سمرقند؛ محل وداع با اسلام کریم‌اف

تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
Share/Save/Bookmark
 
ازبکستان در شرایطی برای تدارکات مراسم تدفین اسلام کریم‌اف، رئیس‌جمهور فقید این کشور آماده می‌شود که با بزرگترین دوره عدم اطمینان در تاریخ پسا شوروی خود با آن روبروست و هنوز هیچ جانشین مشخصی برای کریم‌اف وجود ندارد.
 
ایراس: اسلام‌ کریم‌اف، رئیس‌جمهوری فقید ازبکستان عصر جمعه پس از خونریزی مغزی هفته گذشته درگذشت. مراسم تدفین قرار است صبح امروز (شنبه) در زادگاه او در شهر سمرقند واقع در مرکز ازبکستان برگزار می‌شود و این کشور برای سه روز عزای عمومی آماده می‌شود.

انتظار می‌رود ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و نیز رهبران جمهوری‌های شوروی سابق از جمله رئیس‌جمهوری تاجیکستان، ترکمنستان و نخست‌وزیر قرقیزستان، بلاروس و قزاقستان در مراسم تدفین کریم‌اف شرکت کنند.

پیکر اسلام‌کریم‌اف 78 ساله از طریق هوایی وارد فرودگاه سمرقند ‌شده است و امروز تمام پروازهای این فرودگاه کنسل شده مگر برای عملیات‌های ویژه. تابوت او برای بازدید عموم از 9 صبح در یکی از میادین شهر قرار داده شده تا مردم به او ادای احترام کنند و پس از آن برای تدفین به قبرستانی در نزدیکی همانجا برده می‌شود.

شوکت میرضیایف، نخست‌وزیر ازبکستان که ریاست کمیته تدفین را بر عهده دارد و یکی از افراد کاندید برای جایگزینی اسلام کریم‌اف حساب می‌شود. طبق قوانین ازبکستان اکنون رئیس سنا تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام رئیس‌جمهوری موقت می‌شود.

طبق قانون اساسی ازبکستان، پس از مرگ اسلام کریم‌اف،‌ رئیس سنای ازبکستان برای سه ماه کنترل کشور را در دست می‌گیرد تا تدارکات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید فراهم شود. انتخابات‌های ریاست جمهوری در ازبکستان همواره با نتایج مشخصی همراه بوده است. با توجه به اینکه کریم‌اف 78 ساله پسر و یا جانشین مشخصی ندارد، توجه‌ها فورا به این مساله جلب می‌شود که چه کسی قرار است جانشین او شود.

گفته می‌شود همسر کریم‌اف، تاتیانا کریم‌اف و رستم اینویاتوف، رئیس پلیس مخفی ازبکستان نفوذ بالایی برای تعیین جانشین دارند اما احتمال اینکه شخصا این پست را به دست بگیرند، اندک است. شوکت میرضیایف، نخست‌وزیر ازبکستان هم که متحد کرملین محسوب می‌شود، در کنار رستم عظیم‌اف، معاون نخست‌وزیر و وزیر دارایی جزو گزینه‌هایی هستند که بیشترین اجماع روی نامزدی آنها وجود دارد.


 

 ظریف به تهران بازگشت
ظریف به تهران بازگشت + تصاویر
ظریف به تهران بازگشت + تصاویر


ظریف به تهران بازگشت + تصاویر

انتهای خبر/

 
کد مطلب: 1880