تهدید نیروهای روسی در دمشق

ایگور سوبوتین
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۴
Share/Save/Bookmark
 
تهدید نیروهای روسی در دمشق
 
در روابط روسیه و سوریه علائم نگران کننده­ای در حال ظهور است. خالد العبود، دبیر شورای مردمی سوریه (پارلمان) بیانیه ای داد كه كرملین نمی تواند اراده خود را به مقامات سوریه دیکته کند زیرا آینده سیاسی آنها به مقامات سوریه بستگی دارد. نوشته عاطفی این نماینده پارلمان در فیس بوک واکنشی به گزارشات فزاینده در رسانه های عربی است که می گویند روسیه به برکناری رئیس جمهور بشار اسد فکر می کند. کارشناسانی که با روزنامه ما مصاحبه کرده اند سخنان العبود را نشانه­ای برای کرملین می دانند.
در شورای مردمی در مورد پیامدهای احتمالی بیانیه خشمگینانه العبود که نماینده مجلس از استان جنوبی درعا می باشد بحث صورت گرفته است. این نماینده مجلس که به خاطر دیدگاه هایش در طرفداری از ایران شناخته می شود، در فیس بوک (با بیش از 30 هزار مشترک) پستی با عنوان "چه می شود اگر اسد از پوتین عصبانی شود" منتشر کرد که در آن حق روسیه را برای دیکته کردن شرایط خود به دولت سوریه زیر سوال برد. او گفت: "پوتین به خوبی می داند که اسد کسی است که به او فرصت تبدیل شدن به یک بازیگر مهم در سطح منطقه ای و به تبع آن در سطح بین المللی را داده است." العبود مدعی است تغییر نظر در مورد اهمیت جایگاه رهبر سوریه برای اعتبار رهبران روسیه کشنده خواهد بود.
دبیر شورای مردمی متحدین اصلی دمشق را نخبگان نظامی ایران و گروه شیعی حزب الله دانست که "زیرساخت های اصلی را برای مقابله با تجاوز" گروه های ضد دولتی تشکیل دادند. العبود مطمئن است که نظام سوریه بدنبال توسعه روابط سوریه و ایران است و نه روابط روسیه و سوریه. به گفته وی، در صورتیکه تمایل شدیدی وجود داشته باشد کاخ ریاست جمهوری در دمشق می تواند اولویت روابط با کرملین را کاهش دهد. این نماینده گفت: "رئیس جمهور اسد به پوتین نیازی نداشت تا از او در برابر هرج و مرج مسلحانه یا در مبارزه با تروریسم دفاع کند". العبود تأکید می کند فعالیت روسیه در سوریه فقط برای جلوگیری از مداخله نظامی ایالات متحده ضروری بود.
به گفته این نماینده مجلس مهمترین سؤال این است كه اگر اسد به خاطر عدم تطابق نقشه راه متحدین روس با منافع او از دست آنها عصبانی شود چه اتفاقی خواهد افتاد. در بیانیه العبود گفته شده است که در اینصورت رئیس جمهور سوریه می تواند شعار مبارزه با "اشغال روسیه" را مطرح کند. در پست این معاون تهدیدهای مستقیمی هم علیه جان سربازان روسی مستقر در سوریه مشاهده می شود. این نماینده مجلس توان نیروهای مسلح روسیه را کم می داند و می گوید اگر اسد عصبانی شود آنها حتی چند ساعت هم در پایگاه نیروی دریایی طرطوس دوام نخواهند آورد. به همین دلیل العبود مطمئن است كه كرملین هیچ حقی برای تحمیل شرایط سیاسی خود به دمشق ندارد.
روزنامه الشرق الاوسط گزارش می دهد كه همكاران العبود از وی خواسته اند كه این پست را برداشته و عذرخواهی كند. با این حال او فقط با اشاره به اینکه سخنان وی منعکس کننده موضع دولت سوریه نیست از حذف پست و عذرخواهی امتناع ورزید. دلیل حملات وی به روسیه شایعاتی بود که بطور فزاینده در مطبوعات عرب در مورد قصد جدی فدراسیون روسیه برای عزل اسد منتشر می شوند. اینگونه برداشت­ها مبتنی بر مطالبی هستند که در رسانه های نزدیک به کرملین در مورد فساد و عدم محبوبیت نخبگان سوریه منتشر می شوند. دلیل دیگر این امر انتشار مطلبی توسط سفیر فوق العاده و تام الاختیار فدراسیون روسیه الكساندر آكسننوك در وب سایت شورای روابط بین الملل روسیه بود كه می گوید دمشق نمی خواهد در امور سیاسی دوراندیشی و انعطاف معقولانه ای از خود نشان دهد.
محمود الحمزه، کارشناس سیاسی مستقل سوری در مصاحبه­ای اظهار داشت: چنین اخباری برای نخبگان سوریه بسیار دردناک است. به همین خاطر افرادی که ثبات قدرت در دمشق را تامین می کنند تصمیم گرفته­اند که برای رساندن دیدگاه­های خود به رهبری روسیه، العبود را انتخاب کنند. الحمزه گفت: "این تهدیدات علیه پوتین و سربازان روسی عجیب به نظر می رسد، اما از رژیم سوریه هر چیزی را می توان انتظار داشت. وقتی جنگ بود روسیه، ایران و رژیم سوریه دوست بودند. اکنون نبرد ها به پایان رسیده است و صحبت از راه حل سیاسی و بازسازی سوریه است. بنابراین، مناقشه بین روسیه و ایران، روسیه و رژیم سوریه آغاز شده است".
فردریک هوف، نماینده ویژه سابق وزارت امور خارجه آمریكا برای گذار سیاسی در سوریه ، به خبرگزاری ما گفت كه تنش بین كرملین و اسد آشكار است. این دیپلمات سابق می گوید: "مسکو از رژیم اسد می خواهد که به طور جدی در مذاکرات صلحی شرکت کند که امکان حفظ رژیم را به او می دهد، اما بر اساس سازش و تفکیک قدرتی که، عرصه سیاسی را خیلی گسترش می دهند".  به هر حال بشار اسد متقاعد شده است كه این امر (مذاکرات صلح) بیشتر برای منافع سیاسی ولادیمیر پوتین ضرورت دارد. به همین دلیل او معتقد است که نیازی به دادن امتیاز، به اشتراک گذاشتن چیزی یا سازش با کسی ندارد. اسد اطمینان دارد که روسها و ایرانیان بخاطر منافع خود، او و ارتش فرسوده او را به پیروزی کامل خواهند رساند.
این دیپلمات پیشین نتیجه می گیرد: رژیم اسد اطمینان دارد كه در قلب جهان سیاست قرار دارد. اما ممکن است کرملین به دلیل فساد، بی کفایتی و تکبر این رژیم صبر خود را از دست بدهد.

منبع: روزنامه نیزاویسیمایا گازتای روسیه
کد مطلب: 3911