اولین دیدار پوتین و اردوغان پس از بحران

اردوغان: پوتین دوست من است!

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۹
Share/Save/Bookmark
 
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امیدوار است عادی سازی روابط با روسیه باعث برقراری ثبات در منطقه شود.
اردوغان: پوتین دوست من است!
 
ایراس: اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی در پایان مذاکراتش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اظهار داشت: پوتین دوست من است و روابط ترکیه و روسیه فقط روابط تجاری ـ اقتصادی نیست. ما همچنین امیدواریم احیا و عادی سازی این روابط در منطقه صلح و ثبات به بار آورد.

رجب طیب اردوغان در حالیکه پس از کودتای شکست خورده اخیر روابط خوبی با متحدان سیاسی و نظامی خود یعنی آمریکا و اتحادیه اروپا ندارد، امیدوار بود در مذاکرات با ولادیمیر پوتین، زمینه لغو زود هنگام تحریم های هست ماهه روسیه علیه ترکیه را فراهم کند که پاسخ مشروط گرفت.

رییس جمهوری روسیه در جریان مذاکرات سه شنبه شب در موضعی که نمی تواند خواسته همتای ترکیه وی باشد، اعلام کرد که براساس توافق های صورت گرفته، تحریم های اعمال شده مسکو علیه آنکارا در حوزه های مختلف به تدریج لغو خواهد شد.

اما جدی ترین واکنش پوتین در دیدار دیروز (سه شنبه) با اردوغان که تصاویر و فیلم ها نشان می دهد فضایی نامعمول نسبت به دیدارهای دوستانه و بسیار گرم قبل داشته، انتقاد جدی از اقدام جنگی ترکیه در برابر بمب افکن روسی بود که بازتاب فوری یافت.

رییس جمهوری روسیه در این دیدار که در کاخ کنستانتینوف شهر سن پترزبورگ برگزار شد، گفت: خوب می دانیم در سال های پیش، سطح مناسبات بسیار عالی شده بود و به کیفیت بی سابقه ای رسید، اما پس از رویداد غمبار نوامبر سال گذشته که یکی از نظامیان روسی در سوریه کشته شد، این روابط به پایین ترین سطح سقوط کرد و تیره شد.
رییس جمهوری ترکیه هم در باره این واقعه گفت که سانحه بمب افکن سوخو 24 روسی یک رویداد غمبار بود.

این دیدار اما در بخش اظهارات دیپلماتیک و غیر تعهد آور اردوغان و پوتین در برگیرنده اهمیت روابط دو جانبه و منطقه ای آنکارا و مسکو و همچنین تلاش دو کشور برای بازگشت روابط به سطح پیش از بروز بحران بود، اما هیچ تصمیم مهمی برای اجرایی کردن آن اعلام نشد در حالیکه ترکیب هیات رییس جمهوری ترکیه نشان می دهد، انتظارهای بیشتری داشته است.
اردوغان که با هیاتی بلندپایه از مقام ها و همچنین سرمایه گذاران و بازرگانان فعال در روابط دو کشور به سن پترزبورگ سفر کرده بود، می توان گفت انتظار داشت تا تحریم های گسترده مسکو علیه آنکارا مانند تحریم گردشگری با دستور مستقیم پوتین به سرعت و فوری لغو شود که این نتیجه حاصل نشد.

سفر یک روزه اردوغان نخستین دیدار وی از روسیه پس از سوم آذر 94 بود که بمب افکن سوخو 24روسی برفراز سوریه با شلیک موشک جنگنده اف 16 ترکیه سقوط کرد و با کشته شدن یک خلبان آن از سوی تروریست ها، مسکو موجی از تحریم های سخت اقتصادی و گردشگری را علیه آنکارا اعمال کرد.

این رویداد در حالی رخ داد که قرار بود دو کشور برای ارتقای سطح ارزش روابط اقتصادی از سالانه 30 میلیارد دلار کنونی به 100 میلیارد دلار در یک دوره 10 ساله برنامه ریزی کنند، ولی شلیک موشک به بمب افکن روسی در آسمان سوریه، مسکو را واداشت این برنامه ها را از دستور کار خارج کند.

از سوی دیگر، تحریم های سخت روسیه علیه ترکیه در بخش های واردات مواد غذایی، کشاورزی، محصولات باغی و همچنین ده ها حوزه دیگر سبب شد، ارزش 30 میلیار دلاری روابط اقتصادی سالانه دو کشور در حالت سقوط آزاد قرار گیرد و این مساله بیش از همه آنکارا را در تنگنا قرار داده است.

با وجود گذشت هشت ماه از واقعه ای که روابط مسکو و آنکارا را بشدت تخریب کرد، نباید از یاد برد روسیه پیش از دریافت نامه عذرخواهی اردوغان خطاب به پوتین، دو شرط الزامی دیگر هم برای بازگشت روابط به حالت عادی گذاشت که احتمالا می تواند موضوع مذاکرات پیش روی دو کشور برای لغو تحریم ها قرار گیرد.

مقام های روسی بارها اعلام کرده بودند که ترکیه باید افزون بر عذرخواهی برای ساقط کردن بمب افکن روسی، خسارت آن را تامین و عاملان این اقدام را محاکمه کند و همچنین تعهد بسپارد دیگر چنین اقدام هایی را تکرار نکند که هنوز خبری از سرنوشت این دو پیش شرط نیست.

دیدار پوتین و اردوغان پس از هفت ماه تنش / 9 اوت 2016 - 19 مرداد 1395
انتهای خبر تصویری/

 
کد مطلب: 1752