ولادیمیر یوسی‌اف در گفتگو با ایراس:

همکاری سه گانه روسیه، ایران و ترکیه در آینده تحولات منطقه دارای اهمیت بسیار بالایی است

تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۱
Share/Save/Bookmark
 
ولادیمیر یوسی‌اف: روسیه به صورت بسیار روشنی از شرایط واقعی حاکم در سوریه آگاه است، ضمن اینکه هیچ کس نمی تواند حساب زیادی روی امریکایی ها باز کند. اما روسیه نمی خواهد که آمریکا را در این مسئله دخالت دهد و فقط به همین دلیل است که خواهان مذاکره با آنهاست. همچنین برقرار شدن مذاکرات روسیه با ترکیه، دلیل بر این نیست که روسیه به ترکیه کاملا اعتماد دارد، اصلا اینگونه نیست، بلکه به این دلیل است که بدون ترکیه، این مشکلات قابل حل نمی باشد. لازم به ذکر است که در ترکیه، مشکل اساسی بشار اسد نیست، بلکه مشکل، کردها هستند که ما باید به صورت مشترک روی این مسئله متمرکز شویم ...
 
ايراس: در مصاحبه قبلی که با ایراس انجام دادید، امیدوار بودید که تا چند ماه آینده مذاکرات صلح سوریه با حضور تمام نیروهای درگیر در سوریه به نتیجه برسد. اکنون بیش از ۶ ماه از آن زمان گذشته است. آیا آنچه که در سوریه شاهد آن هستیم، حاکی از روند روبه جلوی مذاکرات سیاسی دارد؟
 
یوسی اف: در این ۶ ماه شرایط حاکم در سوریه تغییر زیادی کرده است. مذاکرات صلح در سوریه، تا حد زیادی می تواند از طریق روسیه، ایران و ترکیه حاصل گردد. هر چه قدر ما سریع تر این مثلث همکاری را ایجاد نماییم، زودتر می توانیم شاهد بهبود شرایط باشیم.
 
ایالات متحده فعلا تا زمان آغاز به کار رئیس جمهور جدید، هیچگونه توافقی انجام نخواهد داد. قطر نیز فعلا حمایت خود را از گروه های ترورسیتی داعش معلق کرده و این گروه به اندازه کافی فعال نیست. عربستان سعودی به شدت به ترکیه وابسته است، چرا که کلیه حمایت از شورشیان از طریق ترکیه صورت می گیرد. اردن نیز وابسته به آمریکا می باشد، ولی این کشور نیز در صورت ایجاد مثلث همکاری روسیه، ایران و ترکیه، مخالفتی نخواهد داشت.
 
اسرائیل منافع خود را دارد، ولی نمی تواند در سطح جهانی تأثیرگذار باشد همچنین نمیتواند از حل این مشکل توسط ما جلوگیری نماید.
 
بنابراین ایجاد این مثلث همکاری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و دیگر بازیکنان این عرصه سیاسی، نقش و اهمیت بسیار ناچیزی دارند. لازم به ذکر است که ۶ ماه پیش، به دلیل روابط تیره و تار با ترکیه، ما نمی توانستیم در این خصوص اظهارنظر کنیم. اما در حال حاضر، بهبود روابط با ترکیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که در غیر اینصورت ساخت چنین مثلث سه گانه ای حاصل نخواهد شد.
 
ايراس: ارزیابی شما از نقش امریکایی در بحران سوریه جیست؟ آیا واقعا آنها به دنبال مبارزه با تروریسم در منطقه هستند؟ اگر اینطور است، چه چیزی مانع همکاری بیشتر آمریکا و روسیه وموفقیت طرح آتش بس شده است؟ اگر آمریکا واقعا به دنبال طرح مبارزه با تروریسم در منطقه نیست، پس چرا روسیه بیش از هر چیز به مذاکرات سیاسی با آمریکا امید بسته است؟
 
یوسی اف: در پاسخ به این سوال می توان به این نکته اشاره نمود که روسیه به صورت بسیار روشنی از شرایط واقعی حاکم در سوریه آگاه است، ضمن اینکه هیچ کس نمیتواند حساب زیادی روی امریکایی ها باز کند. اما روسیه نمی خواهد که آمریکا را در این مسئله دخالت دهد و فقط به همین دلیل است که خواهان مذاکره با آنهاست.
 
همچنین برقرار شدن مذاکرات روسیه با ترکیه، دلیل بر این نیست که روسیه به ترکیه کاملا اعتماد دارد، اصلا اینگونه نیست، بلکه به این دلیل است که بدون ترکیه، این مشکلات قابل حل نمی باشد.
 
دلیل تمایل روسیه برای مذاکره با آمریکا، تلاش برای محدودسازی دخالت های این کشور است. فعلا در این زمینه هیچ گفتگوی جدی صورت نگرفته است، اما این مسئله زمانی که روسیه و آمریکا، پیشبرندگان مشترک روند صلح در مذاکرات سوریه هستند، ساختار مناسبی را ایجاد می نماید که این ساختار، برای مشروعیت بخشی به نتایج، الزامی می باشد. بخشی از آنچه که در رسانه ها منعکس می شود، توهمی است که آمریکایی ها و اروپایی ها برای تبلیغ خود به راه انداخته اند و این برای روسیه چندان مهم نیست.
 
ايراس: آیا فکر میکنید با پایان یافتن دوران ریاست جمهوری اوباما اتفاق مشخصی در سوریه رخ دهد؟ مثلا مذاکرات صلح به نتیجه برسد؟ اگر چنین اتفاقی رخ بدهد یا ندهد، دولت جدید در آمریکا به نظر شما تا چه اندازه به تعهدات دولت اوباما پایبند خواهد بود؟
 
یوسی اف: چیزی که در اینجا واضح و مشخص است، این است که مذاکرات صلح متوقف نخواهد شد، اما این مذاکرات هیچ گونه نتیجه ای در بر نخواهد داشت، همه چیز عملا و در میدان نبرد مشخص می شود،  چرا که ارتش سوریه با حمایت ایران و روسیه، به صورت موفقیت آمیزی مبارزه خواهد کرد. روند صلح، بحث بدون نتیجه ای است.
 
دولت جدید، استراتژی جدید خود را ارائه خواهد کرد، اما استراتژی موجود فعلی و استراتژی که بعد از مستقرشدن رئیس جمهور جدید اتخاذ خواهد شد، متفاوت خواهد بود. این استراتژی مشخص کننده توازن قدرت خواهد بود که کاملا متفاوت بوده و برای آمریکا بدتر خواهد بود و بعید است که این استراتژی بتواند برای ما مفید باشد.
 
ايراس: ترکیه بعد از عذرخواهی از روسیه و بهبود نسبی روابط، تغییراتی را در نوع رفتار خود در سوریه ایجاد کرده است. آیا این تغییرات به گونه ای بوده است که بتوان طرح های امنیتی را در منطقه با همکاری سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه به پیش برد؟
 
یوسی اف: همکاری سه گانه روسیه، ایران و ترکیه برای سوریه دارای اهمیت بسیار بالایی است. روند بهبود روابط روسیه و ترکیه ادامه داشته و همکاری ها در زمینه های امنیتی و در سطوح وزارت دفاع و سطوح بالاتر توسعه یافته است.
 
لازم به ذکر است که در ترکیه، مشکل اساسی بشار اسد نیست، بلکه مشکل، کردها هستند که ما باید به صورت مشترک روی این مسئله متمرکز شویم. روند تقویت روابط ما، شرایط خوبی را نیز برای ایران در جهت توسعه روابط با ترکیه ایجاد می کند و آنها را در موضوعاتی مانند جدایی طلبی کردها، جنگ با تروریسم و مبارزه با قاچاق مواد مخدر نزدیک می نماید.
 
ايراس: در ماه های اخیر شاهد حضور جنگنده های روسی در یک پایگاه هوایی در ایران بودیم، باتوجه به تمامی موضوعاتی که پس از آشکار شدن این مسئله چه در داخل ایران و چه در سطح بین المللی به-وقوع پیوست، ارزیابی و پیش بینی شما از آینده این همکاری ها چیست؟
 
یوسی اف: در سال های اخیر، من همیشه به توسعه همکاری های نظامی تاکید کرده ام. این همکاری ها می تواند شامل دو بخش همکاری های فنی- نظامی (در بخش تحویل سلاح، آموزش نیروهای متخصص) و همکاری-های نظامی در شاخه های وسیع تر باشد. زمینه های همکاری در این بخش بسیار گسترده تر است. آموزش خلبانان در روسیه، ایجاد امکانات نظامی جدید در ایران و آموزش های مشترک در این بخش قرار می گیرد. لازم است همکاری های نظامی فنی خود را به همکاری های نظامی در گستره وسیع تر ارتقا دهیم، به عنوان مثال، ایران در بخش نیروی نظامی هوایی و دریایی مشکلات عمده ای دارد. ضمن اینکه همکاری نظامی نیروهای زمینی نیز لازم می باشد، از دیگر سو، روسیه در این زمینه ها حرف های زیادی برای گفتن دارد. در ادامه لازم است که پایگاه هوایی نظامی مشترک بر اساس شرایط حاضر به منظور مبارزه با گروه های افراطی در سوریه ایجاد شود.
 

----------
مصاحبه کنندگان: فاطمه عطری -  مرضیه حیدری

 
کد مطلب: 2261