سید رضا میرطاهر در گفتگو با ایراس

ترامپ آشکارا به دنبال ساخت و عملیاتی کردن تسلیحات هسته ای جدید عليه روسيه است

تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۲
Share/Save/Bookmark
 
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در گفتگو با دکتر سیدرضا میرطاهر، تحلیلگر ارشد مسائل راهبردی، روابط کلان سیاسی-نظامی روسیه با آمریکا و اروپا را مورد بحث قرار داده است.
ترامپ آشکارا به دنبال ساخت و عملیاتی کردن تسلیحات هسته ای جدید عليه روسيه است
 

یادداشت سردبیر: روابط روسیه و آمریکا در سال های اخیر روند مستمر تشدید اختلافات و تنش ها را طی کرده و منافع متعارض  این دو قدرت هسته ای در شرق اروپا، خاورمیانه و شرق دور  موجب شده تا آمریکایی ها در اسناد بالا دستی خود مانند استراتژی امنیت ملی، استراتژی دفاع ملی و دکترین جدید هسته ای آمریکا، همواره از روسیه به مثابه بزرگترین تهدید علیه آمریکا و نیز تهدید هسته ای شماره یک یاد کنند. طبیعتا اقدامات خصمانه واشنگتن علیه مسکو، از سوی روسیه بی پاسخ نمانده و لذا اخیرا ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به عنوان بالاترین مقام اجرایی این کشور که نقشی بی بدیل در ترسیم سیاست های روسیه در ابعاد مختلف دارد، در موضع گیری بی سابقه به هماورد طلبی با آمریکا در دو زمینه هسته ای و تسلیحاتی پرداخت. موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در گفتگو با دکتر سیدرضا میرطاهر، تحلیلگر ارشد مسائل راهبردی، روابط کلان سیاسی-نظامی روسیه با آمریکا و اروپا را مورد بحث قرار داده است.
 
 
 
ولادیمیر پوتین اخیرا در سخنرانی خود در برابر نمایندگان مجلس روسیه به معرفی توانمندی های نظامی جدید روسیه پرداخت. بفرمایید که ویژگی های این تسلیحات جدید به لحاظ فنی و استراتژیک چیست؟
 
"به نظر می آید که روسیه در چارچوب افزایش قدرت نظامی خود که هدف از آن در واقع تبدیل مجدد روسیه به یک قدرت برتر نظامی جهانی است، اقدامات مشخصی را صورت داده است. این اقدام در وهله نخست متوجه آن دسته از تسلیحات است که بتواند موازنه تسلیحاتی به ویژه موازنه هسته ای را  بین روسیه و آمریکا برقرار کند و طبیعتا هدف اصلی استراتژیست ها و طراحان نظامی روسیه در سال های اخیر اساسا این بوده که بتوانند هرچه زودتر و هر چه گسترده تر  این اقدام را در عرصه سه گانه هسته ای، یعنی موشک های قاره پیمای هسته ای، زیردریایی های هسته ای مجهز به موشک های قاره پیمای هسته ای و همچنین بمب افکن های استراتژیک مجهز به موشک های کروز دارای کلاهک هسته ای  عملی کنند. با این حال شاهد رخداد نوینی در این زمینه هستیم. پدیده جدیدی که اکنون با آن مواجه هستیم این است که ظاهرا روس ها قصد دارند در عرصه تسلیحات شگفتی ساز یا تسلیحاتی که می توانند موازنه استراتژیک را در جهان برهم بزنند، به شدت فعال بشوند. شاید هدف اولیه روس ها از این اقدام این است که بتوانند خلاء یا شکاف مهمی که اکنون در توان نیروها و تسلیحات متعارفی بین روسیه و آمریکا و اساسا غرب وجود دارد را بدین وسیله پر کنند و به نوعی موازنه استراتژیک را به نفع خود تغییر دهند."
 
"پوتین در سخنرانی سالانه خود که با نمایش تصاویر و همچنین کلیپ های ویدئویی از تسلیحات شگفتی ساز جدید روسیه همراه بود، تسلیحاتی را رونمایی کرد که تاکنون وجود برخی از آن ها شناخته شده نبود و این نشان می دهد که روسیه پروژه های تسلیحاتی سری و مهمی را در دست اجرا دارد که با توجه به مخفی کاری سنتی روس ها تاکنون از وجود آن ها آگاهی چندانی نبوده یا اینکه آگاهی کمی درباره مشخصات این سلاح های شگفتی ساز وجود داشته است."
 
"یکی از این تسلیحات، موشک «آر.اس28» موسوم به «سارمات» است که در سال 2009 طراحی و توسعه آن به منظور جایگزینی موشک بالستیک قاره پیمای هسته ای قدیمی از دوران شوروی، یعنی موشک «اس.اس18 شیطان Satan» آغاز شد و تاکنون چندین پرتاب آزمایشی داشته است. روس ها مدعی هستند که این موشک قادر است به هر نقطه از کره زمین برسد و اهداف خود را با کلاهک های متعدد مورد هدف قرار دهد. گفته می شود این موشک حداقل قادر به حمل 10 کلاهک هسته ای یک تنی یا حمل 24 کلاهک کوچک تر است. وزن این موشک بیش از 100 تن و برد آن حدود 11 هزار کیلومتر است. رئیس کمیسیون دفاعی امنیتی شورای فدراسیون روسیه مدعی شده که آمریکا برای رهگیری هر یک موشک بالستیک قاره پیمای سارمات به حداقل 500 سامانه دفاعی نیاز دارد. موشک بالستیک قاره پیمای هسته ای سارمات تحولی در نوع خود محسوب می شود، به دلیل اینکه آمریکایی ها حداقل در سال های اخیر موشک های قاره پیمای هسته ای بالستیک جدیدی را تولید یا عملیاتی نکرده اند و بیشتر بر حفظ زرادخانه موجود تاکید داشتند؛ هرچند که در دکترین جدید هسته ای آمریکا که در فوریه 2018 منتشر شد، واشنگتن بر این مساله تاکید دارد که قصد ساخت و عملیاتی کردن تسلیحات کوچک هسته ای با قدرت بازده نسبتا کم را دارند، برای اینکه بتواند از انعطاف پذیری عملیاتی بیشتری برخوردار شود؛ ولی روس ها ظاهرا مشتاق هستند که در چارچوب تقویت و گسترش زرادخانه هسته ای استراتژیکی خود، آن دسته از موشک ها مخصوصا موشک های قاره پیما را بسازند و عملیاتی کنند که توان تخریب و برد هرچه بیشتری داشته باشند و بدین ترتیب توان بازدارنده خود را در مقابل آمریکا به عنوان دشمن اصلی روسیه بیش از پیش تقویت کنند."
 
"یکی دیگر از سلاح های شگفت انگیزی که پوتین در سخنرانی سالانه خود از آن رونمایی کرد، «موشک کروز آوانگارد» بود که پوتین ادعا کرد دارای موتور رمجت و برد غیرمحدود است و این موشک قادر است در لایه های بالایی جو با سرعت فراصوت، یعنی بیش از 20 برابر سرعت صوت حرکت کند و به اهدافش برسد. این وسیله پرنده فرا صوت قابل حمل توسط موشک سارمات است .بدین ترتیب روس ها نشان دادند که دارای سلاحی هستند که حداقل تاکنون مشابه یا هم ردیف غربی یا آمریکایی چندانی برای آن وجود ندارد. البته آمریکایی ها هم  به دنبال ساخت انواع تسلیحات یا موشک های فراصوت با برد بسیار زیاد هستند و در واقع الان مسابقه ای بسیار جدی و در عین حال پنهانی بین روسیه و آمریکا برای ساخت و عملیاتی کردن هرچه سریع تر اینگونه تسلیحات صورت می گیرد."
 
"یکی دیگر از تسلیحاتی که در سخنرانی پوتین از آن رونمایی شد، موشک کروز هواپرتاب کینژال (یا خنجر) بود که به گفته وی یک موشک فوق العاده دقیق و فراصوت است که کار آن حملات هوا به زمین مخصوصا علیه ناوها و شناورهای دشمن است و از اول دسامبر 2017 در اختیار نیروی هوایی روسیه در جنوب این کشور قرار گرفته است. ظاهرا این موشک که یک کلیپی هم از تست های آن پخش شده است، حدود 10 برابر سرعت صوت، سرعت داشته و برد 2000 کیلومتر دارد."
 
"یکی از دیگر تسلیحاتی که در سخنرانی پوتین به نمایش درآمده است، یک ربات زیردریایی بود که به گفته پوتین قادر است به طور نامحسوس فاصله بین قاره ها را طی کند و در اعماق آب حرکت کند و با سرعتی بسیار بیشتر از پیشرفته ترین زیردریایی ها مانند یک اژدر در عمق اقیانوس ها و دریاها حرکت کند. این ربات زیردریایی به کلاهک هسته ای قابل تجهیز است و هدف از ساخت آن مورد هدف قرار دادن تاسیسات دریایی ساحلی یا گروه های ناو هواپیمابر است."
 
"یک سلاح دیگری که در سخنرانی پوتین به نمایش درآمد، یک موشک کروز فراصوت است که هرچند اسم آن گفته نشد، ولی ظاهرا اسم این موشک، «آ.اس19 کوآلا» است که توانایی حمل کلاهک هسته ای را دارد و به گفته پوتین در سال 2017 مورد آزمایش قرار گرفته است و اگر این موشک همان موشک کوآلا باشد، برد آن حدود سه هزار کیلومتر و دارای کلاهک هسته ای است."
 
"موضوع دیگری که پوتین در سخنرانی سالانه خود بر آن تاکید کرد این بود که روسیه مدت ها است در مورد تسلیحات لیزری به تحقیق، پژوهش و آزمایش پرداخته است و رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که روسیه در این زمینه نسبت به دیگر کشورها پیش قدم است و اکنون چنین تسلیحاتی را در اختیار دارد اما تاکنون ضرورتی برای رونمایی از آن دیده نشده بود."
 
این تسلیحات جدید چه تاثیری بر موازنه استراتژیک میان روسیه و آمریکا خواهد گذاشت؟ آیا ما شاهد آغاز یک مسابقه تسلیحاتی جدید هستیم؟ آیا این مسئله تاثیری بر توافقات تسلیحاتی روسیه و آمریکا مانند توافقات سالت و استارت خواهد گذاشت؟
 
"آمریکا و روسیه از سال 1991 به بعد و پس از فروپاشی شوروی تلاش کردند که یک سری توافقات تسلیحاتی جدید را با یکدیگر منعقد کنند که نمونه آن توافق استارت جدید است، یا اینکه توافقات قبلی مثل توافق نیروهای هسته ای میان برد (آی.ان.اف) را که در مورد نابودی و عدم استقرار تسلیحات هسته ای کوتاه برد و میان برد در اروپا است را تداوم بخشند. اما تحولات چند سال اخیر نشان داده که در این زمینه اختلاف و چالش بزرگی بین دو طرف وجود دارد. هم آمریکایی ها و هم روس ها به طور متقابل طرف دیگر را متهم کردند که به نقض این توافقات تسلیحاتی می پردازند و همین مساله اکنون تبدیل به یک چالش بزرگ بین آن ها شده است. اما اینکه اکنون یک مسابقه تسلیحاتی که بین دو طرف شکل گرفته به کجا خواهد انجامید، بایستی به اهداف و منافع دو طرف در این زمینه توجه کرد. همان طور که قبلا اشاره کردم، هدف روس ها این است که معضل تحلیل و تضعیف شدید نیروهای مسلح روسیه از جمله نیروهای استراتژیک هسته ای را هرچه زودتر جبران کنند و در این زمینه بحث نوسازی نیروهای هسته ای روسیه مدت ها مطرح است و همین مساله حداقل به این صورت عملیاتی شده که قرار است تا سال 2020 میلادی، 70 درصد از نیروی استراتژیک هسته ای روسیه بازسازی و نوسازی شود. طبیعتا این اقدام باعث خواهد شد که روسیه در مقابل مبارزه جویی ها و سیاست های تجاوزکارانه آمریکا با هدف دربرگیری (containment) روسیه صورت می گیرد، بتواند از موضع نظامی و تهاجمی بالاتری برخوردار شود. اما از آن سمت، آمریکایی ها برنامه بسیار گسترده ای برای نوسازی هسته ای مدنظر دارند. در دوره اوباما برنامه ای ده ساله برای صرف حداقل 350 میلیارد دلار به منظور نوسازی تاسیسات و زرادخانه هسته ای آمریکا تخصیص پیدا کرده بود که در دوره ریاست جمهوری ترامپ با توجه به اینکه وی معتقد است توان هسته ای آمریکا باید هرچه بیشتر افزایش پیدا کند،  پیش بینی می شود که این مبلغ طی حداقل 20 تا 30 سال به یک تریلیون دلار یا بیشتر برسد. لذا آمریکایی ها هم اکنون در چارچوب دکترین هسته ای جدید خود به دنبال ساخت تسلیحات هسته ای جدیدی هستند که از دیدگاه آن ها بتواند جلوی هرگونه تهاجم احتمالی متعارفی روسیه در صحنه اروپا را گرفته یا اینکه اساسا در صورت بروز درگیری دوجانبه اهداف نظامی روسیه را مورد هدف قرار دهند."
 
"در کنار آن، افزایش اختلاف دو طرف در مورد پیمان های تسلیحاتی باعث شده که بقای آن ها مخصوصا بقای پیمان نیروهای هسته ای میان برد (آی.ان.اف) که ناظر بر عدم استقرار یا عملیاتی کردن موشک های کروز و بالستیک دارای برد 500 تا 5500 کیلومتر در اروپا است، به شدت زیر سوال برود . شواهد حاکی از آن است که روس ها در واکنش به افزایش استقرار نظامی ناتو در شرق اروپاو نیز استقرار سامانه های ضد موشکی آمریکا و ناتودر اروپای شرقی یعنی در رومانی و لهستان، اقدام به استقرار موشک های بالستیک کوتاه برد اسکندر در منطقه کالینینگراد در مجاورت مرزهای لهستان کرده اند که از دیدگاه آمریکایی ها، این یک خلاف است."

"همچنین آزمایش موشک های کروز توسط روسیه از دیدگاه آمریکایی ها به عنوان یکی از موارد نقض پیمان «آی.ان.اف» قلمداد شده است. اما در مقابل، روسیه نیز مدعی است که این آمریکایی ها هستند که پیمان «آی.ان.اف» را با استقرار سکوهای پرتاب «ام.کا41» در رومانی و لهستان در چارچوب استقرار سامانه های ضدموشکی زیرپا گذاشتند؛ چون این سکوهای پرتاب قادر به حمل و پرتاب انواع موشک های بالستیک و کروز هستند .همچنین روس ها مدعی هستند که آمریکایی ها پرنده های بدون سرنشین یا پهپادهایی را در اروپا مستقر کردند که کارکرد آن ها در چارچوب پیمان آی.ان.اف قلمداد می شود و استقرار آن ها نیز نقض این پیمان محسوب می شود. اما در مورد پیمان استارت جدید که در سال 2010 بین اوباما و مدودف، روسای جمهور سابق آمریکا و روسیه در پراگ به امضا رسید، نیز اتهامات متقابلی بین دو طرف وجود دارد."
 
"مسئله مهم تر این است که روندهای تسلیحاتی و نظامی در آمریکا و روسیه به چه سمت سوق پیدا کرده است. در خصوص روس ها، آن ها به دنبال این هستند که هرچه زودتر شکاف یا عقب ماندگی نظامی و تسلیحاتی خود را که مخصوصا حاصل فروپاشی شوروی و ظهور روسیه به عنوان کشور جانشین شوروی بود، جبران کنند .این روند نزولی در دهه 1990 و با تضعیف و فروپاشی نظامی روسیه  همراه بود باعث شد ت سطح کیفی و کمی نیروهای مسح روسیه به میزان قابل ملاحظه ای نزول کند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که در سال 2000 روی کار آمد، برنامه مشخصی را برای بازسازی و نوسازی نیروهای مسلح، ارتش و نیروهای هسته ای استراتژیک روسیه آغاز کرد که تاکنون (2018) بطور پیوسته ادامه پیدا کرده است. آخرین اقدامی که پوتین در این مورد انجام داد، امضای برنامه نظامی 325 میلیارد دلاری برای نوسازی نیروهای مسلح و ارتش و نیروهای استراتژیک هسته ای روسیه بود و به گفته ولادیمیر راگوزین، معاون نخست وزیر روسیه که مسئول اصلی توسعه تسلیحات وپروژه های نظامی روسیه قلمداد می شود، روس ها قصد دارند در زمینه فناوری های جدید از قبیل روباتیک، پهپادها، مهمات بسیار دقیق و تسلیحات لیزری اقدامات جدید و چشمگیری را صورت دهند."
 
چرا روسیه در شرایطی که تحت تحریم غرب هست و به لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی ندارد به دنبال نوسازی در صنایع نظامی رفته است؟ اساسا برنامه نوسازی نظامی روسیه چه اهدافی را دنبال می کند؟
 
"نوسازی نظامی روسیه در چند تصور و ادراک سران روسیه در این زمینه ریشه دارد. مسئله اول یا مهمترین عامل در این زمینه «تصور تهدید» است. پس از فروپاشی شوروی و ظهور روسیه به عنوان کشور جانشین شوروی در سال 1991 ، سران روسیه بر این تصور بودند که با فروپاشی نظام دوقطبی، روسیه روابط بسیار نزدیک و دوستانه ای با غرب پیدا خواهد کرد اما آن ها به تدریج متوجه شدند که غربی ها به هیچ عنوان به دنبال حفظ یا باقی ماندن روسیه به مثابه یک قدرت مهم بین المللی یا یک قدرت بسیار مهم هسته ای نیستند. تلاش آمریکایی ها نزدیک به سه دهه گذشته همواره بر این بوده که به انحا مختلف، توانمندی هسته ای و نظامی روسیه را  هرچه بیشتر تضعیف کنند. با توجه به عدم تعادل و موازنه اقتصادی بین روسیه و کشورهای غربی اعم از آمریکا یا اتحادیه اروپا ، هدف این است که روسیه از تنها ابزار قدرتی که در اختیار دارد،محروم شد.روس ها دریافتند که غربی ها مخصوصا آمریکایی ها به دنبال آن هستند که هرچه بیشتر روسیه را در ابعاد مختلف مخصوصا در ابعاد نظامی و هسته ای تضعیف کنند. البته بهانه آمریکایی ها در این زمینه این بوده که با توجه به اینکه در روسیه سنت اقتدارگرایی و روی کارآمدن سران اقتدارگرا همواره وجود داشته است، آن ها ادعا می کنند نگران این هستند که زرادخانه هسته ای روسیه که بطور بالقوه می تواند چندین بار کل کره زمین را نابود کند، در اختیار سران یا افرادی قرار بگیرد که از آن استفاده مخاطره آمیز یا تهدیدآمیز علیه غرب مخصوصا آمریکا داشته باشند. پس بنابراین روس ها متوجه شدند که غربی ها مخصوصا آمریکایی ها تلاش مستمری را همواره برای تضعیف نظامی و استراتژیک روسیه دنبال کردند."
 
"مسئله دوم این است که باز هم برخلاف تصور اولیه روس ها، آن ها متوجه شدند که هدف غرب ادامه یا تداوم سیاست دربرگیری است که در دوره جنگ سرد، جورج کنان آن را مطرح کرد و برای چندین دهه چراغ راهنمای سیاست آمریکا در قبال شوروی بود. روس ها متوجه شدند که آمریکایی ها کماکان سیاست دربرگیری علیه روسیه را دنبال می کنند و مخصوصا مسئله ای که پیش از هرچیز بر این سوظن دامن زد، موضوع گسترش ناتو به سمت شرق بود. از دیدگاه روسیه پیوستن کشورهای حوزه خارج نزدیک به ناتو خط قرمز امنیتی روسیه محسوب می شود.در واقع یکی از محورهای مهم  منازعه و تنش بین روسیه و غرب در قالب تنش بین روسیه و ناتو همین مسئله گسترش ناتو به سمت شرق است که کماکان ادامه دارد و آخرین اقدام در این زمینه عضویت کشور مونته نگرو در ناتو بود. کمااینکه اکنون ناتو به دنبال عضویت کشورهای حوزه بالکان در ناتو است که شامل بوسنی و هرزگوین و صربستان می شود . ناتو قصد دارد تمام کشورهای اروپایی را به عضویت این پیمان دربیاورد. اگر چنین مسئله ای به تحقق بپیوندد، روسیه در انزوای کامل در صحنه اروپا قرار خواهد گرفت و این مسئله برای سران کرملین به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست."
 
"مسئله دیگر این است که آمریکایی ها از سال 2007، یعنی زمانی جورج دبلیو بوش مسئله استقرار سامانه سپر موشکی در اروپای شرقی را مطرح کرد، روس ها پی بردند که هدف اصلی از چنین اقدامی، نه مقابله با تهدیدات موشکی ادعایی از جانب ایران، بلکه در واقع مقابله و ایجاد یک توان نظامی موثر برای مقابله با زرادخانه هسته ای استراتژیک روسیه است؛ لذا ما شاهد این بودیم که این مسئله هم به نوبه خود یکی از محورهای همیشگی تنها منازعه و مناقشه بین روسیه و غرب از سال 2007 تاکنون بوده و غربی ها در قالب ناتو کماکان به این کار ادامه می دهند.کما اینکه سامانه ضد موشکی درسال 2016در رومانی مستقر شده و تا اواخر سال 2018 در لهستان نیز استقرار خواهد یافت."
 
"مسئله دیگری که به تنش بی سابقه بین روسیه و غرب منجر شده ، بروز بحران اوکراین در سال 2014 است. غربی ها تصور می کردند که در بحران اوکراین دست بالا را دارند و توانستند با یک نوع شبه کودتا، اوکراین را از حوزه نفوذ روسیه خارج کنند و در واقع یک گام به سمت شرق نزدیک بشوند و روسیه را بیش از پیش منزوی کنند. اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، استاد تبدیل تهدیدها به فرصت ها است و ما شاهد این بودیم که پوتین توانست در جریان بحران سال 2014 اوکراین، نه فقط شبه جزیره کریمه را به روسیه ملحق کند، بلکه جای پای محکمی در شرق اوکراین پیدا کرده و هم اکنون چندین سال است که وضعیت بن بست در شرق اوکراین برقرار است و این دولت غرب گرای اوکراین است که به رغم پشتیبانی گسترده غربی ها نتوانسته توفیق چشمگیری بر مخالفان جدایی طلب در شرق اوکراین پیدا کند."
 
آیا اروپایی ها هم ممکن است وارد چالش نظامی با روس ها بشوند؟ به نظر شما، واکنش ناتو چه خواهد بود؟
 
"اساسا اروپایی ها به رغم اختلافاتی که با دولت کنونی آمریکا یعنی دولت ترامپ دارند، اما شواهد نشان می دهد که در عرصه نظامی و امنیتی همراهی کامل با آمریکا دارند. اول اینکه اروپایی ها در کنار آمریکا در محکوم کردن اقدامات روسیه در اوکراین و در اروپای شرقی قرار دارند. دوم اینکه، اروپایی ها، حتی فرانسوی ها و آلمانی ها که ادعا می کنند سیاست های مستقل دفاعی و نظامی را دنبال می کنند، در محکوم کردن نقض ادعایی پیمان «آی.ان.اف» توسط روسیه با آمریکایی ها هم صدا هستند و همواره از روس ها خواسته اند که از استقرار تسلیحاتی که موجب نقض پیمان نیروهای هسته ای میان برد در اروپا می شود، خودداری کنند. هم چنین اروپایی ها برای این که در زمینه تسلیحاتی که می توانند موازنه استراتژیک را بر هم زنند که اصطلاحا به آنها تسلیحات شگفتی ساز می گوییم گام های مهمی برداشته اند. مخصوصا فرانسوی ها در کنار انگلیسی ها و آلمانی ها گام های مهمی برداشته اند. از جمله موارد در این زمینه ، جمله ساخت هواپیمای جنگنده پنهانکار بدون سرنشین و نیز ساخت موشک های فراصوت توسط فرانسه است که قادر است اهداف را در فاصله چند هزار کیلومتری مورد اصابت قرار دهد، ضمن اینکه انگلیسی ها نیز با ساخت و عملیاتی کردن دو ناو هواپیمابر جدید در کنار آمریکا در رویارویی با روسیه قرار دارند."
 
"به طور کلی به رغم تعارضاتی که اکنون بین اروپا و آمریکا در مورد ناتو وجود دارد، یعنی اختلاف بر سر میزان سهمیه کشورهای اروپایی عضو ناتو در بودجه و هزینه های این پیمان و همچنین مسئله درخواست ترامپ از کشورهای اروپایی برای اینکه حداقل دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به مصارف دفاعی و نظامی اختصاص دهند، اما در مجموع اقداماتی که ناتو در چند سال اخیر، یعنی بعد از بحران اوکراین انجام داده، نشانگر همآوایی اروپایی ها در کنار آمریکایی ها برای مقابله با خوی ادعایی گسترش طلبی و تهاجم طلبی روسیه است. نماد آن هم برگزاری انواع رزمایش های هوایی، دریایی و زمینی در کشورهای اروپای شرقی در دو حوزه بالتیک و دریای سیاه، استقرار یگان های قابل توجه نظامی ناتو در کشورهای حوزه بالتیک و لهستان، استقرار انواع تسلیحات و تجهیزات ناتو در این کشورها و از همه مهم تر، افزایش شمار تعداد نظامیان آمریکایی مستقر در اروپا است که همه این ها در مجموع نشان می دهد که غربی ها به رهبری آمریکا و در غالب ناتو قصد دارند در مقابل به اصطلاح توسعه طلبی ادعایی روسیه ایستادگی کنند. اما همان گونه که قبلا هم گفتم، نگاهی به ریشه های بحران اوکراین نشان می دهد این غربی ها هستند که همواره رویکرد ضدروسی را دنبال کردند و همواره تلاش نمودند تا مناطق نفوذ روسیه را از دست این کشور خارج کنند و خود به مرزهای روسیه هرچه نزدیک تر بشوند."
 
با توجه به گرفتاری های متعددی که دولت ترامپ با آن مواجه است، آیا آمریکا می تواند در برابر قدرت نمایی پوتین واکنش متقابلی داشته باشد؟
 
"باتوجه به اینکه ترامپ شخصیت غیرقابل پیش بینی و خاص خودش را دارد، اقداماتی که در قبال روسیه مدنظر دارد بسیار بی پرده تر و عریان تر از اقداماتی است که دولت های قبلی آمریکا از جمله دولت اوباما انجام داده است. ترامپ آشکارا بر امکان حملات پیش دستانه هسته ای علیه دشمنان آمریکا به ویژه روسیه  تاکید کرده است؛ ترامپ آشکارا به دنبال ساخت و عملیاتی کردن تسلیحات هسته ای جدید است که صریحا این تسلیحات را علیه روسیه در سند دکترین هسته ای آمریکا اعلام کرده است؛ یعنی هدف اصلی از این اقدام اساسا روسیه است و از همه مهم تر، ترامپ به رغم انتقاداتی که قبلا در مورد نظامی گری در آمریکا می کرد، خود نیز بالاترین بودجه نظامی را در سال 2018 به ارتش و نیروهای مسلح و نیروهای هسته ای آمریکا اختیار داده است و در عین حال، ما شاهد نمایش نیروی آمریکا در نقاط بحران خیز جهان مخصوصا نقاطی که روس ها هم در آنجا حضور دارند، هستیم.در این راستا رویارویی نظامی آمریکا و ناتو در برابر روسیه  در اروپای شرقی و نیز تلاش آمریکا برای تداوم حضور نظامی در سوریه قابل ذکر است که یکی از اهداف آن ، مقابله با حضور نظامی گسترده  هوایی و دریایی روسیه  ونیز حضور یگانهای زمینی آن در سوریه در راستای حمایت از دولت دمشق است."
 
 
 
کد مطلب: 3608