اسلام کریم اف، رئیس جمهور ازبکستان درگذشت

تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۷
Share/Save/Bookmark
 
دولت ازبکستان به طور رسمی خبر درگذشت اسلام کریم اف، رئیس جمهوری این کشور را اعلام کرد.
 
ایراس: اسلام کریم اف، رئیس جمهور ازبکستان در سن 78 سالگی پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان به دلیل عارضه خونریزی مغزی در گذشته است.

بر اساس این گزارش، فرودگاه سمرقند در ازبکستان به عنوان زادگاه کریم اف روز شنبه به جزء پرواز هواپیماهای دارای مجوز ویژه برای بقیه پروازها بسته اعلام شد.

یک مقام دولت ازبکستان در این باره اعلام کرد: عملیات انتقال جسد رئیس جمهوری این کشور از تاشکند به سمرقند از فرودگاه این شهر انجام خواهد شد.

براساس خبرهای انتشار یافته، ماموران و گشت های پلیس در شهرهای بزرگ ازبکستان به ویژه تاشکند پایتخت این کشور حضور خود را افزایش داده اند.

اسلام کریم اف، سال 1983 به عنوان وزیر اقتصاد ازبکستان این جمهوری وقت شوروی و سپس سال 1986 نایب رئیس شورای وزیران و رئیس اداره برنامه ریزی دولتی ازبکستان شد.

کریم اف که از سال 1989 دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان و سپس 24 مارس 1990 به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد، سال 1991 استقلال این جمهوری را از شوروی اعلام کرد و چندی بعد نیز در اولین انتخابات این کشور با بدست آوردن 68٪ آرا نخستین رییس جمهوری کشور مستقل ازبکستان شد که ریاست جمهوری وی تا زمان درگذشتش ادامه داشت.

بر اساس گزارش پزشکان، کریم‌اف در ساعت 20:15 شب 11 شهریور ماه به وقت محلی تاشکند فوت کرده است.

قرار است، امروز در سمرقند، مراسم خاکسپاری کریم اف برگزار شود.

در حال حاضر جهت خداحافظی با اسلام کریم‌اف، مردم در خیابان و جاده‌های تاشکند که از طریق آن جنازه کریم‌اف عبور می‌کند، حضور دارند.

 
 انتهای خبر/


 
کد مطلب: 1874