گرجستان؛ در کنار رود «کورا» + فیلم

تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۶
Share/Save/Bookmark
 
گرجستان؛ در کنار رود «کورا» + فیلم
 
ایراسگرجستان (به گرجی: საქართველო، ساکارْتْوِلُ)، با نام بین المللی"Georgia" کشوری در قفقاز جنوبی است که بین دریای خزر و دریای سیاه واقع شده است. گرجستان سرزمینی است که جغرافیای آن، در هر دو قارهٔ اروپا و آسیا گسترده شده و مظاهر فرهنگ و تمدن آن نیز در بسیاری از جنبه ها، متأثر از این فضای دوگانه است. ساکنان بومی گرجستان، مردم گرجی مسیحی و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجی ها به زبان خاص و رسمی کشور خود (گرجی) سخن می‌گویند. این زبان با الفبای ویژه گرجی نوشته می‌شود. با وجود این، نشانه های زبان فارسی و میراث آداب و رسوم ایرانی، در زبان و برخی مناسبات اجتماعی این کشور قابل رویت و تشخیص است. گرجستان، دارای طبیعتی زیبا و مناظر دیدنی بیشمار است.

تفلیس (به گرجی:  თბილისი/ "تْبیلیسی") پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است.
این شهر در دو طرف رود کورا (متکواری) بنا شده و جمعیتی نزدیک به 5/1 میلیون در آن زندگی می کنند. گفته می شود که تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط «واختانگ یکم» پادشاه گرجستان باستان یا همان «ایبریا» بنیان گذاری شده و به سبب چشمه های آب گرم آن، «تْبیلیسی» (مشتق از واژهٔ «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه های آب گرم تفلیس) نام گرفته است.
تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار دارد و موقعیت مکانی آن یعنی قرار گرفتن در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوریی های رقیب گوناگون قرار می داده است. امروزه نیز، موقعیت جغرافیایی تفلیس، آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی تضمین می کند.
 
جهت نمایش و یا دانلود فیلم، روی «ضمیمه» بالا کلیک کنید.
 
کد مطلب: 888
 


 
alihadad
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۲۵ ۱۵:۲۳:۴۳
مرسی از سایت خوبتون مطالب مفیدی دارین من عاشق ترکیه و گرجستان هستم فرهنگ و تمدن اصیل و پر باری داره پارسال هم با تور لحظه آخر رفتم گرجستان خیلی خوب بود (187)