«دروازه جهنم» در ترکمنستان + فیلم

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۳
Share/Save/Bookmark
 
«دروازه جهنم» در ترکمنستان + فیلم
 
ایراس: «دروازه جهنم» یا «دروازه دوزخ» (به ترکمنی: Jähennem derwezesi/ جهنم دِروِه زه سی) یک میدان گازی در کنار روستای «دروازه» در صحرای وسیع قره‌قوم، واقع در استان «آخال» ترکمنستان است. گودالی عظیم به قطر حدود ۷۰ متر و عمقی تا ۲۰ متر که بیش از ۴۰ سال در حال سوختن است و بوی گاز و ترکیبات دارای گوگرد آن تا مسافت زیادی در اطراف گودال به مشام می رسد.
 
به دنبال فعالیت های اکتشافی در محدوده یاد شده در سال ۱۹۷۱ میلادی توسط زمین شناسان اتحاد جماهیر شوروی، میدان گازی مذکور در این محل کشف شد. اما در پی نصب تجهیزات و پس از شروع عملیات حفاری، زمین مجاور دکل حفاری و تاسیسات جانبی  آن، در حفره ای عظیم ریزش کرد و ناپدید شد. گرچه در این حادثه به کسی آسیب نرسید اما در پی ریزش و پدید آمدن گودال بزرگ، مقادیر بسیار زیادی گاز و خصوصاً گاز متان در فضا پخش شد که علت بالقوه بروز خطرات محیط زیستی و تهدیدی برای سلامتی ساکنین مناطق نزیک به آن، دانسته شد.
 
به علت سمی بودن گازها، متخصصین (به جای کنترل مخزن با هزینه های سنگین) تصمیم به سوزاندن آن گرفتند؛ با این تصور که گازهای محدوده این میدان، در مدت اندکی سوخته و آتش خاموش خواهد شد. ولی بر خلاف تصور آن ها، آتش «دروازه جهنم» تا کنون (سال 2015) ادامه دارد و پیش بینی می شود که با وجود منابع گاز و نفت در آن منطقه، در آینده نزدیک نیز ادامه خواهد داشت.
 
در آوریل ۲۰۱۰، قربان قلی بردی محمداف، رییس جمهور ترکمنستان، از این محل بازدید کرد و برای جلوگیری از اثرات منفی گودال مشتعل بر سایر فعالیت های توسعه میدان های گازی منطقه، تصمیم به کنترل گودال گرفت. اما، به رغم گذشت سال ها، «دروازه دوزخ» همچنان در حال سوختن است.
 
در سال های اخیر، «دروازه جهنم»، به عنوان یکی از جاذبه های توریستی ترکمنستان، مورد توجه بوده است.
 
جهت نمایش و یا دانلود فیلم، روی «ضمیمه» بالا کلیک کنید.
دروازه جهنم 1
دروازه جهنم 2
دروازه جهنم 3
دروازه جهنم 4
دروازه جهنم 5
دروازه جهنم 6
دروازه جهنم 7
کد مطلب: 886