم ها را کتمان نمی کنیم. امروز دنیا با این تحریم ها مخالفت می کند و جز اسرائیل و عربستان و چند کشور دیگر هیچ کشوری از تحریم های ظالمانه بر علیه ایران استقبال نکرده است. در مجموع دنیا از اینکه قدرتی بتواند تحریم هایی را در سطح جهانی اجرا کند و در شورای امنیت اجماع تشکیل بدهد مخالفت می کند. اقتصاد بسیاری از کشورها در بخش خصوصی آنها شکل گرفته و دولت ها نمی توانند مانع از ارتباطات اقتصادی باشند. اما تحریم های آمریکا علیه کشورها از این منظر نیز خطرناک و فلج کننده است. در این شرایط هند برای کار اقتصادی با ایران علاقمند است و در این شرایط منافذی برای کار وجود دارد. ما هنوز در هند پول داریم. اگر چه فروش نفت قطع شده است، اما تبادل گاز و میعانات و محصولات پتروشیمی ادامه دارد و پیدا کردن راه هایی برای همکاری با ایران برای هند اهمیت دارد. چنین قدرت هایی معمولا به ده سال بعد و دوران بعد از ترامپ نیز فکر می کنند. از این جهت صرف وضع موجود و صرف حاکمان فعلی مبدا برنامه ریزی های کشورها نیست آنها به شکل استراتژیک و راهبردی تر حرکت می کنند.
کد مطلب: 4034