«قلب چچن» زیباست!

مسجد «احمد قدیروف» در گروزنی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۳
Share/Save/Bookmark
 
«قلب چچن» زیباست!
 
ایراس: "قلب چچن" که هم اکنون با نام «مسجد احمد قدیروف» شناخته می شود، تاریخچه ویژه ای دارد. در دهه 1990، احمد قدیروف پدر رئیس جمهور فعلی و مفتی آن وقت چچن، با خلیل اورون، شهردار قونیه ترکیه، توافق کردند تا در مرکز گروزنی مسجدی احداث شود. قرار بود تا ظرفیت آن برای 2000 نفر، طراحی شود. اما در پاییز سال 1999، با توجه به بی ثباتی و شروع عملیات نظامی در منطقه، ساخت آن به حالت تعلیق درآمد.

در سال 2006 و پس از کشته شدن احمد قدیروف در میدان مرکزی گروزنی، کار ساخت مسجد، توسط فرزند وی دوباره آغاز شد و پس از دو سال، در این شهر، یکی از بزرگترین مساجد اروپا بنا شد. مساحت مفید مسجد 5000 متر مربع و طول مناره های آن 62 متر است. کل مساحت مرکز اسلامی (که مسجد نیز در آن واقع شده است) به 14 هکتار می رسد. 
منطقه اطراف مسجد، بسیار وسیع است. در تابستان ها و هوای خوب، نمازگزارن در خیابان ها فرش پهن می کنند و در جشن ها و اعیاد، تا 20 هزار نفر جمع می شوند. خود مسجد نیز ظرفیت 10 هزار نمازگزار را دارد. 

گفته می شود که عنوان «قلب چچن» توسط رمضان قدیروف، رئیس جمهور پیشین چچن انتخاب شده است. این نامگذاری توسط تمام مفتی های چچن، مورد حمایت قرار گرفته و مسجد مذکور، از طرف مفتی قفقاز شمالی نیز، "قلب قفقاز" نامیده شده است. اما همان طور که ذکر آن گذشت، این مکان در حال حاضر با عنوان «مسجد احمد قدیروف» جمهوری چچن شناخته می شود.

 
 
کد مطلب: 923