برشی از تاریخ/

سفر اکبر هاشمی رفسنجانی به شوروی

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۶
Share/Save/Bookmark
 
تابستان سال 1368 هیاتی عالیرتبه به ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی سفر مهمی به مسکو داشت. در این سفر قراردادها و قرار و مرار های مهمی با گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی منعقد شد.
 
ایراس: سی‌ام خرداد ماه ۱۳۶۸ اکبر هاشمی رفسنجانی رییس وقت مجلس شورای اسلامی در صدر هیاتی بلندپایه وارد مسکو شد. این اولین سفر یک مقام عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران به اتحاد جماهیر شوروی محسوب می‌شد.

در این سفر تنی چند از مقامات و شخصیت های بلندپایه کشور و فرزند ایشان مهدی نیز هاشمی رفسنجانی را همراهی می کردند.
 
هاشمی در خاطرات روز ۳۰ خرداد ۶۸ می‌نویسد: «با بدرقه رسمی ساعت یازده به سوی مسکو حرکت کردیم. قبل از ما هواپیمای دیگری همراهان را برد. هیات همراه خیلی بزرگ است؛ به خاطر کارهای فراوان در دستور کار مذاکرات، ترکیبی از دولت و مجلس و نظامی و... در هواپیما مذاکرات و مشاوره انجام شد. بر فراز خاک شوروی منظره‌های کوه‌ها و مزارع و آب‌ها و... را مشاهده می‌کردیم. ساعت دو و نیم بعدازظهر در فرودگاه اختصاصی مهمانان در جنوب مسکو به زمین نشستیم. مطابق برنامه کولیاکف معاون اول گورباچف و [ادوارد شواردنادزده] وزیر خارجه و جمعی از شخصیت‌های شوروی در فرودگاه استقبال کردند، مراسم سان و رژه انجام شد؛ می‌گویند در حد پذیرایی از سران کشورهاست...»

او ورود به کاخ کرملین، دیدار با گورباچف و مذاکرات با او را اینچنین توصیف می‌کند: «در کاخ کرملین مورد استقبال گورباچف قرار گرفتیم. برخورد اول گرم و صمیمانه بود. عکاس‌ها و فیلمبرداران عکس و فیلم تهیه کردند. بلافاصله در یکی از سالن‌های کاخ با حضور جمعی از همراهان من و شخصیت‌های شوروی مذاکرات رسمی شروع شد. در این مذاکرات صحبت‌ها کلی و دوستانه و مثبت بود. سپس جلسه را با حضور وزرای خارجه و سفیرمان و مترجمی برای دو طرف خصوصی کردیم. در جلسه خصوصی مذاکرات در مورد مسائل سیاسی، فنی، اقتصادی و نظامی، صریح و صمیمی بود. دو جلسه مجموعاً دو ساعت طول کشید و دو طرف راضی بودند.»
 
در جریان این سفر چهار روزه چندین توافقنامه همکاری میان ایران و شوروی به امضا رسید که بازتاب گسترده‌ای در جهان داشت.

 
 
 
استقبال از هیات ایرانی در فرودگاه مسکو
 
 
استقبال از هیات ایرانی در مسکو
 
 
هیات ایرانی در بد ورود به مسکو
 
 
هاشمی و هیات ایرانی در مسکو
 
 
مذاکرات هیات ایرانی و هیات روس
 
 
هاشمی و هیات ایرانی در مسکو
 
 
عکس یادگاری هاشمی و گورباچف
 
 
بازدید هاشمی از زیردریایی ساخت شوروری
 
 
بازدید هاشمی از زیردریایی شوروی
 

انتهای گزارش/

 
کد مطلب: 2753